نمایشگاه توانبخشی

با سلام خدمت شنوندگان گرامی.

امروز در غرفه پکتوس هستیم که معرف حضور همه دوستان است. از آقای مهندس فرجاد خواهش می کنیم تا درباره محصولاتی که برای معرفی به این نمایشگاه آورده اند برای ما توضیحاتی بفرمایند.

خدمتتان سلام عرض می کنم. سیستم انتقال مفاهیم تصویری، سروش، سیستمی است که برای آموزش اشکال هندسی و ریاضی و … کاربرد دارد.

مبنای کار ما بر استفاده از کاغذ های خاصی قرار گرفته که کپسولی بوده و ساخت شرکت زایکن انگلستان هستند. این کاغذ ها وقتی در چاپگر های جوهر افشان یا دستگاه کپی قرار می گیرند و یا حتی با ماژیک به صورت دستی تصاویری روی آن ها ترسیم می شود و سپس از دستگاهی به نام زایکیو سیتر عبور کرده و در معرض گرما و نور با طول موجی معین قرار می گیرند، قسمت های سیاه رنگ آنها به صورت برجسته در آمده و به این ترتیب اشکال برای فرد نابینا قابل تشخیص خواهند بود. این برجستگی ها یک سویه بوده و بر خلاف چاپگر های بریل در اثر ضربه به وجود نمی آیند. حتی با فشار ناخن نیز این برجستگی ها از بین نخواهند رفت. برای مثال، نقشه ایران را می توان با استفاده از این روش تولید و در اختیار افراد نابینا قرار داد.

نحوه استفاده کاربر نابینا از این وسیله به این ترتیب است که، این کاغذ ها در روی سیستم سروش قرار گرفته و قاب لمس نیز خواهند بود. شما می توانید حدود و سقور نقشه را نیز با استفاده از این سیستم مورد بررسی قرار دهید. نواحی مختلفی برای این سیستم در این نقشه تعریف شده که وقتی روی نقطه خاصی انگشت می گذارید، با هر بار فشار دادن آن نقطه می توانید به لایه های اطلاعاتی مختلفی که برای آن ناحیه تعریف شده دسترسی پیدا کنید. به این ترتیب فرد نابینا می تواند به شکل کاملاً مستقل به اطلاعات مورد نیاز خود در رابطه با سوژه مورد نظر دست یابد.

موارد استفاده این سیستم می تواند از کودکان پیش دبستانی تا دانشجویان نابینا را شامل شود. این سیستم برای آموزش مفاهیم جغرافیا، ریاضی و هندسه و نمودار ها و بردار ها، پیوندهای شیمیایی و … می تواند مورد بهره برداری قرار گیرد.

حتی در خارج از ایران این کاغذ ها می توانند برای آموزش خط بینایی به نابینایان نیز مورد استفاده قرار گیرند. از این طریق نابینایان می توانند با آموزش خط بینایی، صاحب امضاء شده و یا در زمان فقدان نوشت افزار بریل، به نوشتن یکی دو جمله نیز اقدام نمایند.

حتی من دیده ام که دوستان نابینایی در خارج از ایران عکسهایی را که می گیرند، تک فریم کرده و روی این کاغذ ها به شکل برجسته در می آورند. ما سیستم سروش را نیز در کنار این کاغذ ها قرار داده ایم تا نابینایان بتوانند با خروجی صوتی به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابند.

این سیستم دارای این قابلیت نیز هست که اطلاعات در زمینه های مختلف به آن داده شود. یعنی فقط مختص به نقشه ایران یا یک سری اطلاعات محدود دیگر نیست. این اطلاعات را هم می توان از طریق صدای ضبط شده در اختیار سیستم و در پی آن کاربر نابینا قرار داد و هم می توان متنی را که از پیش تهیه شده به سیستم داد تا توسط tts خوانده شود.

از اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتید، ممنونیم. امیدواریم که در سال های بعد نیز شاهد حضور شما در این نمایشگاه باشیم.

دوستان

در غرفه شرکت گاتا در خدمت آقای بخشنده هستیم. از ایشان خواهش می کنیم که خودشان را برای ما بیشتر معرفی کرده و درباره شرکت گاتا و محصولاتی که در این نمایشگاه در معرض دید بازدید کنندگان قرار داده اند توضیحاتی را بفرمایند. همچنین برای ما بفرمایند که استقبال از این غرفه تا چه اندازه بوده است.

بله. من هم سلام عرض می کنم.

ما فعالیت خود را در سال 1389 با تولید نرم افزار رَسا آغاز نمودیم. هدف ما این بود که به دوستان نابینا و کم بینا کمکی کرده باشیم. نرم افزار رَسا یک نرم افزار پیامک خوان است که روی گوشیهای سیمبین نصب شده و این قابلیت را برای فرد نابینا ایجاد می کند که بتواند پیامک های دریافتی را خوانده و خود به نگارش پیامک اقدام نماید. این نرم افزار حتی این قابلیت را دارد که پیامک را در زمانی که گوشی قفل شده با باز کردن قفل گوشی به صورت خودکار خوانده و دوباره گوشی را قفل نماید.

نرم افزار دیگری که توسط شرکت ما تولید شده یک نرم افزار متن خوان به نام ماهور است که روی ویندوز نصب می شود. این نرم افزار می تواند تمامی آنچه را که یک فرد بینا از طریق مشاهده مانیتور رایانه خود می خواند، به صورت خروجی صوتی در اختیار فرد نابینا قرار دهد. حتی زمانی که موس روی نقطه ای قرار می گیرد، این نرم افزار آن را برای فرد نابینا خواهد خواند. نرم افزار مذکور هم قادر به خواندن قسمت های فارسی بوده و هم می تواند قسمت های انگلیسی را بخواند.

سومین نرم افزاری که در شرکت ما به ثبت و تولید رسیده، زُهره نام دارد که می تواند تمامی متون الکترونیک با هر فرمتی را خوانده و به فایل صوتی با فرمت های wave, mp3 و … تبدیل نماید. کاربر نابینا می تواند این فایل ها را در ابزار های ضبط و پخش صدا ذخیره کرده و مورد استفاده قرار دهد. برای مثال، این نرم افزار می تواند یک کتاب 200 صفحه ای را در کمتر از 1 ساعت به فایل صوتی تبدیل نماید.

دیگر نرم افزار تولیدی شرکت ما تُرنگ نام دارد که درست مانند زهره عمل می کند. با این تفاوت که این نرم افزار فقط متن را می خواند. کاربر می تواند به لغتنامه آن لغتهای تخصصی مورد نیاز خود را نیز بیفزاید. به این ترتیب لغتنامه این نرم افزار قابلیت به روز رسانی را نیز خواهد داشت.

کار دیگری که ما در دست انجام داریم، این است که نرم افزار رسا را برای گوشی های اندروید  IOSنیز قابل استفاده نماییم.

نرم افزار دیگری که ما در دست تولید داریم،  OCR است که تماماً حاصل تلاش برنامه نویسان شرکت گاتا بوده و قادر به اسکن کردن متون فارسی بوده و آن را با خطای کمتر از 4 تا 5 درصد برای کاربر نابینا بخواند و بعد هم در صورت تمایل کاربر با استفاده از نرم افزار های زهره یا ترنگ مورد بهره برداری صوتی قرار گیرد.

از شما به خاطر زمانی که در اختیار ما قرار دادید تشکر می کنیم و خواهش می کنیم اگر سخنی در پایان دارید برای شنوندگان مجله ما بفرمایید.

امیدوارم که همیشه موفق و پیروز باشید.

دوستان

در خدمت آقای خلیل آبادگان هستیم. ضمن عرض سلام، از ایشان می خواهیم درباره محصولاتی که در این نمایشگاه ارائه نموده اند برای شنوندگان ما توضیحاتی را بفرمایند  و از میزان استقبال دوستان نابینا برایمان بگویند.

به نام خدا.

من هم سلام عرض می کنم و تشکر می کنم از خانم نوری که برای بازدید و تهیه گزارش از اولین نمایشگاه ملی تجهیزات توانبخشی معلولین، تشریف آورده اند.

در پاسخ به سؤال حضرت عالی، عرض می کنم که بنده هم کارشناس امور نابینایان سازمان بهزیستی استان آذربایجان شرقی هستم و هم مدیر عامل شرکت تجهیزات توانبخشی آذر رها. در این نمایشگاه 42 قلم از وسایل مورد استفاده نابینایان و کم بینایان را به معرض نمایش گذاشته ام.

این غرفه وسایل خود را در 3 قسمت مجزا خدمت بازدید کنندگان محترم ارائه می کند.

قسمت اول با عنوان low vision است که مربوط به دوستان کم بینا بوده و در حدود 17 نمونه ذره بین در این بخش به نمایش در آمده. این ذره بین ها در اشکال و اندازه های مختلف و کارکرد های متفاوت قابل ارائه هستند.

ذره بین هایی ورقی از اندازه های کوچک 10 سانتیمتری تا اندازه کاغذ a4 که به شکل طَلق شیشه ای بوده و ساخت کشور تایوان هستند.

ذره بین هایی که در سه شکل و اندازه متفاوت از قطر 5 تا 50 سانتیمتری و نیم کره ای شکل بوده و به ذره بین های گوی معروفند.

ذره بین های دستی، ساده و چراغ دار دایره ای، مستطیل و مربع شکل نیز گروهی دیگر از انواع ذره بین های ارائه شده را شامل می شوند. انواع چراغ دار این ذره بین ها به کاربر این امکان را می دهد که متن مورد نظرش را با زمینه ای روشن تر مطالعه نماید. اندازه درشت نمایی این ذره بین ها از 10 تا 50 برابر بوده و قیمت آن ها نیز از 10000 تا 60000 تومان پیشبینی شده است.

قسمت دوم غرفه ما شامل بازی های فکری و سرگرمی است که سه نوع بازی فکری شطرنج، دو به دو یا دومینو و منچ که مورد اخیر توسط خود من تولید گردیده در اینجا ارائه شده. منچ تولید شده دارای علائم مشخص برای رنگ مهره ها و صفحه بوده و تاس آن نیز کاملاً برای فرد نابینا قابل تمییز است. به گونه ای که فرد نابینا هم قادر به انجام بازی با هم نوع خود و هم با فردی بینا باشد.

قسمت سوم غرفه ما انواع ساعت های بریل و گویا و نیز ماشین حساب های یک و چند زبانه را شامل می شود. ماشین حساب ها در انواع انگلیسی زبان با اندازه های متفاوت و 9 زبانه که زبان فارسی را نیز شامل می شود موجودند. ساعت ها نیز در انواع مچی، رو میزی و طاقچه ای ارائه شده اند. ساعت های مچی ویژه خانم ها و آقایان با بند های استیل و پلاستیکی عرضه می شوند. ساعت های گویا دارای 4 آلارم بیداری، ثانیه شمار و تقویم گویا هستند. همچنین ساعت های رو میزی موزیکال بوده و دارای دماسنج گویا نیز هستند که دما را در دو مقیاس سلسیوس و فارنهایت به کاربر نابینا اعلام می نمایند. همچنین این ساعت ها مجهز به فشار سنج گویا نیز هستند. در این قسمت انواع عصای سفید نیز عرضه شده است.

آخرین بخش غرفه ما مربوط به تجهیزات صوتی مانند انواع mp3 player و voice recorder و مخصوصاً انواع speaker است که سفارش تولید نوعی از این اسپیکر ها توسط خود من داده شده. ابعاد این دستگاه به اندازه یک گوشی موبایل نوکیا بوده صدا را در سه فرمت mp3, wma و wave از فلش یا حافظه بیرونی پخش و با فرمت mp3 ضبط می کند. صدای آن با وُلوم پیچی کم و زیاد شده و دارای رادیو fm است. دارای صفحه کلیدی است که می توان با استفاده از آن شماره تِرَک مورد نظر را وارد و آن را پخش نمود. دوستان می توانند پس از تهیه آن با دیگر امتیازات آن آشنا شوند. قیمت این دستگاه حدود 70000 تومان است.

امیدوارم بتوانیم در فرصت های بعدی وسایل دیگری را نیز خدمت دوستان ارائه نماییم.

در پاسخ به این سؤال شما که چه توصیه ای برای دوستان نابینا و کم بینای خود دارم باید عرض کنم که این دوستان باید به مراکز آموزشی دانشگاه ها و سازمان بهزیستی استان خود مراجعه نموده و امکانات مورد نیاز خود را درخواست نمایند. خوشبختانه در حال حاضر سازمان بهزیستی به استان های مختلف اعتبارات قابل توجهی برای این که خود رأساً برای خرید تجهیزات مورد نیاز اعضایشان وارد عمل شوند اعطا نموده است. گاهی دیده می شود که دوستانی اعلام می کنند که سازمان هیچگونه امکاناتی را در اختیارشان قرار نمی دهد. امروزه این گلایه دیگر چندان منطقی و بجا نیست. زیرا این دوستان عضو سازمان بهزیستی به شمار می روند و باید خواسته های خود را از رئیس و کارشناسان مربوطه مطالبه نمایند. وقتی اینان به سازمان مراجعه نمی کنند کارشناسان مربوطه نیز به گمان این که درخواستی وجود ندارد اعتبارات تخصیصی را در بخش های دیگر هزینه می کنند. برای مثال، برای معلولین جسمی حرکتی، ویلچیر و برای ناشنوایان سمعک و وسایل دیگر تهیه می نمایند. این امکان نیز وجود دارد که این مسئولین با شرکت های مربوط به نابینایان آشنایی نداشته باشند.

در پایان ضمن تقدیر و تشکر از سرکار خانم نوری و آرزوی موفقیت و پیروزی برای مخاطبین این مجله و با کسب اجازه از شما نشانی و مشخصات شرکت آذر رها را برای علاقمندان اعلام می کنم تا در صورت تمایل از محصولات ما استفاده نمایند.

نشانی ما: تبریز، خیابان 17 شهریور جدید، کوی قند فروشان، شماره 17، طبقه سوم.

تلفن: 041-35،53،87،30.

نشانی پایگاه اینترنتی: .www.azarraha.com www.azarraha.ir

شماره تلفن همراه: 09141052731 و 09147610150.

از طرف ماهنامه علم و فرهنگ و همچنین مجله گفتگو در اولین نمایشگاه ملی دستاورد های توانبخشی معلولین و در خدمت مسئول برگزاری این نمایشگاه هستیم. از ایشان خواهش می کنیم تا علاوه بر معرفی خود قدری نیز در رابطه با مسئولیتشان نیز برای ما بفرمایند.

من منصور برجیان مدیر عامل انجمن علمی و آفرینش های هنری معلولان و همچنین مجری نمایشگاه هستم. خوشبختانه با توافقی که با سازمان بهزیستی به هم رساندیم توانستیم کار اجرایی این نمایشگاه را با بهره مندی از ظرفیت های خود انجمن های ویژه معلولان برون سپاری نماییم. به این ترتیب توانستیم این امر را تجربه کنیم که انجام چنین اموری در توان این انجمن ها است یا نه و اگر هست موفقیت آنان تا چه اندازه است. نهایت تلاش ما بر این بوده تا از توان سایر انجمن ها نیز بهره گیریم و آن چه را که در حال حاضر می بینید کار اجرایی ما برای برپایی این نمایشگاه است.

خوشبختانه استقبال بسیار خوبی هم به عمل آمده و بیشتر کارشناسانی که آمده اند کارشناسان سازمان های بهزیستی از اقصی نقاط کشور بوده اند.

امروز نیز توانستیم با اطلاع رسانی که توسط رسانه ها انجام شده بود جمعی از گروه های هدف را نیز در نمایشگاه داشته باشیم.

آقای مهندس، بفرمایید که در حال حاضر چند غرفه در این نمایشگاه مشغول به کار هستند؟

در فضایی به وسعت 2000 متر 40 شرکت حضور دارند.

خود شما نیز فعالیت خاصی در این زمینه دارید؟

بله. من با شرکتی تحت عنوان توان همگام که وسایل توانبخشی ویژه نابینایان از 1 تا 100 را به معرض نمایش گذارده در این نمایشگاه شرکت کرده ام. همچنین وسایلی مانند تشک های موّاج، ویلچیر و سایر وسایل توانبخشی معلولین را نیز در معرض دید عموم قرار داده ایم.

صحبت خاصی اگر دارید، بفرمایید.من از علاقمندان بحق عزیزان نابینا هستم و این افتخار را دارم که برای اولین بار ورزش گلبال را وارد ایران نموده ام. امروز خوشحالم که می بینم تیم گلبال ما در دنیا توانسته به موفقیت های چشم گیری دست یابد.

به عنوان آخرین سؤال اگر دوستان نابینا علاقمند به ارتباط گرفتن با مؤسسه شما باشند از چه طریقی می توانند وارد عمل شوند؟

من کتابی را تحت عنوان نوابغ و مشاهیر معلول ایران نوشته ام که با کمک دفتر فرهنگی قم به صورت گویا در آمده و آماده است تا به دوستان تقدیم شود. این کتاب در اختیار تمامی انجمن ها و مراکز ویژه معلولان قرار گرفته است. اگر دوستان مطلبی، کتابی یا هنری دارند که تمایل به تولید آن دارند ما با کمال میل در خدمتشان هستیم تا آنان را در این امر یاری رسانیم. ما چراغ برداشته ایم و به دنبال دوستان فرهیخته و هنرمند و عالم از گروه هدف می گردیم.

 

فریبا نوری

2 comments

  • سلام آقاي حسيني،
    تشكر ميكنم كه محبت ميكنيد و مثل هميشه توجه لازم را داري. و در پاسخ به عدم اطلاع از اين نمايشگاه من هم از اطلاع رساني بسيار ضعيفي كه بابت فعاليتها و گردهمايي هايي كه مرتبط با نابينايان است صورت ميگيرد و متاسفانه بيشتر اوقات دير متوجه ميشويم شاكي هستم و تنها راهكارش را در تنها روزنامه نابينايي ميدانم كه آن هم مراسمي كه خودشان هم در آن شركت داشتند را هم ضعيف اطلاع رساني كرده اند.
    موفق و پايدار باشيد.

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *