معرفی دستاوردی با نام عینک Esight با آقای آرش دبستان

esight

با سلام خدمت شنوندگان و خوانندگان محترم مجله گفتگو

در این شماره قصد داریم به معرفی دستاوردی بپردازیم که برای نابینایان و به ویژه کم بینایان، به نوبه خود مژده ای به شمار می رود. در همین رابطه گفتگویی را با جناب آقای آرش دبستانی که خود این دستاورد را از نزدیک دیده اند ترتیب داده ایم.

اما پیش از شنیدن تجربه اقای دبستانی، ترجمه اطلاعات به دست آمده از سایت شرکت سازنده را، به اطلاع شما عزیزان می رسانیم: (قابل توجه دوستان محترم: در متن “ESIGHT” کلمه نابینا، به معنی نابینای مطلق نمی باشد)

جواب “ESIGHT” (ایسایت) به متداولترين سوالات :

1ـ عينك esight چيست؟

Esight يك عينك الكترونيك است كه نابينايان را قادر به ديدن مي كند مثل يك عينك عادي بر روي چشم قرار مي گيرد.

2- esight يك وسيله جديد است ؟

بله يك وسيله كاملاً جديد و در نوع خود بي مانند است و به عنوان يك اختراع جديد به ثبت رسيده است.

3- آيا esight مورد تاييد FDA قرار گرفته است؟

FDA:food and drogue administration  سازماني دولتي است در امريكا كه داروها و ولوازم و فنون پزشكي را تاييد ميكند و اجازه ورود به بازار را براي آنها صادرميكند .esight سازنده اي است كه نزد FDA و Health Canada (سازمان بهداشت كانادا) به ثبت رسيده است.

4- واقعاً esight درست كار ميكند؟

بله واقعاً كار ميكند ميتوانيد شكل و كارش را روي ويدئو تماشا كنيد.

5- چه چيزهايي را نابينايان با esight ميبينند؟

Esight به نابينايان امكان ميدهد كه تقريباً بيشتر چيزهايي را كه بيناها مي بينند ببينند مثل صورت اشخاص از دور و نزديك ، روزنامه ، كتاب ، منوي رستوران ها ، علائم و تابلو ها و خلاصه همه خواندني ها از هر فاصله ، كامپيوتر و وسايل مشابه ، تلويزيون و سينما ، كنسرت ، مسابقه ، نمايش و برنامه هاي زنده ديگر.

Esight ميتواند ديد را متمركز يا زوم كند در فا صله كوتاه، متوسط يا زياد و ابعاد اجسام را تا 14 برابر بزرگ كند و رنگ ها را جابه جا كند .بنابراين Esight مي تواند ديدن چيزهايي را ممكن كند كه بينايان در شرايط عادي نمي بينند.

6- نابينايان مي توانند از Esight بهنگام حركت و جا به جا يي هم استفاده كنند؟

قطعاً ، Esight را در همه حال مي توان با خود داشت و با آن در فعاليت هاي مختلف شركت كرد مثل : پياده روي ، ورزش ، كار با كامپيوتر ،خواندن تابلو ها و علائم راهنمايي، ديدن برنامه هاي عمومي و تماشا خانه ها ، سوار شدن وسائل حمل و نقل عمومي و حتي هواپيما ممكن است. در بعضي ايالات اجازه رانندگي هم به دارندگان Esight داده شود.

7- Esight به درد همه نابيناها ميخورد؟

Esight دستگاهي است كه ديد را تقويت مي كند بنابراين براي شخص كاملاً نابينا بي فايده است ولي اغلب نا بينايان حتي با ديدي خيلي ضعيف مي توانند از Esight بهرمند شوند.

8- علت نابينايي در بين استفاده كنندگان از Esight چيست؟

  • Macular Degeneration
  • Diabetic Retinopathy
  • Stargardts Disease
  • Ocular Albinism
  • Lebers Hereditary Optic Neuropathy
  • Cone_Rod Dystrophy
  • بعضي انواع Glaucoma , Retinitis Pigmentosa

9- نابيناياني كه براي اولين بار از Esight استفاده ميكنند چه واكنش هايي نشان ميدهند؟

3/1 آنها خيلي شگفت زده مي شوند چون در همان اولين بار چيزهايي را مي بينند که در ميان و دراز مدت قادر به ديدن چهره عزيزان خود خواهند بود ميتوانند بخوانند بدون عصا راه بروند تلويزيون تماشا كنند و ….

3/1 ديدشان بهبود حاصل ميكند ولي فراواني و هجوم تصاوير گيجشان ميكند. آن ها بعد از دوره هاي كار آموزي و مددياري موفق به حل مشكل ديدشان خواهند شد.

3/1 آخر كساني هستند كه نميتوانند از Esight استفاده كنند معمولاً آنها مشكلات سلامتي ديگري دارند و نيازمند برنامه هاي مدد ياري دراز مدت هستند بعضي موفق خواهند شد كه بهبود حاصل كنند.

10-Esight چگونه كار ميكند؟

Esight از يك دوربين پيچيده با سرعت بالا و يك نرم افزار ويدئو ، Computer processor ، و يك اكران ويدئو OLED استفاده ميكند تا تصاوير را همزمان پرتو افكن كند و بدين ترتيب نابينا را قادر به ديدن كند . اغلب نابينايان مختصر ديدي دارند كه بيشتر جانبي است و به مغز امكان تشخيص تصاوير را نميدهد . اين پديده ديد را مه آلود ميكند.Esight اين مشكل را يا كاملا يا تا حد قابل ملاحظه اي بر طرف ميكند.

11- چشم پزشكان و عينك سازان در مورد Esight چه نظري دارند؟

Esight اختراعي جديد است و اكثر آنها چيزي در موردش نشيده اند . در وهله اول نظري ترديد آميز به آن دارند و گمان نميكنند كه به كار بيمارانشان بيايد ولي وقتي زحمت شناخت Esight را به خودشان بدهند متوجه تاثير بسيار زياد آن در زندگي بيماران خود ميشوند.

12- داده هاي آماري در تائيد Esight وجود دارد؟

سازمان نابينايان كانادا با همكاري گروهي از چشم پزشكان دست اندر كار تهيه يك گزارش تحقيقي در باره Esight است . اولين نتايج بسيار مثبت هستند.اين گزارش به محض اتمام منتشر خواهد شد.

13- قيمت Esight چند است ؟

15000 دلار است و Esight به خريداران كمك ميكند تا پشتيباني مالي لازم را براي خريد آن پيدا كنند.

14- چرا Esight اينقدر گران است ؟

Esight از قطعات پيچيده و گران قيمتي تشكيل شده ميليون ها دلار براي تحقيق خرج شده و ميليون ها دلار ديگر هم در راه، مصرف خواهد شد.

15-Esight رقيبي هم دارد؟

روش هاي مدد رساني ديگري كه وجود دارند هيچكدام كارايي Esight را ندارند . يك سگ راهنما هم 15000 دلار تمام ميشود ولي در كمك رساني به پاي Esight نميرسد و روش هاي ديگري كه به جراحي نيازمند هستند 150000 دلار خرج دارند و لي حد ديدي را كه به نابينا برمي گردانند بسيار كمتر است و ريسك هاي ديگري هم دارد.

16- چه چيزهايي به Esight اضافه خواهند شد؟

مثل هر فن جديدي Esight كوچكتر و كاملتر و ارزان تر خواهد شد . ورژن هاي جديد به رايگان در اختيار دارندگان فعلي Esight قرار خواهد گرفت.

http://esighteeyewear.com

تلفن: 1-855-837-4448

حال آقای دبستانی تجربه شخصی خود را در رابطه با این وسیله بیان می کنند.

دبستانی: سلام. من آرش دبستانی هستم. حدود ده سال پیش بود که متوجه شدم به بیماری مبتلا گردیده ام که در نتیجه آن سیستم ایمنی بدنم بر علیه بدن خودم وارد عمل شده و چشمم را مورد هدف قرار داده است. حدود چهار سال پیش بود که مشکل فشار چشم پیدا کردم. به همین دلیل هم بود که بخش اعظمی از بینایی خود را از دست دادم.

در حال حاضر در چشم راستم از کنترل کننده فشار چشم استفاده می کنم. فشار چشم چپم را نیز با قطره کنترل می کنم. هر روز نیز از میزان مشخصی “پرِکنازول” استفاده می کنم. حدود یک سال پیش به امریکا مهاجرت کرده و سپس به دانشگاه Ucla رفتم. در آنجا بود که پزشکان متوجه شدند نام بیماری که من به آن مبتلا هستم “آرسِلونید” نبوده و ریشه ژنتیکی دارد.

موازی با این اقدامات با شرکتی به نام esight به نشانی اینترنتی www.esight.com که یک شرکت کانادایی بود آشنا و مرتبط شدم. در نتیجه این ارتباط بود که پی بردم این شرکت اقدام به تولید دستگاهی نموده که به صورت عینکی اضافی روی صورت نصب شده و البته پس از امتحاناتی که باید روی آن انجام شود می تواند قسمت اعظم بینایی فرد را با نشان دادن جزئیات به کار بر، به او برگرداند. این شرکت حدود هشت سال پیش اقدام به ساخت این عینک نموده و در حدود دو سال هم هست که این محصول را به بازار عرضه می کند.

من در تاریخ سیزدهم مارس سال گذشته توانستم با نمایندگان این شرکت در هتلی واقع در سانفرانسیسکو ملاقات کنم. آنان این دستگاه را با کشی روی سرم نصب کردند و عینکی بسیار بسیار ساده که روی آن نیز دستگاهی اضافه تعبیه شده بود بر چشمم قرار دادند.

نوری: شما در خلال توضیحاتتان فرمودید که عینک بسیار ساده است. آیا دستگاهی که روی این عینک تعبیه شده از بیرون قابل رؤیت است؟

دبستانی: ببینید، شما در ابتدا یک عینک ساده را به چشم می زنید. در جلوی این عینک قطعه ای به شکل مکعب مستطیل مشکی رنگ، که شباهت بسیار نزدیکی به باتری لپتاپ دارد تعبیه شده که قطر آن به اندازه یک بند انگشت و طول آن نیز به اندازه خود عینک است. سیمی در انتهای این دستگاه قرار دارد که آن را به کنترلگر آن که شبیه ریموت تلویزیون است متصل می سازد. این کنترل گر عریضتر از ریموت تلویزیون و دارای دو بخش است. بخش ابتدایی که در پایین آن نیز قرار گرفته است، شامل دو پیچ، یکی افزایش و کاهش اندازه و پیچ دیگری نیز به منظور افزایش و کاهش وضوح تصویر است که در سمت راست آن تعبیه گردیده. قسمت دیگر این دستگاه را کلید هایی تشکیل می دهند که مربوط به چهار جهت اصلی بوده و یک کلید هم برای restart کردن دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. سه عمل دیگری را که می توان با این دستگاه به انجامشان پرداخت به خاطر ندارم. در زمان خاموش بودن این دستگاه کار بر قادر به استفاده از آن نخواهد بود.

نوری: ممکن است برای ما بفرمایید که آیا اطلاع دقیقی مبنی بر چگونگی شرایط کاربران برای استفاده از دستگاه مذکور دارید یا خیر؟ آنگونه که ما شنیده ایم کار بر باید حد اقل از قدرت درک نور برخوردار باشد.

دبستانی: من برای این که شما متوجه این مطلب شوید که این سؤالتان تا چه حد می تواند کمک کننده باشد، مثالی برایتان می آورم. روز پیش از زمانی که قرار بود من با نمایندگان این شرکت ملاقات کنم، با خاله من در کانادا تماس گرفته شد و به او گفته شد لطفاً بر سر قرار حاضر نشوید. زیرا ما با بررسی پرونده آرش به این نتیجه رسیده ایم که این عینک به هیچ وجه برای او مفید فایده نخواهد بود. این برای کسی که چنین قراری گذاشته و تنها بیست ساعت باقی مانده تا موفق به انجام آن شود سخنی بس آزار دهنده به شمار می آید.

او در حالی که بسیار از این موضوع ناراحت شده و ملتمسانه از آنان خواست تا این قرار ملاقات را لغو نکنند و در این مورد هم به خانواده من حرفی نزد. بنابراین ما بدون این که از این جریان کمترین اطلاعی داشته باشیم به محل قرار رفتیم. به همین خاطر هم هست که می گویم این سؤال شما بسیار می تواند کمک کننده باشد. من واقعاً نمی دانم که این عینک برای هر کس تا چه حد ممکن است مؤثر واقع شود. زیرا این وسیله باید روی سر فرد نصب شده و تأثیرات آن نیز کاملاً مورد بررسی قرار گیرد. من خود از آنان پرسیدم که این دستگاه برای افراد نابینا و کم بینا تا چه میزان کارایی خواهد داشت. آنان به من گفتند، دستگاه مذکور برای کسانی که نابینا هستند شاید نتواند کارایی چندانی داشته باشد.

نوری: پس این مسأله از لحاظ پزشکی رد و مشخص شد که این دستگاه برای افراد نابینا کارایی ندارد. آیا خود شما هم تا به حال نشنیده اید که فرد نابینایی از این وسیله بهره برده باشد؟

دبستانی: در واقع دو نفر برگزار کننده این جلسه بودند. یک خانم و یک آقا که از کارکنان آن شرکت بوده و این دستگاه هم روی سرش قرار داشت.

نوری: در رابطه با خود تان تأثیر این دستگاه را احساس کردید؟

دبستانی: ببینید، میزان و میدان بینایی من با همان دستگاهی که به همین منظور در بیشتر مطب های چشم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، پیش از آزمایش این عینک مورد سنجش قرار گرفت.

کار کنان شرکت یاد شده از من خواستند تمامی مدارک مربوط به این بررسی ها را به انضمام توضیحات کامل درباره وضعیت بیناییم همراه داشته باشم. خود آنان نیز پیش از انجام آزمایش درصد و میدان دید مرا اندازه گرفتند.

تا پیش از استفاده از عینک، من قادر به دیدن هیچ کدام از علائم روی کاغذی که معمولاً برای سنجش بینایی مورد استفاده قرار می گیرد نبودم. وقتی شروع به استفاده از این عینک نمودم، تنها قسمتی که نتوانستم ببینم، پایین ترین خط بود.

نوری: در رابطه با رنگ ها چطور؟

دبستانی: تجربه های مربوط به رنگ برای کسی که از زمان تولد کم بینا بوده با کسی که بعدها دچار این آسیب شده است بسیار متفاوت هستند. این دستگاه شاید تغییرات عمده ای را برای کسی که از همان ابتدا کم بینا بوده ایجاد و در نهایت ارتقای کیفی تجربه رنگ را برای او موجب گردد، اما از نظر کسی که بعد ها با آسیب بینایی مواجه گردیده این تجربه دنیای دیگری بوده و شبیه به استفاده از یک دستگاه شانزده بیتی رنگی و یا نصب کارت گرافیک روی ویندوز رایانه خواهد بود که دارای پیش فرضهای رنگی است.

نوری: پس شما با استفاده از این دستگاه قادر به تشخیص طیف های مختلف رنگ نیز بوده اید. در واقع می توان گفت که این دستگاه سیاه و سفید نیست.

دبستانی: نه. این دستگاه سیاه و سفید نبوده و به دلیل برخورداری از خروجی HD امکان اتصال آن به لپتاپ و تلویزیون نیز وجود دارد. زمانی که این دستگاه به وسایل مذکور متصل می شود دیگر نیازی به نگه داشتن باتری نخواهد بود.

در هنگام تحویل این دستگاه دو باتری به همراه آن به شما داده خواهد شد که البته یکی از این باتری ها مورد استفاده قرار می گیرد. هر یک از این باتری ها چهار ساعت شارژ داشته و بنابر این می توان پس از اتمام شارژ یک باتری از باتری دیگر استفاده نمود.

لازم به ذکر است که این دستگاه از سه قطعه تشکیل یافته که دو قطعه روی صورت نصب شده و قطعه دیگر در داخل یک کیف به شما داده خواهد شد و شما باید آن را به همراه داشته باشید. این قطعه همان کنسول دستگاه است که با دو باتری که یکی باتری شارژ و دیگری باتری اضافی است کار می کند.

نوری: حال اگر ممکن است برای ما از قیمتی که روی آن گذاشته شده بفرمایید.

دبستانی: ببینید، این دستگاه به قیمت پانزده هزار دلار به فروش می رسد. زمانی که شما آن را روی سر خود قرار داده و عینکش را به چشم می زنید و به این نتیجه هم می رسید که برای شما مفید است، در واقع با شرکت تولید کننده آن وارد قرارداد شده اید. هزار دلار را به عنوان پیش پرداخت در همان ابتدا باید بپردازید و چهارده هزار دلار باقی نیز به صورت نقد و طی زمانی معادل یک هفته تا ده روز که در حقیقت زمان مورد نیاز برای تنظیم آن با شرایط بینایی شما توسط تولید کننده است باید پرداخت شود.

نوری: خدمات پشتیبانی این دستگاه به چه صورت است؟ آیا تولید کنندگان آن در کشور های مختلف دارای نمایندگی هستند یا نه؟ البته شما در خلال صحبت هایتان فرمودید که در حال حاضر در امریکا ایالت به ایالت این دستگاه را در معرض دید نیازمندان آن قرار می دهند.

دبستانی: مرکز فروش اصلی این دستگاه فقط در کانادا واقع است. خود من توانستم با توری که آنها در امریکا برگزار کرده بودند آشنا شده و ارتباط برقرار کنم. از روزی که این دستگاه به شما فروخته می شود تا سه سال خدمات پشتیبانی یا گارانتی دارد. این دستگاه مثل موبایل یا لپتاپ شما آسیب پذیر است. ضد آب نیست و من درباره این که اگر این دستگاه برای مثال به طور اتفاقی روی میز بیفتد چه رخ خواهد داد سؤالاتی را پرسیدم و آنها گفتند که همین دستگاهی که در حال حاضر روی سر من قرار دارد چند بار از روی همین میز افتاده و هیچ آسیبی هم ندیده است.. در زمان فروش این دستگاه آن را با اطلاعات دریافت شده از وضعیت بینایی هر کار بر تطبیق داده و تنظیم می کنند.

نوری: تا کنون اطلاع حاصل کرده اید که آیا این گروه برای عرضه دستگاه تولید شده به کشور های اروپایی و آسیایی نیز سفر کرده اند یا نه؟

دبستانی: روزی که من با آنان قرار ملاقات داشتم صد و هفتاد عدد از این دستگاه فروخته شده و من نفر صد و هفتاد و یکمین، بودم که آن را امتحان می کردم.

من سؤالی در این رابطه نکرده ام. اما این شرکت وسیله ای را تولید کرده و مسلماً قصد فروش آن را نیز دارد. بنابر این در جهت تحقق این مهم تلاش های بسیاری را نیز از جمله: برگزاری تور های مختلف به تمامی نقاط دنیا خواهند نمود. در یکی از فیلم هایی که من در سایت این شرکت دیدم از صحبت های خانواده کار بر متوجه شدم که آنان سوئیسی بوده اند که یا خود برای خرید این دستگاه مراجعه نموده و یا این که تولید کنندگان آن به منظور فروش آن به سوئیس هم رفته اند.

نوری: همان گونه که فرمودید، این دستگاه دارای باتری هایی است که هر یک چهار ساعت شارژ نگه می دارند. بنابر این اگر در محیطی باشیم که شارژ مجدد باتری ها ممکن نباشد، می توانیم آن را به مدت هشت ساعت مورد استفاده قرار دهیم. همچنین فرمودید که این دستگاه با اتصال به دستگاه های دیگری نظیر رایانه و تلویزیون نیز قابل شارژ است.

ذبستانی: بله. شما می توانید باتری اضافی را با هزینه نود دلار خریداری نمایید. این دستگاه به شما امکان بزرگنمایی تصاویر را تا چندین برابر اندازه اصلی خواهد داد. شما می توانید در جایی بنشینید و تصاویر مورد نظر خود را تا زمانی که بتوانید کاملاً روی آن متمرکز شوید بزرگ نمایید. زمانی که شما این دستگاه را برای اولین بار روی سر خود قرار می دهید و هیچ اقدامی هم برای بزرگ نمایی تصاویر انجام نمی دهید، با استفاده از همان تنظیمات اولیه ای که تولید کننده روی آن اعمال کرده بسیاری از چیز ها را خواهید دید. شما خیلی از جزئیات را می بینید. جزئیات بسیار برای شما قابل فهم خواهند شد. این امر برای من بسیار مهم تر از امکان بزرگ نمایی دستگاه بود. البته وقتی هم که تصاویر را بزرگ کردم تأثیر بهتری را در کیفیت بیناییم احساس نمودم اما این که توانستم تصاویر را با وضوح بالا تر ببینم بسیار برایم اهمیت داشت. در ضمن باید به این نکته هم اشاره کرد که شما به هیچ وجه نمی توانید برای بار اول این دستگاه را در زمانی طولانی مورد استفاده قرار دهید. زیرا دچار سر درد خواهید شد. این مطلب را خود نمایندگان شرکت نیز به من گوشزد نمودند. البته خود نیز پس از کنار نهادن این دستگاه سر درد شدیدی گرفتم. نمایندگان شرکت به من گفتند که در هفته اول روزی یک و در هفته دوم روزی دو ساعت می توانم از دستگاه استفاده نمایم. علت هم این است که اولاً شما حتی اگر بخواهید یک ذره بین را نیز مورد استفاده قرار دهید باید این کار را به طور تدریجی انجام دهید. ثانیاً وقتی شما با استفاده از این دستگاه چیزی را در مقابل چشم خود می گیرید مغز این گونه درمی یابد که آن چیز به شما نزدیک است. حال آنکه این دستگاه شیء مورد نظر را بزرگ نمایی می کند. یعنی دو عمل کاملاً مخالف هم در مغز شما انجام می پذیرد. بنابر این بدن شما هم برای هماهنگی با این دستگاه به زمان نیاز دارد. در عین حال من فردی را در جلسه دیدم که خود را با این دستگاه منطبق نموده و در تمامی مدت جلسه مشغول به استفاده از آن بود.

نکته بسیار بسیار جالبی که در این دستگاه دیده می شود تفاوت فاحش کیفیت نور در آن با کیفیت نور در محیط به شکل عادی است. تصور کنید که دارید از پشت یک دوربین فیلم برداری به محیط می نگرید. مسلماً میزان دریافت نور از این دوربین با چشم شما دارای کیفیتی بسیار متفاوت تر خواهد بود.

متأسفانه من فراموش کردم که بپرسم کیفیت تصویر در شب چگونه خواهد بود. به نظرم این دستگاه به نسبت چشم معمولی در شب قادر به دریافت و تحلیل تصاویر بیشتری خواهد بود. علت هم این است که این دستگاه علاوه بر تمامی مزایایی که ذکرشان رفت مجهز به تنظیم نور محیط هم بود.

نوری: اگر توضیحات بیشتری هم دارید که گمان می کنید بتواند برای دوستان مفید تر واقع شود برای ما بفرمایید.

دبستانی: به طوری که من در این یک سال اخیر متوجه شده ام این دستگاه و دستگاه دیگری که به تازگی در یکی از ایالات امریکا تولید شده گام بسیار مهمی در راستای تولید محصولاتی به شمار می رود که در رابطه با چشم تولید شده و می شوند. دستگاه دوم کاملاً یک چشم به حساب می آید. به طوری که این شرکت هم اعلام کرده طولی نخواهد کشید که محصولات جدیدتری نیز وارد بازار گردند.

من داخل پرانتز باید مطلبی را خدمتتان عرض کنم و آن اینکه دستگاهی که از آن سخن رفت، به هیچ وجه پس گرفته نمی شود. سه سال گارانتی دارد و آن گونه که فروشنده آن که به هیچ وجه شبیه به سایر فروشنده های مرسوم نبود به من می گفت، تنها یک بار این دستگاه از یک کار بر پس گرفته شده است. علت هم این بوده که او به دلیلی دچار حادثه ای نا خوش آیند شده که موجب از دست رفتن بینایی باقی مانده اش گردیده. بنابر این مجبور به پس دادن دستگاه شده زیرا حتی یک بار هم نتوانسته آن را مورد استفاده قرار دهد.

نوری: پس در واقع گارانتی این دستگاه فقط برای تعمیر آن در نظر گرفته شده.

دبستانی: ببینید، اگر شما ضربه ای به این دستگاه نزنید یا کار خاصی با آن نکنید که موجب آسیب رسیدن به آن شود، شرکت برطرف نمودن تمامی اشکالات موجود را بر عهده خواهد گرفت. وقتی من از آنان پرسیدم که پس از سه سال برای این محصول چه تدبیری اندیشیده اند، آنان پاسخ دادند که ما هنوز در مرحله آزمون و خطا هستیم. به همین دلیل هم هنوز نمی دانیم که چه اتفاقی برای دستگاه بعد از این مدت خواهد افتاد. این دستگاه هنوز سه سال نیست که مورد استفاده کار بران قرار گرفته. لذا باید ببینیم که واقعاً پس از این مدت چه رخ خواهد داد. یکی از بیشترین کاربرد های این دستگاه برای کسانی است که دارای دید خوبی در اطراف هستند. این دستگاه بسیار به درد این افراد می خورد.

نوری: در اصل شاید بتوان گفت که این دستگاه دامنه یا بهتر بگوییم میدان دید افراد کم بینا را افزایش خواهد داد.

دبستانی: اتفاقاً این دستگاه به هیچ وجه میدان دید را افزایش نمی دهد. بلکه قدرت تشخیص شما را برای دیدن جزئیات بیشتر می کند. به عبارت دیگر این دستگاه وضوح تصویر بیشتری را به کار بر ارائه می دهد.

نوری: خب، بسیار تشکر می کنیم از شما که وقت گذاشتید. امیدواریم که روز به روز در زمینه تکنولوژی های مربوط به چشم پزشکی دست آورد های بهتر و نوین تری را داشته باشیم. نیز امیدواریم علم پیشرفت های بیشتری کرده و ما قادر به دیدن دنیای بیرون از دنیای سیاه نابینایی شویم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *