تاریخچه آموزش و پرورش نابینایان همراه با آقای واحدی

بریل

با سلام خدمت دوستان عزیز مجله گفتگو، در بخش تاریخچه آموزش و پرورش نابینایان خدمت آقای دکتر عبد العزیز واحدی هستیم، ایشان از پیشکسوتان در رابطه با فعالیتهای مرتبط با نابینایان هستند.

در ابتدا از ایشان بسیار تشکر میکنیم با مشغله زیادی که دارند وقت شریف خود را در اختیار ما گذاشتند، و ما را در بیان مسیر تاریخچه آموزش در میان نابینایان همراهی فرمودند.

ایشان در سن 24 سالگی زمانی که دبیر انگلیسی بودند، بر اثر تصادف ورزشی در میدان والیبال دچار پارگی شبکیه شدند و متاسفانه دید خود را از دست دادند. و برای معالجه به اتریش رفتند و در آنجا نابینای مطلق گشتند، و در همانجا به فراگیری آموزشهای لازم مرتبط با توانمندسازی نابینایان پرداختند مانند خط بریل و جهتیابی.

سپس پس از بازگشت به تحصیل در رشته ادبیات زبان آلمانی در دانشگاه تهران مشغول شدند و در سال 1344 مدرک لیسانس ادبیات زبان آلمانی را کسب کردند و هم زمان با فرا گیری و تحصیل به فعالیتهای  اداری مرتبط با نابینایان هم مشغول بودند، و چون در آن زمان ادامه فراگیری زبان آلمانی در مقطع فوق لیسانس امکانپذیر نبود ادامه تحصیل را با فاصله 10 ساله انجام دادند و موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس زبان آلمانی در سال 1355 گشتند.

و در سال 1356 به فرانسه رفتند و در آنجا بار دیگر تحصیل در مقطع فوق لیسانس زبان آلمانی را ادامه دادند.

در ادامه بیان فعالیتها، ایشان فرمودند در فرانسه تحصیل خود را ادامه دادند و در مقطع دکترا به علت نبودن دکترای ادبیات آلمانی و آشنا بودن با روانشناسی به تحصیل در شاخه روانشناسی آموزشی پرداختند و تز خود را با موضوع آموزش و بازسازی نابینایان ارائه داشتند و بسیار مورد توجه اساتیدشان قرار گرفته، و بعدها مجموعه تز خود را  به زبان فارسی ترجمه کردند ولی متاسفانه به علت کمبود امکانات و تایپ آن به وسیله ماشین تایپ که یک نسخه از آن وجود داشت در جابجایی ها و مسافرتها که داشتند از بین رفت و در حال حاضر در کتابخانه

از اساتیدی که بسیار برایشان قابل توجه بود از آقای دکتر خزائلی نام بردند و فرمودند که ایشان علاوه بر آنکه بسیار از لحاظ علمی شخصیت والایی بودند و دارای مدارک علمی بسیار غنی بودند، در رابطه با نابینایان فعالیتهای بسیار ارزنده ای داشتند و از ایشان مشاوره های زیادی در انجام کارها میگرفتند.

و از اساتید دیگر از آقای استاد نورعلی برومند نام بردند که از آلمان آمده بودند و استاد موسیقی، و یک اسطوره هنری در سطح جهان شناخته شده بودند، و شاگردانی مانند استاد آقای شجریان و آقای بسطامی در محضر ایشان به فراگیری پرداخته اند، آقای استاد برومند مسلط به گرامر زبان آلمانی بودند و شاگردان زیادی علاقه مند به کلاسهای ایشان بودند.

در ادامه از آقای دکتر واحدی خواهش کردیم در مورد خط بریل در آن زمان و چگونگی گسترش آموزش خط بریل برایمان بفرمایند،

ایشان فرمودند حدودا 50 سال پیش تقریبا تنها دانشجویی بودند که با خط بریل به تحصیل در دانشگاه تهران مشغول بودند و این خط را قبلا در آلمان و اتریش فرا گرفته بودند و سرعت عمل یادگیری را در ایشان بسیار بالا برده بود و یکی از دلایل موفقیت خود را دانستن خط بریل بیان کردند و فرمودند به فکر آن افتادند که یادگیری و آموزش خط بریل را گسترش بدهند و در مجموعه ای که آقای دکتر خزائلی داشتند هم زمان با مجموعه رضا پهلوی سابق و مجتمع شهید محبی فعلی به آموزش خط بریل در دو مجموعه پرداختند و گروهی را تشکیل دادند افرادی مانند آقایان مختاری، نجفی، طلعت چند نفر دیگر که با هزینه خودمان یعنی من و دکتر خزائلی و چند تن از دوستان حقوق ناچیزی به افراد بدهیم و حتي کاغذ  را تهیه میکردیم و با یکی دو ماشین تحریر که یکی از آن ماشینها ماشین تایپ خود من بود این گروه به نوشتن جزوات به خط بریل بپردازند تا کلاسها ادامه پیدا کند البته در این گروه دوستانی از اصفهان بودند که قبلا همانطور که میدانیم در مجموعه های کریستوفل و نورایین فعالیت داشته اند، همراهی میکردند و جزوات را به خط بریل برمیگرداندند.

در سال 1341 که اوضاع اقتصادی در ایران دچار نوسان شده بود بعد از تلاش های بسیار زیاد توانستیم با یکی از مسئولین مجموعه کیهان ارتباط پیدا کنیم و ایشان هم که آقای مصباح زاده بودند با دوستمان در آلمان ارتباط بر قرار کنند و کمکمان کردند و من و همسرم خانم سیمین صحت که معرف حضور ذهن دوستان هستند چاپخانه حروفچینی ای در همان مجموعه کیهان با مشکلات فراوانی که بود ایجاد کنیم. در این چاپخانه 4 حروفچین نابینا مشغول به کار شدند و بالاخره در سال 1348 اولین چاپخانه به کار خود مشغول شد و در سال اول با همان امکانات کم بر روی صفحه های فلزی و بسیار ابتدایی کتابهای سال اول ابتدایی به چاپ رسید.

در آن زمان برای چاپ کتابها مشکلات زیادی بود یکی از آن مشکلات مسال مالی که کم مساله ای نبود، یکی دیگر از مشکلات ایجاد معادلهای علامتها در خط بریل بود و زمانی را به خود اختصاص داد تا این مشکل رفع شود و رفع این مشکل مستلزمه اراده قوی و همت والایی بود.

دوستان اگر ما الان با وجود یکسری امکانات میتوانیم هم مطالعه کنیم و هم به تحصیل بپردازیم و حتي هستین شما دوستانی که به مدارج بالای علمی رسیده اید و در اجتماع بسیار مفید و مثمر ثمر هستید باید به خاطر داشته باشیم که گذشتگان و پیشکسوتان چه مشقاتی را تحمل کرده اند و چه سختی هایی را پشت سر گذاشته اند تا، حال ما بتوانیم به این موفقیتها برسیم.

 

در بخش دیگر موضوع صحبت با آقای دکتر واحدی در رابطه با ماساژ، دستگاه تلفن، و فعالیتهای دیگرشان است، با ما همراه باشید.

 

موفق و پایدار باشید،

فریبا نوری.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *