مصاحبه با آقای دکتر تهرانی از کتابخانه برلین

Library

با سلام،

دوستان همه ما می دانیم یکی از تفریحات در میان ما نابینایان، مطالعه میباشد و در این بخش رفتیم سراغ مسئولین کتابخانه ها، این بار خدمت آقای دکتر تهرانی آمدیم تا در رابطه با فعالیتهایشان و کتابخانه صوتی که بر روی سایت کتابخانه برلین است برایمان بفرمایند.

در آغاز از ایشان میخواهیم محبت کنند، خودشان را برای دوستان معرفی بفرمایند،

با سلام خدمت دوستان عزیز مجله گفتگو و شما همکار خوبمان سرکار خانم نوری،

برای معرفی خودم باید بگم که من علی تینای تهرانی، فارغ التحصیل در دوره دکترا در رشته علوم سیاسی از دانشگاه ماربورگ هستم. از آخرین ماه سال 2001 به برلین آمدم برای تاسیس کتابخانه صوتی مخصوص نابینایان فارسی زبان،

اغلب دوستان که برنامه رسانه های فارسی زبان را گوش میدهند ممکن است مصاحبه های مختلف من را شنیده باشند.

در هر صورت سعی میکنم خیلی کوتاه توضیح بدهم،

مجموعه ای که به نام کوب میشناسید، از سال 1983 تأسیس شده و سال گذشته سی امین سال تأسیس این مجموعه را جشن گرفتیم، این مجموعه با همکاری آلمانی ها و افراد غیر آلمانی مقیم آلمان اداره میشود.

الان سمت من سرپرست کتابخانه و هم عضو هیئت مدیره مجموعه کوب هستم، در این مجموعه 120 نفر حدودا همه داوطلب کار میکنیم. که از رده های مختلف تشکیل میشویم پزشک، وکیل، معلم و دانشجو، هستیم.

در رابطه کتابخانه گویا باید خدمتتان عرض کنم که این کتابخانه ابتدا با جمع آوری نوار های ضبط شده که در دست بچه ها بود که هرکسی کتابی را برای خودش ضبط کرده، شروع به کار کرد و اولین لیست مجموعه ما با 29 کتاب منتشر شد، و بعد این لیست به 200 تا و بعدا به 500 تا رسید. ما تصمیم گرفتیم از هر جا هر کتابی که ضبط شده بود به دست بیاریم و در اختیار نابینایان فارسی زبان اعم از ایرانی افغانی و تاجیک قرار بدهیم.

به این صورت بود که هر نابینایی ابتدا یک کپی از کارت معلولیت خودش را به اضافه تعداد CD مورد نیاز از هر کتاب را برای ما می فرستاد و ما کتاب را برایش ضبط میکردیم و برایش میفرستادیم.

از سال 2011 تصمیم بر این گرفتیم کتاب را در اختیار تمام افراد نابینای فارسی زبان در هر کجای دنیا که هستند حتی داخل کشورهای مورد نظر ایران، افغانستان و تاجیکستان قرار به دهیم، لذا کتاب ها همه را تو یک مجموعه بر اساس موضوعات مختلف دسته بندی شده روی سایت اینترنتی قرار بدهیم که آدرسش به این ترتیب است

FTP://KUB-LIBRARY-IRANIYAN.DYNDNS.ORG

برای همه نابینایان که نابینایی آنها به نوعی برای ما اعلام شده قابل دسترسی است.

میتوانند هر کتابی را که میخواهند دانلود کنند و استفاده کنند.

برای پیشنهادات و دادن نظر برای بهتر شدن کتابخانه مانند ضبط کتاب ایمیلی در همان صفحه موجود است که میتوانند با همان ایمیل نظرات خود را برایمان بفرستند.

از فعالیتهای دیگر موسسه کوب در رابطه با خدمت رسانی به دوستان نابینا

در سال 2006 وقتی که کتابهای صوتی خود را از روی CD به هارد انتقال دادیم تعداد 3000 CD را به نابینا های افغانستان تحویل دادیم.

در رابطه با نابینایان ایرانی در سال 2012 تعدادی برجسته نگار و چند دستگاه MP3 PLAYER گویا شده به موسسات و برخی افراد تحویل دادیم

در سال 2014 تعدادی MP3 PLAYER گویا شده بر اساس صلاحیت افراد یعنی نیاز و توانایی استفاده از آن دستگاه ها که رابطه ها و همکاران در ایران تأیید داشتند تحویل داده شده البته بطور رایگان و بدون دریافت وجهی.

یکی از فعالیتهای ما برگذاری کنفرانس ها در فضای مجازی که ما با همکاری دوستان تعداد 8 کنفرانس در فضای مجازی برگذار کردیم. اعم از دعوت از نویسندگان معروف که کتابهایشان بر روی سایتمان است. و بحث هایی در مورد نابینایان و سعی بر آن داریم که این کنفرانس ها را ادامه بدهیم.

در پایان از شما دوستان خواهشمندم پیشنهادات خود را بوسیله همان ایمیلی که بر روی صفحه کتابخانه میباشد به ما اطلاع بدهید و برای شما دوستان آرزوی موفقیت میکنم.

 

ما هم از ایشان تشکر میکنیم که وقت ارزشمند خود را در اختیار ما قرار دادند و برایشان آرزوی موفقیت و سلامتی میکنیم.

فریبا نوری

 

2 comments

  • سپاس از خانم نوری به خاطر این مصاحبه. من هم تشکر میکنم از زحمات آقای تهرانی و دوستانشون. به عنوان یک نابینا افتخار میکنم که همنوعانی مثل شما دست به فعالیت های فرهنگی و مطالعاتی زدید که باعث رشد قشر نابینا خواهد شد

    پاسخ
  • با درود به سرکار خانم نوری, ضمن سپاس از مصاحبه با جناب آقای تینای تهرانی, خواستم به عرضتان برسانم نشانی سایتی که گذاشته اید ظاهراً اشتباه تایپ شده, چون باز نمیکند و با این صفحه مواجه میشوم:
    internet explorer cannot display the webpage
    اگر زحمتی نیست آدرس صحیح را بنویسید. ضمناً در صورت امکان username و password لازم برای استفاده از کتب سایت را هم بنویسید. خدا نگهدار

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *