معرفی مجموعه ای موفق همراه با آقای عرب زاده ، انجمن ثامن الائمه

goftego

با سلام خدمت دوستان عزیز.

 در این شماره در خدمت جناب آقای ناصر عربزاده از مجموعه جامعه نابینایان ثامن الائمه هستیم.

از ایشان می خواهیم در ابتدا به معرفی خود شان برای ما و دوستانمان بپردازند و از تحصیلات و نوع فعالیت هایی که بدانها مشغولند بفرمایند تا برسیم به مجموعه شان.

نوری: سلام می گوییم خدمتتان آقای عربزاده. متشکر هستیم از این که برای ما وقت گذاشتید. بفرمایید.

عرب زاده: من هم سلام عرض می کنم خدمت شما و دوستان. حلول ماه مبارک رمضان را هر چند به نیمه رسیده خدمت تان تبریک گفته و امیدوارم طاعات و عبادات همه مسلمانان در هر جای دنیا مورد قبول خداوند قرار گیرد.

من ناصر عربزاده یزدی هستم. تحصیلاتم کارشناسی ارشد الهیات و در شاخه فقه و مبانی بوده و فارغ التحصیل سال 1380 هستم. در حال حاضر نیز در آستان قدس رضوی با پست سازمانی کارشناس مسائل شرعی در خدمت زائران امام رضا (ع) و دوستان هستم.

نوری: آقای عربزاده! از نحوه عضو گیری در مجموعه جامعه نابینایانتان و این که آیا اعضا باید از میزان خاصی از تحصیلات برخوردار باشند یا این که محدودیتی در این زمینه برای افراد وجود ندارد و همچنین از فعالیت های آن در زمینه های مختلف علمی، فرهنگی، مذهبی، تفریحی و … بفرمایید.

عرب زاده: من در ابتدا خواهش می کنم اجازه بفرمایید، پیش از این که به سؤالات شما پاسخ گویم، پیرامون تاریخچه و نحوه شروع به کار این جامعه مطالبی را خدمت شما و دوستان عرض نمایم.

در سال 1378 اولین هیئت مؤسس این جامعه تشکیل شد. در تاریخ 19 اسفند ماه همین سال اولین مجمع عمومی این جامعه با حضور هم استانی ها و البته بیشتر هم شهری هایمان تشکیل یافته و تعداد اعضای مورد نظر برای تشکیل هیئت مدیره از میان کاندیدا ها برگزیده شدند. سر انجام در آغاز سال 1379 جامعه نابینایان رسماً کار خود را شروع کرد.

مجموعه فعالیت های این جامعه در راستای فعالیت های سازمان بهزیستی است. این جامعه در چند فاز مشغول خدمت رسانی به دوستان است که اولین و جدی ترین آنها در حوزه مدد کاری است.

ما پرونده هایی را از سازمان بهزیستی در اختیار داریم و امور مربوط به مدد کاری دوستانی را که تحت پوشش این سازمان بوده و کمک هزینه دریافت کرده و تعداد شان هم به 300 نفر میرسد انجام می دهیم. حال ممکن است این مدد کاری زمینه های مختلفی چون: رسیدگی به نیاز ها ، بازدید از منازل (همان گونه که بهزیستی نیز این کار را انجام می دهد)، رسیدگی به درخواست ها مانند وسایل کمک آموزشی، عصا، درخواست معرفی به جا های مختلف و … را شامل شود. این جدی ترین فاز کاری ما در رابطه با امور مربوط به نابینایان است.

فاز دیگر فعالیت های ما مربوط به حوزه مذهبی و فرهنگی است. چاپ کتبی نظیر قرآن و کتب ادعیه و پرینت متون مورد نیاز اعضا از جمله مهم ترین فعالیت های ما در این راستا به شمار می روند. ما با سوبسید های خوبی که به دوستان می دهیم به انجام این کار مبادرت می ورزیم. البته بخش عمده ای از هزینه های ما نیز توسط خیرین تأمین می گردد. در این راه ما از کمک های سازمان فرهنگی شهرداری و گاه آستان قدس رضوی نیز بهره می گیریم.

فاز سوم فعالیت های ما امور خیریه ای را شامل می شود. برخی از اعضای ما که عمدتاً همان 300 نفر مذکور را نیز در بر می گیرند، به لحاظ معیشتی یا واقعاً در سطوح پایینی قرار داشته و یا از قشر متوسط بوده و نیازمند کمک هستند. به همین دلیل هم ما در ایامی مانند نوروز و ماه مبارک رمضان که اکنون نیز در آن قرار داریم، به این گونه امور بیشتر می پردازیم تا بتوانیم تا حد مقدور و حد الامکان به دوستان یاری برسانیم.

نوری: جناب عربزاده! شما در خلال صحبت های تان فرمودید که در امور خیریه و در راستای رفع مسائل اجتماعی نابینایان فعالیت می کنید. این درست همان کاری است که توسط سازمان بهزیستی نیز انجام می شود. این کار نوعی همسانی با فعالیت های بهزیستی را نشان می دهد. ممکن است در این خصوص برای ما توضیح بفرمایید؟

عرب زاده: بله. کاملاً حق با شما است. توضیحی که در این خصوص باید عرض کنم این است که چند سالی است سیاست دولت بر خصوصی سازی و کوچک کردن دولت متمرکز شده. دامنه این سیاست تا حدی گسترده شده که جالب است دوستان بدانند، مرکز نابینایان شهید جلیلیان مشهد، یعنی در واقع تنها مرکزی که امور مربوط به نابینایان را در سازمان بهزیستی عهده دار است، دست خوش انحلال قرار گرفته. سازمان بهزیستی در نظر دارد مرکز یاد شده را با همان هزینه ها و چارتی که خود بهزیستی برای آن در نظر گرفته به شخصی حقوقی مانند جامعه نابینایان یا مؤسساتی از این دست واگذار نموده و خدمت رسانی به نابینایان را از طریق این مؤسسات به انجام رساند.

نکته ای هم که من خدمتتان عرض کردم ناظر به همین بحث است. بهزیستی در راستای محدود نمودن دامنه فعالیت های خود پرونده های مربوط به نابینایان را به مؤسساتی نظیر جامعه نابینایان و مؤسسات دیگر واگذار کرده و به ازای هر پرونده مبلغی را به صورت ماهیانه در اختیار این مؤسسات قرار می دهد و تمامی امور مربوط به نابینایان از این کانال ها انجام می گیرد.

اطلاع رسانی در این رابطه در سال گذشته شمسی صورت گرفت. این مسأله در واقع همان سر شکن کردن مسؤولیت های سازمان بهزیستی در مؤسسات و مجموعه های مربوط به نابینایان است که در خراسان رضوی اتفاق افتاده.

نوری: بله کاملاً درست است. اما منابع مالی این واگذاری ها از کجا تأمین می شود؟ آیا خود سازمان بهزیستی این منابع را فراهم می آورد یا قرار بر این است که این منابع از جا های دیگر تأمین شوند؟

عرب زاده: منابع مالی جامعه نابینایان تا آنجا که ما خود مان خبر داریم در رابطه با 300 پرونده ای که در اختیار مان قرار دارد عمدتاً توسط سازمان بهزیستی تأمین می شود. همان گونه که پیشتر عرض کردم یکی از فاز های فعالیت ما در جامعه نابینایان ارتباط با خیرین و تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز جامعه است. ما مدد کارانی داریم که با خیرین در ارتباط بوده و در راستای جلب کمک های آنان تلاش می نمایند. از جمله کسانی که به منظور تأمین منابع مالی مورد نیاز با خیرین ارتباط برقرار می کنند: خود من، مدیر عامل و تنی چند از دوستان هستند. مبالغ به دست آمده هم در ارتباط با تأمین نیاز های کسانی که فاقد امکانات هستند و هم در راستای تأمین نیاز های جامعه مورد استفاده قرار می گیرد. به جز همین دو سه موردی که بر شمردم، جامعه بودجه دیگری در اختیار ندارد و همین امر نیز اداره مجموعه هایی مانند جامعه نابینایان را برای مدیران آنها با مشکلات بسیاری مواجه می سازد.

نوری: آیا برای بهره برداری از منابع مالی به دست آمده از سازمان بهزیستی و همچنین کمک های خیرین پیشبینی های خاصی نظیر امور فرهنگی، تولید کتب و بهبود سطح اطلاعات اعضا در رابطه با آموزش های مربوط به رایانه نیز صورت گرفته یا خیر؟

عرب زاده: بله. این پیشبینی ها صورت گرفته اما مشکل دیگری وجود دارد و من تا به حال فرصت نکردم آن را در طول این بحث مطرح نمایم. ما در واقع کلاس های آموزشی، حرفه آموزی و سایر فعالیت هایی که می توانند در راستای ارتقای سطح زندگی افراد نابینا انجام پذیرند نداشته ایم.

یکی از مشکلات انجمن ها و مجموعه هایی از این دست نداشتن مکانی مناسب و دسترس پذیر برای نابینایان است. یکی از مشکلات جدی که ما با آن دست به گریبان هستیم، مسأله مکان است. ما در واقع در یکی از مراکز مربوط به سازمان بهزیستی در یک محل بسیار کوچک و با متراژ پایین مستقر هستیم. در همین مکان نیز هر از گاه تهدید به تخلیه محل برای استفاده های خود مرکز از آن می شویم. البته آنها هم حق دارند. ما علیرغم تمامی تلاش هایی که تا کنون کرده و رایزنی هایی که با شهرداری، اداره اوقاف و جا های دیگر انجام داده ایم متأسفانه هنوز نتوانسته ایم جایی مناسب و قابل دسترسی برای نابینایان که هم در محل پرت و دور افتاده ای قرار نداشته و هم از وسعت کافی و متنابهی برخوردار باشد فراهم آوریم. به همین دلیل نیز موفق به برگزاری کلاس های حرفه آموزی، حفظ و قرائت قرآن و آموزش رایانه برای نابینایان نشده ایم. جامعه نابینایان تا 7 _ 8 سال پیش در شهرداری مشهد که خانه فرهنگ داشت محلی را تحت عنوان خانه فرهنگ بصیرت از شهرداری گرفته بود که در آن به علت مناسب بودن فضا علاوه بر فعالیت های فرهنگی مورد نظر شهرداری امکان پرداختن به سایر امور جامعه که پیشتر از آنها سخن به میان آمد، وجود داشت. اما از زمانی که محل دفتر جامعه به مکان فعلی که زیرزمینی در سازمان بهزیستی است، تغییر یافت، دیگر چنین امکانی برای ما وجود ندارد. امیدواریم با همکاری اداره اوقاف و شهرداری بتوانیم مجدداً چنین فرصتی را فراهم آوریم.

لازم به ذکر است که انجمن زمینی به مساحت 2300 متر در اختیار دارد که کار بری های بسیار خوبی نظیر یک خوابگاه 60 _70 تخته برای اسکان زائرین با هزینه ای بسیار کمتر و رسیدگی به امور آنان، سالن ورزشی، کلاس های حرفه آموزی، کلاس های رایانه و آنچه که ایده آل جامعه است نیز برای آن پیشبینی شده است. این زمین در حدود سال های 84 یا 85 با همکاری تنی چند از خیرین و معاونین استانداری وقت تهیه و در اختیار جامعه قرار گرفت.

ما تا امروز توفیقی برای جامه عمل پوشاندن به خواسته های جامعه در این خصوص و جلب منابع مالی مورد نیاز به دست نیاورده ایم. زیرا اهداف مذکور هزینه  ای بالغ بر 4_ 5  میلیارد تومان را می طلبد. ما امیدواریم با نیل به این هدف بتوانیم جامعه نابینایان ثامن الائمه را تبدیل به مجموعه ای موفق نه تنها در سطح شهر مشهد و استان خراسان که در سطح کل کشور نماییم.

نوری: پس با توجه به سخنان شما جامعه در حال حاضر هیچ گونه کلاس آموزشی برای نابینایان تدارک ندیده است.

عرب زاده: خیر. ما به دلیل نداشتن فضای مناسب چند سالی است که نتوانسته ایم کلاسی برای اعضایمان برگزار نماییم. پیشتر در سازمان فرهنگی شهرداری این کلاس ها دایر بودند. امیدواریم به زودی مجدداً این اتفاق بیفتد.

نوری: در راستای امور فرهنگی نظیر تولید کتب، آیا اعضای شما قادر به در اختیار داشتن کتب صوتی از طریق مجموعه شما هستند یا خیر؟ آیا اصلاً شما کتاب صوتی در اختیار دارید؟

عرب زاده: در این زمینه چون هم سازمان بهزیستی که در نزدیکی ما قرار گرفته و هم مجموعه های دیگری که مبادرت به تولید کتب گویا نموده اند دور و بر ما هستند ما کار خاصی انجام نداده ایم. زیرا نخواسته ایم اطلاعات تکراری جمع آوری نموده و به کار موازی با دیگران پرداخته باشیم. البته در طول دیدار هایی که با مسؤولین مختلف مانند استاندار و دوستان دیگر داشته ایم، خواسته مان بر در اختیار داشتن یک استدیو برای ضبط کتب گویای مورد نیاز نابینایان در زمینه های مختلف بوده که این هم از همان اقلامی است که ما نتوانسته ایم توفیقی در به دست آوردنشان داشته باشیم و همواره جز نداشته های ما بوده است. بنابر این باید بگویم که در حال حاضر کاری در این مورد انجام نمی شود.

نوری: پس با توجه به سخنان شما این امیدواری وجود دارد که بتوانید به کاربری های مورد نظرتان دست یافته و آموزش مهارت های زندگی را نیز برای افراد نابینا به سایر موارد بیفزایید. چرا که این امر نیز موازی کار سازمان بهزیستی بوده و در زمره امور اجتماعی قرار می گیرد. پس باید در وهله اول مورد توجه واقع شود. برای تان آرزوی موفقیت می کنیم و از شما می خواهیم که در پایان اگر سخنی دارید بفرمایید.

عرب زاده: خیلی خوشحال و متشکرم از این که این ارتباط برقرار شد و ما از این طریق توانستیم حرف های خود مان را به گوش تمامی نابینایان سطح کشور رسانده و جامعه نابینایان مشهد را به ایشان معرفی نماییم.

امیدواریم هم جامعه نابینایان ثامن الائمه نابینایان مشهد و هم تمامی مؤسسات و انجمن هایی که در رابطه با نابینایان مشغول فعالیت هستند به تمام ایده آل های خود دست یافته و هر چه بیشتر نابینایان را در ارتقای سطح کیفی زندگیشان یاری رسانند. زیرا نابینایان باید بتوانند تا آن جا که ممکن است فاصله خود را با دیگران کاهش داده و به زندگی همسانی با دیگر افراد جامعه دست یابند. این هم آرزوی ما و هم قطعاً آرزوی تمامی کسانی است که در رابطه با امور نابینایان در فعالیت هستند.

نوری:برای شما و مجموعه تان آرزوی موفقیت می کنیم.

عرب زاده: من هم از شما سپاس گزاری می کنم. روز خوبی داشته باشید. شما را به خداوند بزرگ می سپارم.

فریبا نوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *