معرفی انجمن های نابینایی همراه با آقای جمالی

goftego

با سلام خدمت دوستان عزیز، خوانندگان و شنوندگان محترم مجله گفتگو

در بخش معرفی مجموعه های موفق در خدمت آقای جمالی یکی از مسئولین انجمن نابینایان ایران هستیم. همان طور که می دانیم این انجمن دارای قدمت بسیار بوده و همان گونه هم که از نامش پیداست یکی از انجمن هایی است که در رابطه با امور نابینایان مشغول فعالیت است. اکنون از ایشان می خواهیم ضمن معرفی بیشتر خود از فعالیت های خویش و نیز فعالیت های انجمن و این که این انجمن چه ارتباطی با انجمن دانشجویی سابق داشته برای ما بفرمایند.

جمالی: من هم خدمت شما و دوستان ارجمند سلام عرض می کنم و به شما خسته نباشید می گویم. از این که این فرصت را به ما داده و به یاد ما نیز بوده اید تشکر می کنم. متأسفانه از مجموعه شما و نوع فعالیت آن تا کنون بی اطلاع بودم اما امروز که در این باره مطلع شده ام به شما تبریک گفته و از ایجاد چنین مجموعه ای بسیار خرسندم. امیدوارم از این پس همکاری و ارتباط نزدیک تری با هم داشته باشیم.

انجمن نابینایان ایران در سال 1372 تأسیس شده. ما می توانیم فعالیت های خود را در دو بخش برای شما و دوستان معرفی نماییم. دسته ای از فعالیت های انجمن را می توان در گروه فعالیت های حمایتی یا رفاهی قرار داد که از جمله آنها می توان به اموری نظیر: ارائه لوازم تحریر، خوار و بار و لباس، لوازم خانه، تهیه جهیزیه برای عروس و داماد ها، پرداخت وام از صندوق های قرض الحسنه، ارائه خدمات مشاوره ای و مدد کاری، اشاره نمود. این ها از رئوس فعالیت های حمایتی و رفاهی انجمن به شمار می روند که اگر فرصتی دست داد برای توضیحات بیشتر درباره آنها در خدمتتان خواهم بود.

بعد دیگر فعالیت های ما را باید در زمره امور فرا ملی و سراسری طبقه بندی نمود. به این معنا که ما در این دسته از فعالیت ها تمامی نابینایان سطح کشور را مد نظر قرار داده و تلاش داریم به صورت سراسری تمامی این افراد را تحت پوشش قرار دهیم. برای مثال توانسته ایم در شهر های مختلف کشور کتابخانه های گویا و دیجیتال تأسیس نماییم که در هر کدام از آنها در حدود 500 عنوان کتاب گویا و 25-6 عنوان کتاب بریل و نیز تمامی سخت افزار ها و نرم افزار های مورد نیاز نابینایان از جمله رایانه و برجسته نگار موجود است. همچنین در این کتابخانه ها محلی هم برای بازی کودکان نابینا در نظر گرفته شده و اگر کتابی توسط آنان مورد مطالعه قرار می گیرد که مصور به تصاویر حیوانات است، این حیوانات نیز در محل مذکور به صورت شبیه سازی شده موجودند که امکان لمس آنها برای کودکان نابینا فراهم است.

از جمله فعالیت های دیگر ما در زمینه اشتغال و به کار گماری افراد نابینا است. امسال یک آکادمی فنی و حرفه ای در کشور افتتاح شد که با توافقات انجام شده میان انجمن نابینایان ایران و سازمان فنی و حرفه ای کشور قرار شد 50 درصد از دانشجویان آن را معلولین و با اولویت نابینایان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور تشکیل دهند.

تلاش در راستای مناسب سازی معابر و اماکن مورد نیاز نابینایان، فعالیت در زمینه های مورد نیاز دانشجویان و نیز تجهیز سایر کتابخانه های کشور و مناسب سازی آنها برای استفاده هر چه بهتر نابینایان را می توان از سایر فعالیت های انجمن دانست. شایان ذکر است که این نوع از فعالیت های ما نیز فقط شامل نابینایان استان تهران نبوده و تمام نابینایان سطح کشور را در برمی گیرند.

نوری: شما در خلال صحبتهایتان فرمودید که خدماتی را نیز برای دانشجویان در نظر گرفته اید. آیا این فعالیت ها شامل ضبط کتب نیز می شوند یا زمینه های دیگر را در بر می گیرند؟

جمالی: ما برای نابینایان انواع مختلف خدمات را در نظر گرفته ایم. در برخی از موارد با دانشگاه دانشجو ارتباط برقرار کرده و در مواردی نیز با اعلام نیاز خود دانشجو در ارتباط با مسائلی نظیر پرداخت شهریه و مسائل اداری وارد عمل می شویم. ما برنامه منسجم خاصی برای ضبط کتب مورد نیاز دانشجویان نابینا نداریم. زیرا در این خصوص مؤسسات بسیاری وارد عرصه خدمات رسانی به نابینایان نیازمند شده اند. اما اگر نابینایی به ما اعلام نیاز نماید، افراد داوطلبی در انجمن ما حضور دارند که می توانند در برخی از موارد نیاز های فوری این افراد را بر طرف نمایند.

نوری: در رابطه با اطلاع رسانی که پیرامون همکاری انجمن نابینایان ایران و شرکت سامسونگ صورت گرفته و همان گونه که خود شما پیشتر فرمودید، انجمن و شرکت مذکور در زمینه تولید کتب ویژه کودکان اقدامات شایانی را انجام داده اند. آیا این اقدامات فقط در خصوص تولید کتاب های ویژه کودکان و تجهیز کتابخانه ها به این دسته از کتب صورت گرفته یا فعالیت های شما در زمینه کتاب و کتابخوانی اقشار سنی دیگر را نیز شامل می شوند؟

جمالی: زمانی که ما تصمیم به همکاری با شرکت سامسونگ در زمینه های فرهنگی گرفتیم، کار گروهی را به منظور تحقیق و پژوهش در رابطه با وضعیت کنونی تولید و تهیه کتابهای ویژه نابینایان تشکیل دادیم. این کار گروه متشکل از کارشناسان امور نابینایان، کارشناسان یک شرکت پیمان کاری و کارشناسان خود شرکت سامسونگ بود. طی تحقیقات به عمل آمده مشخص شد که در خصوص بزرگسالان، ما مؤسسات بسیاری را در سطح کشور داریم که اقدام به تولید و تهیه کتب گوناگون برای نابینایان نموده اند. در حالی که متأسفانه کودکان نابینای ما مغفورواقع شده و اقدام شایان ذکری در رابطه با آنان انجام نگرفته است. به همین دلیل تلاش ما بر این بوده که بتوانیم این نقیصه را تا حد امکان جبران نماییم. در راستای تحقق همین هدف هم بوده که در امر گشایش کتابخانه اولاً کتاب های گویا و دیجیتال و ثانیاً کودکان و نوجوانان بین 4 تا 18 سال مورد نظر قرار گرفته اند. شاخصه دیگر ما شهرستانها و استانهای کم برخورداری هستند که کودکان نابینا در آنها از امکانات ناچیزتری برخوردارند. هدف ما علاوه بر توسعه کمی کتابخانه ها توسعه کیفی آنها نیز هست. به عنوان مثال، ما در طول سال جاری میلادی و سال آینده خودمان، قصد داریم سه پروژه ی جاری داشته باشیم و پروژه های دیگر را به توسعه کیفی کتابخانه ها و پروژه های نظارتی اختصاص دهیم. برای نیل به این هدف نیز در نظر داریم تحقیقات آسیب شناختی به عمل آورده و از این ره گذر به ریشه یابی مشکلات و بررسی علل عدم مراجعه به کتابخانه ها و از میان برداشتن نقایص کار مان بپردازیم.

همان گونه که می دانید ما برای انجام فعالیت های مختلف متأسفانه خود درآمدی نداریم و ناگزیر به همکاری با اسپانسر های مختلفی هستیم که شرکت سامسونگ یکی از آنها است. به طور مثال یکی از اقدامات ما همکاری با دانشگاه پیام نور در طرحی تحقیقاتی در خصوص ایجاد و مناسب سازی برخی از رشته ها برای تحصیل دانشجویان نابینا است.

طرح پژوهشی دیگر ما با دانشگاه شهید بهشتی در حال انجام است که مسأله پیشگیری از نابینایی مادر زاد را در بر می گیرد. این طرح در اسلامشهر و ورامین آغاز شده و قرار است از هفته آینده در خراسان شمالی نیز شروع شود.

نوری: آیا در رابطه با همکاری با دانشگاه پیام نور شما اقدام به ضبط کتب می نمایید یا اقداماتتان ایجاد رشته های جدید را شامل می شود؟

جمالی: در حال حاضر ما به طور اخص در رابطه با ایجاد رشته های تحصیلی جدید برای دانشجویان نابینا و نیز مناسب سازی برخی از رشته های موجود به منظور تسهیل در امر ادامه تحصیل این قشر از جامعه وارد عمل شده ایم. زیرا همانطور که می دانید در بسیاری از کشور های دنیا رشته هایی نظیر ماساژ و فیزیوتراپی وجود دارند که فقط افراد نابینا مجاز به تحصیل در آنها بوده و سایر افراد از ورود به این رشته ها منع شده اند. در حالی که در کشور ما نه تنها چنین امکاناتی برای افراد نابینا وجود ندارد، بلکه آنان برای تحصیل در رشته های مذکور و نظایر آنها حتی با منع قانونی نیز مواجهند. کار عمده ما برداشتن این موانع قانونی و کسب مجوز های لازم برای ورود نابینایان علاقمند در سطح کشور به این رشته ها است.

نوری: آقای جمالی! آیا انجمن نابینایان ایران ارتباطی با انجمن دانشجویی که سابقاً وجود داشت دارد یا خیر؟

جمالی: من نمی دانم منظور شما از این انجمن دانش جویی سابق کدام انجمن است. ما به طور رسمی و اداری ارتباط و همکاری با هیچ یک از انجمن های نابینایی نداشته ایم. در زمینه ارتباطات غیر رسمی نیز من از همین جا اعلام می کنم که ما از تمامی افراد و انجمن ها و تشکل هایی که در زمینه امور مربوط به نابینایان مشغول به فعالیت بوده و نیز مایل به همکاری با ما باشند استقبال می نماییم. البته این را نیز نباید از نظر دور داشت که انجمن نابینایان ایران عضو هیئت مدیره کانون سراسری تشکلات معلولین سراسر ایران، عضو شورای مرکزی تشکلات استان تهران و نیز عضو کمیته مناسب سازی شهرداری تهران است.

نوری: ما شنیده ایم که سازمان بهزیستی در کار واگذاری بخش مربوط به نابینایان به نهاد های خصوصی بوده و در این راستا از انجمن های فعال نیز دعوت به همکاری نموده است. آیا شما نیز پیشنهادی در این خصوص دریافت کرده اید؟

جمالی: ببینید! این مسأله که سازمان ها و نهاد های دولتی باید بخش هایی از خدمات خود را به نهاد های خصوصی واگذار نمایند امروزه به قانونی مبدل گشته. سازمان بهزیستی نیز از این قاعده مستثنا نیست. کما اینکه در زمینه معلولین ذهنی و سالمندان اقداماتی را به انجام رسانده است. اما تا کنون در رابطه با نابینایان، ناشنوایان و معلولین جسمی-حرکتی (البته در بخش های آموزشی و نه نگهداری آن هم در رابطه با معلولین جسمی -حرکتی) هنوز اقدام خاصی صورت نداده و تا جایی که من اطلاع دارم، تمامی آنچه در این رابطه و قصد این واگذاری گفته شده صرفاً در حد حرف باقی مانده و به عمل در نیامده است. مگر این که اقدامی صورت گرفته باشد که من از آن بی خبر باشم.

نوری: شما در رابطه با فعالیت های فرهنگی چنانکه من مطلع شده ام ارتباطاتی با شرکت های مختلف دست اندر کار مانند گاتا و نظایر آن دارید. آیا دوستانی که محصولات این شرکت ها را از طریق شما تهیه می نمایند می توانند محصولات مذکور را به طور رایگان دریافت نمایند یا باید هزینه های مربوط به تهیه آنها را بپردازند و شما در این میان فقط رابط بین دوستان و شرکت های تولید کننده هستید؟

جمالی: ارتباطات ما با شرکت های مختلفی نظیر گاتا موجب می شود که دوستان محصولات این شرکت ها را بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای تهیه نمایند. برای مثال، سابقاً برای تهیه نرم افزار پک جاز دوستان باید هزینه های مربوطه را می پرداختند اما امروزه با رایزنی ما با شرکت پکتوس و نیز خرید امتیاز این نرم افزار از شرکت مذکور توسط سازمان بهزیستی این نرم افزار روی سایت قرار گرفته و نیازمندان به آن می توانند آن را به سادگی از روی سایت دانلود نمایند.

نوری: شنیده ایم کسانی هم که قصد تهیه امانی برجسته نگار های شرکت پکتوس را داشته باشند باید با شما مرتبط شوند. این امر تا چه حد صحت دارد؟

جمالی: همان گونه که مستحضر هستید، برجسته نگار از جمله سخت افزار هایی است که تهیه آن برای دولت بسیار گران تمام می شود. بنابراین سازمان بهزیستی اعلام کرده که قادر به تأمین بودجه مورد نیاز برای این مهم نیست. به همین دلیل هم بود که ما طرحی را به معاونت محترم توانبخشی ارائه دادیم که بر اساس آن ادارات مختلف این سازمان در استانها و شهرهای مختلف موظف به خرید این سخت افزار و قرار دادن آن به صورت امانی در اختیار متقاضیان نابینا خواهند بود. البته مدد جویان از این موضوع که ما چگونه در حال پی گیری این امر بوده و توانسته ایم بخشنامه مربوطه را نیز به دست آوریم بی اطلاع هستند. ما شماره این بخشنامه را اعلام کرده ایم تا دوستانی که متقاضی دریافت برجسته نگار هستند از طریق مراجعه به ادارات مربوط به خود و ارائه آن به مسئولین ذی ربط اقدام به دریافت آن نمایند. این عزیزان می توانند با ما در مکاتبه بوده و اعلام نیاز خود را به ما اطلاع دهند. ما نیز بر اساس آماری که از همین طریق تهیه خواهیم نمود این تقاضای عزیزان و چگونگی روند رسیدگی به آن را پی خواهیم گرفت.

نوری: به عنوان آخرین سؤالم، شنیده ایم که شرکت سامسونگ تعدادی از گوشی های خود را بر اساس نیاز نابینایان مناسب سازی نموده و در اختیار شما قرار داده تا شما نیز آنها را برای استفاده در اختیار جامعه هدف قرار دهید. این امر تا چه حد دارای صحت و سقم است؟

جمالی: من و آقای شادکام به عنوان قائم مقام انجمن مستقیماً در ارتباط با شرکت مذکور بوده و به همین دلیل نیز این شایعه را به شدت تکذیب می کنیم. برای اطلاع شما شاید بد نباشد بگویم: خود من هنوز از یک دستگاه گوشی نوکیای n73 استفاده می کنم. برای اثبات صحت و سقم این ادعای من که تا همین لحظه از قصد شما برای طرح چنین سؤالی کاملاً بی اطلاع بودم، می توانید همین الآن نزد آقای شادکام که در اتاق دیگری هستند رفته و گوشی خود ایشان را نیز ببینید. لذا باید بگویم که ما هرگز از این شرکت گوشی دریافت نکرده ایم و اگر آنها هم بخواهند به ما گوشی بدهند خود ما نخواهیم گرفت. تنها کاری که ما در این راستا کرده ایم این است که وقتی برای افتباح پروژه ای به استانی می رویم برای 15 تن از نخبگان نابینای آن استان هدیه ای را در نظر می گیریم که آن هم به همراه تقدیر نامه هایی که من تهیه می کنم، با حضور و به دست خود نماینده شرکت سامسونگ به این افراد تقدیم می شود. البته این سخن من به این معنا نیست که نمایندگان شرکت سامسونگ به ما اعتماد ندارند. بلکه آنها می خواهند خود به طور مستقیم با افراد نابینا در ارتباط باشند.

آخرین کاری که ما امسال در زمینه فرهنگی انجام داده ایم، برگزاری یک دوره مسابقات حفظ و قرائت قرآن بوده که در روز های ششم و هفتم اسفند ماه انجام پذیرفت. در این برنامه ما با انجام برنامه ای که حالت پیش آزمون را داشت، از میان 145 نفر که ثبت نام کرده بودند، تعداد 64 نفر را برگزیدیم. این دوره از مسابقات رشته های قرائت، تحقیق و ترتیل و حفظ را در بر می گرفت که به دارندگان رتبه های اول تا سوم هدایای ارزنده ای تقدیم شد. همچنین به هر یک از آن 64 نفر یک کارت هدیه اهدا گردید.

نوری: از این که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید، از شما کمال تشکر را داریم.

جمالی: من هم از شما متشکرم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *