نابینایی و کم بینایی

5

نویسنده آقا حمید طلایی از هلند

به همان اندازه نابینایی واضح و دور از ابهام است، واژه کم بینایی گنگ، مبهم، و و نا معین است.

نابینا به فردی اطلاق میشود که فاقد بیناییست، و در نتیجه انتظارات و توقعات محیط، اطرافیان و حتي خود شخص محدود به توانایی هایی میشود که به کمک سایر حس ها از جمله شنوایی بویایی بساوایی و از جمله چشایی امکان تحقق و براورده شدن دارد، بنابر این تكلیف شخص نابینا برای خود و اطرافیان  معلوم و مشخص است. و همینطور بلعکس.در مقابل همانطور که بیان شد اصطلاح نیمه نابینا یا کم بینا فاقد صراحت و نامعین است.

عارضه کم بینایی در طیف گسترده ای از 50 درصد تا 2 درصد بینایی قرار گرفته است. که در گستره پهناور سنی،جنسیتی، و شغلی در میان افراد جامعه عموما به صورت معضلی پنهان و نیم پنهان اینجا و آنجا خود را نشان میدهد. از آنجا که توقعات جامعه و اطرافیان از این اشخاص در حد افراد کاملا بینا است و با دیده معمول است، فشار روانی، جسمی، و عاطفی بر اشخاص نیمه بینای به مراتب بیش از حد معمول و متعارف است. چرا که این افراد هم به لحاظ ارزشهای فرهنگی عام و هم به لحاظ فردی که نمی خواهند، و گاه نمی توانند از نرمهای رایج جامعه عقب بمانند کار محوله خود را به گونه ای به انجام می رسانند، و مجبورند انرژی فکری روانی، و جسمی مضاعفی را به کار بگیرند همچون استادکاری که با ابزار کند و ناکارامد مجبور به انجام کاری ظریف و پاک و پاکیزه است چه میتوان کرد.

در خوشبینانه ترین شکل از آنجا که جوامع در حال گزار از سنت به مدرنیست یا جوامع در حال توسعه دست اندر کار در حال تدوین و تصویب قوانین و مقرراتی هستند که اقشار آسیب پذیر از جمله معلولین را بطور کامل تحت پوشش قرار دهند و با آموزش منطبق بر وضعیت آنان توانمندیهای بلقوه آنها  را به بالندگی و شکوفایی برسانند شاید انتظار و توقع از اینکه در کوتاه مدت وضعیت معلولین و از جمله کم بینایان سر و سامان بگیرد واقع بینانه نباشد. چرا که در جوامع در حال توسعه تدوین سیاستها و طرحهای اجتماعی و اقتصادی و رفاهی بیشتر در گرو سلیقه های فردی است، و کمتر ضابطه مند میباشد. لذا چه بسا با جابجایی یک مسئول پرژه برنامه ریزی شده و بخشی اجرا شده کاملا متوقف یا تغییر مسیر دهد.

بنابر این معلولین و از جمله کم بینایان واقع بینانه و عملی تر است که در شرایط کنونی بر توانمندیها، خلاقیت های فکری خود تکیه کنند تا چشمداشت به بیرون از خود نداشته باشند.

مهمترین ابزاری که میتوان در همه حال برای همه کس به ویژه معلولین کاربرد داشته باشد آگاهی است.

آگاهی از وضعیت محدوده توانمندی ها و ناتوانایی ها، در این مرحله یک تحلیل درست واقع بینانه و رها از فشارهای تحمیلی جامعه به انتظارات و توقعات خانواده و اطرافیان نقشی به سزا خواهد داشت.

در مرحله دوم پذیرش واقعیات، حد و مرز شناخته شده معین شده برای یک کم بینا است به باور نگارنده بر عهده مسئولین ودست اندرکاران امور معلولین است که با دایر کردن دوره های خودشناسی، روانشناسی معلولین و مخصوصا آنان که معلولیت پنهان مثل نیمه بینایی و یا نیمه شنوایی دارند را تشویق و ترغیب کنند که محدودیت خود را پنهان نکنند، و آنرا به عنوان یک واقعیت باور داشته باشند.

به تجربه به اثبات رسیده است که پنهان نکردن معلولیت نه تنها بار سنگین جسمی و روانی را از دوش فرد برمیدارد بلکه زمینه ای میشود برای اراعه همراهی و کمک از سوی اطرافیان و دیگر مردم.

در کنار موارد فوق الذکر شخص کم بینا میتواند از علائمی استفاده کند که باعث جلب توجه دیگران و در نتیجه پایین آوردن توقعات و انتظارات آنان شود. و همچنین تسهیل کار خود گردد. لیکن دیگر نیازی به نقش بازی کردن نباشد.

علائم  و امکانات موجود برای استفاده فرد کم بینا به قرار زیر است:

1 -عصای مخصوص افراد نیمه بینا است، که دارای زمینه ای  سفید و حاشیه ای قرمز است. این عصا نسبت به عصای نابینایان کوتاه تر است، و به جای رنگ سیاه حاشیه، دارای رنگ قرمز است.

2 -علامت نیمه بینایی یا کم بینایی که به سینه، سمت راست یا چپ سنجاق میشود، زمینه این علامت دارای رنگ زرد است که عبارت کم بینا روی آن حک شده است.

3 -دوربینهای کوچک یک چشمی مخصوص که فرد کم بینا با استفاده از آن میتواند از فاصله دور نام خیابانها، شماره پلاک ها، و تابلوها را ببیند، و بخواند.

4 -ذره بین های مخصوص که مختص افراد نیمه بینا است، که استفاده از آنها چنانچه منطبق بر وضعیت دید فرد انتخاب شود کارایی فرد کم بینا را به اندازه قابل توجهی بالا میبرد.

5 -دستگاه نسبتا بزرگی به اندازه یک کامپیوتر که اصطلاحا ذره بین تلويزیونی نام میبرند این دستگاه نیز چنانچه مطابق با میزان دید و حساسیت فرد کم بینا نسبت به نور تهیه و تنظیم شود میتواند کمک شایانی برای فرد نیمه بینا باشد به گونه ای که پس از آن در خواندن متون حتي اگر ریز هم تایپ یا نوشته شده باشد مشکلی پیش نیاید.

پست های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *