دستاوردها (مصاحبه با كارشناسان شركت پكتوس)

پکتوس

نوري:

“بنام خدا.سلام خدمت دوستان عزیز . دوستان مجله گفتگو ، خدمت دو دوست عزیز هستیم. آقای مهندس بحری و آقای مهندس صادق پور، از همکاران مجموعه پکتوس ازايشان میخواهیم در بخش معرفی دست آوردها محبت کنند در مورد پکتوس و نرم افزارهای موجود در پکتوس که برای دوستان نابینا کاربرد دارد برايمان بگويند. البته دو دوست عزیزمان تجربه لازم را در مورد نرم افزارهای گروه نابینایان دارند خود استاد هستند و ما کاملا اختیار را میدهیم دست ایشان و خودشان صحبت های لازمه را در مورد هم مجموعه خودشان و هم نرم افزارهايشان برای ما دارند.”

مهندس صادق پور:

“صادق پور هستم. خیلی لطف کردید این مصاحبه را ترتیب دادید در خدمت دوستان عزیز نابینا باشیم. همانطور که احتمالا شما و دوستان استحضار دارید شرکت پکتوس سال 1370 تأسیس شد و امسال بیست و سومین سال هست که یکی از زمینه های اصلی فعالیتش خدمت برای نابینایان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات است این فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری، آموزش و تولید محتوا هم فعالیت داشتیم نرم افزاری را که اخیرا در اختیار دوستان عزیز نابینا قرار گرفت به نام مجموعه نوید و پکجاز که این نوید و پکجاز خصوصا مجموعه نوید از سالهای 1373 یا 74 به واقع شروع شد نمونه های اول نوید 1 و 2 و 3 و 4 و 5 که این نسخه نهایی را دیگر به نام نوید عرضه کردیم با همکاری سازمان بهزیستی کشور. به این شکل که طی قراردادی نسخه قابل تکثیر نرم افزار های نوید و پکجاز از شرکت پکتوس خریداری شد که نابینایان کشور بتوانند آزادانه اینها را تکثیر کنند نسخه قابل تکثیر هست و دیگر  قفل ندارد و قابل تکثیر و استفاده است.”

نوري:

“برای ما بفرماييد که پکتوس چطور پکتوس شد و ایده اولیه اش از چه كسي بود؟”

مهندس صادق پور:

“ما دوره دانشجویی به واقع آشنا شدیم با این بحث. چون من و آقای مهندس بحری و آقای مهندس فرجاد دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف بودیم هر سه و در سالهای 67 و 68 با بحث فناوری اطلاعات برای نابینایان آشنا شدیم ایده اصلی میتوانم بگويم آقای مهندس کامیل شفیع زاده بودند که مدتی ایشان مدیر فنی شرکت و از شرکای شرکت بودند البته همکاران خیلی خوب دیگری داشتیم آقای مهندس سبزعلیان، آقای مهندس پور یوسفی و دوستان دیگر. منتها شاید بتوانم بگويم بیشتر آقای مهندس شفیع زاده بودند که ایشان کانادا تشریف بردند و در آنجا زندگی می کنند. منتها الآن دیگر در ارتباط با معلولین و نابینایان فعالیت ندارند و خوب تصدیق می فرمائید به هر حال بعد از بیست و چند سال فعالیت جزئیات پروژه های انجام شده خیلی طولانی است به خاطر این موضوع  بود که من وارد جزئیات افتخارات علمی که توانستیم کسب کنیم موفقیتهایی که توي این زمینه ها بود، نشدم. و گذاشتم هر قسمتی که بیشتر مورد علاقه شما و دوستان عزیزی که از سایت گفتگو استفاده می کنند اگر سؤالاتی باشد پاسخ بدهم حالا باز هرطور شما مورد نظرتان هست من در خدمتتان هستم.”

نوري:

“شما یك نرم افزاری را تولید کردید به نام پکجاز. لطف میکنید یك توضیح خلاصه برای ما بدهید که چرا این اسم را انتخاب کردید و ارتباط جاز با نرم افزار شما چيست ؟”

مهندس صادق پور:

“ما اسم پکجاز را روی نسخه های قبل که گذاشتیم و آخرین نسخه قبل از پکجاز، پکجاز 8 بود پوشش فارسی جاز است. این پوشش فارسی جاز از سال  فکر می کنم 78 یا 79 اولین نسخه ها بود که عرضه شد توسط شرکت پکتوس و به مرور ورژن های جدیدش آمد که این آخرین نسخه به نام پکجاز عرضه شد به عنوان پوشش فارسی جاز.”

نوري:

“اگه امکان دارد محبت کنید در مورد نرم افزار جدیدتان یك مقدار توضیح بدهید تا دوستان یه مقدار بیشتر با نرم افزارتان آشنا شوند.”

مهندس صادق پور:

“نرم افزار مجموعه نوید شامل شش نرم افزار است ویرایشگر، دیکشنری، قرآن، کتابخانه الکترونیکی، شطرنج و organiser  یا بانک اطلاعات شخصی که ما این مجموعه را  نوید ناميديم البته یک تشابهی هم با صدای نوید دارد. در پکجاز و نوید هم سه صدا استفاده میشود که صدای نوید همان صداییست که روی نوید 5 و پکجاز 8 بود که تا یکی دو سال قبل عرضه میشد از طرف شرکت، آن صدا بود. صدای نوید که الآن صدای امید و آوا هم به آن  اضافه شده که صدای بسیار با شباهت به صدای  انسانی و بر پایه صدای انسانی هست. تفاوت اصلی این نوید و پکجاز با نوید 5 و پکجاز 8 آخرین ورژنی که قبلا ارائه میشد توسط شرکت این دو صدا بر پایه صدای انسان است به انضمام اصلاحات و مواردی که به این نرم افزار اضافه شده که تا هرچند مرحله جزئیات بیشتر هم مد نظرتان باشد آقای بحری مدیر فنی شرکت خدمتتان ارائه می کنند. من نمیدونم تا چه حد مد نظرتان هست وارد جزئیات بشویم. در رابطه با نصبش  یا اگر دوستان سؤالاتی را داشته باشند جوابگو باشیم این به صورت مختصر در مورد نرم افزارهائی که اخیرا ارائه شده.”

نوري:

“اگر از لحاظ خودتان اشکال ندارد هرچه که لازم هست برای نصبش را هم برای دوستان بگويید که دقیقا فکر کنند یك راهنما دارند با خودشان.”

مهندس صادق پور:

“آقای مهندس بحری اگر موردی را غیر از اینهایی که توی راهنمای نصب داشتیم یا اگر همان موارد رو هم میخواهید تکرار بفرمائید که خوب است.”

مهندس بحری:

“بحری هستم در مورد نصب نوید و پکجاز اگر با برنامه های قبلیمان آشنا باشید یک برنامه بود یعنی یک setup داشت که با نصب آن شما میتوانستید نوید را اجزای مختلفش را پکجاز را نصب کنید و نرم افزار نوید را داشته باشید ولی بنا به درخواست خریدار، اینها از همدیگر تفکیک شده اند چیزی که الآن هست و عرضه شده برنامه های نوید، یک قسمت مشترک دارند که توی فولدر نوید، فولدر نوید مشترک یک setup هست آن را که نصب می کنید آن یکبار باید نصب کنید بعد بقیه برنامه ها را هر کدام را که خواستید میتوانید نصب کنید یا بردارید دیگر مشکلی پیش نمی آيد و نصب آن یکی برنامه ها دیگر از قبل خیلی کوچکتر است یعنی شما می آیید نوید مشترک را نصب می کنید و دیكشنری را بعد از آن  نصب می کنید و از دیكشنری استفاده می کنید یا بعد از نصب نوید مشترک می آیید کتابخانه را نصب می کنید و از آن استفاده میکنید برنامه های نوید کاملا مستقل از هر اسکیرین ریدرscreen reader، صفحه خوان یا  تکست text در speech ي هستند که روي سیستم نصب بشود  اینها کاملا مستقلند خودشان گویا هستند به فرض یکی میخواهد نه از جاز استفاده کند نه از چیزهای دیگر مثلا یک فرد بینا میخواهد از دیكشنری استفاده کند میتواند نصب کند و به صورت گویا استفاده کند از این. یا کتابخانه را یا قرآن را یا برنامه های دیگر را. برنامه پکجاز هست که به ویندوز speech ي را اضافه میکند به فرمت sp5 یک speech ي را به سیستم اضافه میکند. اسم پکجاز که از قدیم مانده شاید این فکر را توي ذهن ایجاد کند که این ربطي به جاز دارد نه ربطی به جاز ندارد یك text در speech به ویندوز اضافه میکند به فرمت sp5  .شما میتوانید از هر screen reader ي که sp5 را پشتیبانی کند میتوانید استفاده کنید منتها چون تا قبل از جاز 8 خود جاز بعضی جاها را پوشش نمیداد یعنی پکجاز از 8 به قبل، یکسری کارهایی را که جاز انجام نمیداد برای زبان فارسی را این انجام میداد مثلا توي notepad  ورژن جاز 8 به قبل نمیخواند خودش کار screen reader ي  را هم انجام میداد بنابراین به جاز وابسته بود منتها از موقعی که به فرمت sp5  در آمد مستقل از جاز شد و جاز هم پوششش بیشتر شد آن قسمتهاي قبلی دیگر را پوشش میدهد هرجائی را که جاز پوشش بدهد این هم پوشش میدهد  و همینطور N.V.D.A یعنی پکجاز هست که یک speech   به سیستم اضافه میکند. نوید و اینها کاری با ویندوز ندارند کاری با screen reader   ندارد. سؤالی که آخر setup  پکجاز میپرسد که آیا میخواهید اسکیریبتها به جاز کپی بشود ؟ این کار باعث میشود رفتار جاز با برنامه هائی که مال شرکت پکتوس هست و خودشان گویا هستند تأیید میکند مثلا توي دیكشنری سکوت میکند جاز و خود دیكشنری گویا است و به محض اینکه سوییچ کردید و تو ویندوز کارهای دیگر انجام دادید جاز دوباره گویا میشود و کار دیگري که انجام میدهد پکتوس T.T.S VOICE رو به جاز معرفی میکنه و از این به بعد وقتی این اسکیریبته ها کپی شد توی پروفایل هایتان یک پکتوس دارید و این را default   هم میکند یعنی اینکه جازتان را یکبار ببندید و باز کنید دیگر با پکتوس سخنگو میشود و فارسی و انگلیسی حرف میزند.

نوري:

“آقای مهندس بحری برخی از دوستان برجسته نگار های دیگری بغیر از برجسته نگار پکتوس دارند، میخواستیم بدانیم آیا این برنامه امکان خروجی بریل بر روی این برجسته نگارها را دارد یا یک سؤال دیگر آیا این نرم افزار باعث اختلال در اجرای بریل بوسیله این نوع از برجسته نگارها میشود؟”

مهندس بحري:

“منظورتان مانیتورهای خارجی هست، ما چون اطلاعاتی در مورد اجرای خروجی بریل بر روی این گونه برجسته نگارها نداریم بنابر این این برنامه، خروجی ای هم بر روی این برجسته نگارها ندارد و اختلالی هم در رابطه با اجرای بریل هم ایجاد نمیکند و همینطور پکجاز کاری با خروجی جاز ندارد، ما درایوری استاندارد نوشته ایم که تمامی برجسته نگارهایی که تا به حال ساخته ایم پشتیبانی میکند، مستقل نصب میشود برخی از برجسته نگارها در جاز تعریف میگردد و به جاز اضافه میشود برجسته نگارهای ما باید به جاز اضافه گردد”

نوري:.

“آقای مهندس برخی از دوستان بیان کرده اند که یک فاصله زمانی میان گفتار فارسی و انگلیسی وجود دارد آیا این مشکل ناشی از نصب همراه با مشکل بوده و یا پیشنهادی برای رفع این مشکل دارید؟”

مهندس بحري:

“منظورتان این است وقتی در متنی جمله ای فارسی است و جمله بعدی انگلیسی یک فاصله ای وجود دارد؟”

نوري:

“بله”

مهندس بحري:

“من فکر میکنم این فاصله زیاد مشکل ساز نیست البته تنظیماتی وجود دارد، همانطور که ما بین جملات مکث میکنیم تا آن جمله جا بیفتد همان مکث را در این برنامه داریم، و برایمان این فرض را میکند که میان مرز فارسی و انگلیسی یک مکثی کند، این مکثها قابل تنظیم هستند، میتواند تنظیم شود منتها این که صفر شود امکانپذیر نیست و چون از متن انگلیسی به فارسی میرویم یک مکثی وجود دارد.”

نوري:

“لطف کنید بفرمایید آیا همانطور که میشود به دایره لغات جاز، کلمه ای افزود به نرم افزار شما هم میتوانیم کلمه ای را اضافه کنیم؟ و اگر فردی پیشنهادی یا انتقادی داشته باشد چگونه میتواند با مجموعه شما ارتباط بر قرار کند؟”

مهندس بحري:

“اولا شما هرچه که بتوانید در جاز اعمال کنید اینجا هم میشود، و ما در این برنامه یک  user dictionary دیگری هم داریم که اگر بخواهید کلمه ای را درست تلفظ شود در اینجا تعریف میکنید با تلفظ درست مثلا میگویید که کتاب اسم است مانند کتاب خوب، به درخواست دوستان برنامه دیگری هم اضافه کردیم هم در پکجاز و هم نوید به نام pack feedback در اینجا مطلب را مینویسید و برای ما ارسال میفرمایید، و من پیشنهاد میکنم اگر میخواهید در کارهای بعدی کلماتی اضافه گردد برایمان از این طریق ارسال بفرمایید. و هم ایمیلهای شرکت هم هست که پاسخگو هستیم info@pactos.irو تلفنهای شرکت هم هست اگر موضوعی هست که نمیشود نوشت با تلفن اطلاع بدهید و تلفنها را آقای ملک شعار پاسخگو هستند و اگر نتوانستند راهنمایی کنند به ما ارتباط میدهند. تلفنهای شرکت 88810291 2 هست.”

نوري:

“یک سؤال دیگر، برخی از دوستان بیان کردند که سرعت انگلیسی خوان با سرعت فارسی خوان همسان نیست یعنی وقتی کمی به سرعت خواندن متن خوان اضافه میکنند سرعت متن خوان انگلیسی چندبار بیشتر از سرعت متن خوان فارسی میشود برای رفع این مشکل آیا راه حلی دارید؟”

مهندس بحري:

“من خودم این را امتحان نکرده ام ولی در menu قسمتی وجود دارد به نام pack tts setting در آنجا میتوانید بطور جداگانه هم متن خوان انگلیسی را تنظیم بفرمایید و هم متن خوان فارسی را. صدای فارسی 3 تا تغییر دارد برای تنظیم امید، نوید و آوا، و هم میتوانید زیر و بمی و سرعت و هم کمی و زیادی صدا را تنظیم کنید”.

نوري:

“حال محبت کنید در رابطه با نرم افزار جدیدتان برایمان توضیح بدهید تا هم ما و هم دوستان دیگر بیشتر با آن نرم افزار آشنا بشویم،”

مهندس صادقپور:

”  نامش تکگو یعنی تولید کتاب گویا،

صدا هایی  که برای تولید کتاب یعنی فایل صوتی متن به گفتار استفاده میشود صدای آوا و امید است، علاوه بر اینکه تبدیل به فایل صوتی را دارد تبدیل به daisy را هم دارد، یعنی پیوند متن و فایل صوتی. در نرم افزار قابلیت جستجو وجود دارد و میشود بر اساس پاراگراف و صفحه و فصل و جلد  جستجو کرد، و میتوانید نشانه گذاری داشته باشید و برای خود جا هایی از کتاب را مشخص بفرمایید، یعنی زمانی که فایلي text را دارید به فایل صوتی تبدیل کنید. بیشتر کارهایش انجام شده و در حال جمع آوری نظرات هستیم این برنامه بر روی هم گوشی های موبایل و هم بر روی ویندوز نصب میشود.”

و ایشان امید داشتند که قبل از 23 مهر روز نابینایان نرم افزار تکگو برای کاربران قابل استفاده میشود و فرمودند همچنان منتظر پیشنهادات و انتقادات سازنده شما دوستان هستند، و در ادامه فرمودند که این نرم افزارها قابل تکثیر مي باشد و ارتقا پیدا میکنند.

در انتها تشکر میکنیم بابت همراهی آقای مهندس صادقپور و آقای مهندس بحری از شرکت پکتوس وقت گذاشتند و راهنمایی های لازم را برایمان داشته اند، برایشان آرزوی موفقیت میکنیم همت والایی داشته اند و اراده ای قوی.

موفق باشيد

فريبا نوري

 

ابتدا از لینک دانلود اصلی پست فایل اول را دانلود کرده و سپس از اینجا قسمت دوم را نیز دانلود کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *