معرفی مجموعه ای موفق همراه با آقای رحیم گلشنی

goftego

با سلام خدمت شنوندگان محترم مجله گفتگو.

در این بخش از معرفی مجموعه های موفق در خدمت آقای رحیم گلشنی هستیم. ایشان از اعضای هیئت مدیره انجمن نابینایان آذربایجان شرقی هستند.

از ایشان می خواهیم در ابتدا خود را بیشتر برای شنوندگان ما معرفی کنند تا بعد به سراغ مجموعه شان برویم.

آقای گلشنی! روز تان به خیر. بفرمایید.

گلشنی :من هم عرض ادب و احترام دارم خدمت شما و دست اندر کاران مجله گفتگو و سلام ویژه ای هم دارم خدمت شنوندگان محترم مجله.

من رحیم معجر گلشنی، متولد سال 1367 هستم. در سال 1387 در رشته زبان و ادبیات انگلیسی وارد دانشگاه آزاد و در سال 1390 وارد شرکت توزیع برق تبریز شدم. امسال هم با لطف دوستان وارد هیئت مدیره جامعه نابینایان استان آذربایجان شرقی گردیدم. در خدمت تان هستم.

نوری: آقای گلشنی! حالا که از خود تان گفتید، از مجموعه تان نیز بفرمایید. درباره تاریخچه و زمانی که جامعه شروع به کار کرد بگویید. سپس در رابطه با فعالیت های خود در جامعه توضیحاتی را بفرمایید.

گلشنی: عرض کنم خدمت شما دوستان که، جامعه نابینایان استان آذربایجان شرقی در سال 1360 تأسیس شده. یعنی بالای 30 سال قدمت دارد. ما حدود 600 نفر عضو داریم. حوزه فعالیت های ما کاملاً غیر سیاسی و غیر دولتی است و تحت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران.

اهدافی که ما داریم تلاش برای شناساندن شخصیت واقعی نابینایان و شکوفایی استعداد های آنان در جامعه و تلاش برای رفع مشکلات و نا بسامانی های پیش روی نابینایان در زمینه های تحصیلی، شغلی و اجتماعی را شامل می شود. نیز تلاش می کنیم که نابینایان را با سازمان های دولتی و ادارات خصوصی مرتبط سازیم تا بتوانند ارتباط نزدیک و مؤثری با هم داشته باشند.

همچنین تلاشمان بر این است که در زمینه رشد اجتماعی نابینایان و شناساندن یک جامعه عادی به یک فرد نابینا و نقشی که باید یک فرد نابینا در جامعه ایفا نماید و  فرهنگ سازی در سطح جامعه که در رابطه با فرد نابینا چه رفتاری را باید از خود نشان دهد گامهای مؤثری برداریم. برگزاری کلاس های آموزشی برای همه سنین افراد نابینا از جمله: کلاس های رایانه، زبان انگلیسی و قالیبافی از دیگر فعالیت های ما به شمار می رود که در این مورد آخر دوستان توانسته اند از اتحادیه مدرک قالیبافی را نیز دریافت نمایند.

نوری: آقای گلشنی! از اردو هایی که برگزار می کنید و نحوه ثبت نام اعضا در این اردوها برای ما بفرمایید. آیا هزینه این اردو ها تماماً توسط اعضا پرداخت می شود یا شما از مجموعه های دیگری نیز برای تأمین بودجه این اردو ها کمک می گیرید؟

گلشنی: یک نکته را من پیش از هر مطلبی باید خدمتتان عرض کنم، قسمت کوچکی از بودجه جامعه توسط اداره کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی و ما بقی آن توسط خیرین تأمین می گردد. در رابطه با اردو های تفریحی، زیارتی و سیاحتی هم بخشی از هزینه ها را پس از اطلاع رسانی درباره برگزاری اردو ها و ثبت نام اعضا از خود آنان دریافت نموده و بقیه را نیز از طریق خود جامعه و هیئت مدیره آن تأمین می نماییم.

نوری: شما گفتید که فعالیتی به جز آموزش و برگزاری اردو هم دارید. در این مورد هم اگر امکان دارد برای ما توضیحاتی را بفرمایید.

گلشنی: به هر حال ما می دانیم که قشر نابینا قشری محروم در جامعه ما به شمار می رود. جامعه نابینایان ما نیز لیستی از اسامی افراد بی بضاعت نابینا را در اختیار دارد. هر سال در زمان گشایش مدارس، فرارسیدن عید نوروز و مناسبت های دیگر با توجه به وسع خود و بودجه ای که در اختیار دارد، کمک های نقدی و غیر نقدی را به این افراد ارائه می نماید.

نوری: در مورد تولید کتاب های گویا نیز در انجمن شما مطالبی را شنیده ایم. ممکن است در این رابطه نیز برای ما بفرمایید؟

گلشنی:  عرض به خدمتتان که، در این رابطه ما به طور خیلی گسترده عمل نکرده ایم. اما در یکی دو سال اخیر با توجه به تقاضا های برخی از دوستان که دانشجو بودند و با معرفی افرادی از سوی خود آنان اقدام به ضبط و تولید برخی از کتب درسی مورد نیازشان نموده ایم. ولی فعالیت های گسترده ای را در این زمینه به طور کامل نداشته ایم.

نوری: در رابطه با فعالیت های ورزشی اعضای انجمنتان نیز بفرمایید. آیا تیمی دارید که با انجمن مرتبط باشد؟

گلشنی:  همان گونه که می دانید، مسابقات گلبال در سطوح مختلف همواره در مدت زمان یکی دو روز برگزار شده و پایان می یابد. اتفاق خوبی که مدتی است در تبریز افتاده این است که هیئت ورزش های نابینایان تبریز مسابقات گلبال را به صورت لیگ برگزار می نماید. جامعه نابینایان ما نیز تیمی را برای حضور در این رقابت ها آماده کرده است.

نوری: شما در خلال صحبت هایتان درباره آموزش انگلیسی نیز مطالبی را ارائه فرمودید. این آموزشها در چه مقاطعی ارائه می شوند؟ آیا در این مورد به کار آفرینی و دستیابی افراد نابینا به مهارت ترجمه متون این زبان نیز نایل آمده اید یا خیر؟

گلشنی: ما در سالهای پیش آموزش زبان را در جامعه برای دوستان نابینا داشتیم.اما امسال طی جلسه ای با مسؤولین مؤسسه زبان گلدیس که در سطح بسیار گسترده ای فعالیت کرده و شعب متعددی هم دارد، قرار بر این شده تا دوستان نابینا به طور کامل در این زمینه در این مؤسسه آموزش دیده و حتی گروهی از آموزش های مربوط به تدریس زبان انگلیسی نیز بهره مند گردند.

نوری: بسیار عالی. در پایان اگر سخنی با دوستان دارید، بفرمایید.

گلشنی:  بنده از طرف خودم و سایر اعضای هیئت مدیره جامعه نابینایان استان آذربایجان شرقی از شما که در راستای شناساندن انجمنها و جوامعی که پیرامون مسائل نابینایان فعالیت می کنند، گام برمی دارید، تشکر می کنم.

نوری: ما هم برای شما آرزوی موفقیت می کنیم.

گلشنی: ممنون و سپاس گزارم.

فریبا نوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *