معرفی کتابخانه های فعال همراه با آقای سعید عابدی

با سلام خدمت دوستان.

دوستان، در این قسمت از معرفی کتابخانه ها در خدمت آقای سعید عابدی، از کتابخانه فاطمه زهرای شهرداری اصفهان هستیم.

از ایشان می خواهیم که در وهله اول خود را معرفی کرده و سپس بفرمایند که چطور شد به تولید کتاب و راه اندازی کتابخانه پرداختند.

نوری: سلام می گوییم آقای عابدی. بفرمایید.

عابدی: سلام خدمت شما خانم نوری و شنوندگان محترم مجله شما.

بنده سعید عابدی، نابینا و کم شنوا، متولد سال 1359 و فارغ التحصیل رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه شهید بهشتی هستم. اینکه به فکر کتابخانه افتادم، تاریخچه ای دارد. کتابخانه ما در سال 80-81  یکبار راه اندازی شده بود. توسط یکی از کارمندان خود شهرداری هم اداره می شد ولی در جذب بچه های نابینا خیلی موفق نشده و چند سالی این مجموعه راکد باقی مانده بود.  در واقع می خواهم بگویم چیزی از قبل بود. یعنی این گونه نبود که من آن را راه اندازی کرده باشم. من طرحی دادم و گفتم که می توانم آن را اداره نمایم و بچه های نابینا را با توجه به شناختی که از آنان دارم جذب نمایم. شهرداری طرح مرا پذیرفت و از اسفند ماه سال 92  کتابخانه دوره جدیدی از فعالیت خود را شروع کرد.

نوری: آقای عابدی، از کتابخانه خود تان و تولید کتب و همچنین از اینکه در رابطه با چه موضوعاتی کتاب تولید می کنید و اصولاً کار گزینش کتاب ها را بر چه اساسی انجام می دهید برای ما بفرمایید.

عابدی: عرض کنم که ما برای انتخاب کتابهایمان دو روش داریم. یکی از این روشها که متأسفانه در حد استثنا هم هست و من دلیلش را نیز توضیح خواهم داد، این است که خود بچه ها کتابهای مورد نظر خود را به ما معرفی می نمایند. این کم اتفاق می افتد. شاید به دلیل مشکلی که دوستان نابینا در جستجوی کتابها در کتابخانه های عادی دارند، بسیاری از کتابها را نمی شناسند تا بتوانند برای ضبط به ما پیشنهاد دهند. عمده کتابها را ما با مشورتی که از کتابداران خود شهرداری می گیریم انتخاب می کنیم. یعنی فهرستی از کتابهای پر خواننده و آن دسته از کتابهایی که چاپهای متعددی از آنها صورت گرفته، از سوی آنان به ما معرفی شده و ما نیز به تدریج این کتابها را گویا می کنیم. درباره موضوع کتابها هم ما بیشتر تأکیدمان بر تولید کتب مربوط به ادبیات فاخر داستانی ایران و جهان است. در حال حاضر کتبی پیرامون روانشناسی، چند کتاب فلسفی و تاریخی تولید نموده ایم. به طور کلی موضوعات مورد علاقه دوستان برای تولید کتاب مورد توجه ما است.

نوری: آقای عابدی، از تعداد کتابهای ضبط شده بفرمایید و از این که از چه زمانی به طور وسیع به تولید کتاب پرداختید؟

عابدی: در حال حاضر با احتساب کتابهای در دست تولید تعداد کتابهای موجود به 110 عنوان می رسد. مقدمات کار تولید کتاب را نیز از آذر ماه 1392 آغاز کردیم و چند تایی هم کتاب تولید شد. اما فعالیت رسمی ما از اسفند ماه 1392 بود که شروع شد.

نوری: آقای عابدی، ممکن است برای ما در رابطه با چگونگی تأمین هزینه های تولید کتاب و نیز تولید کتاب هایی که توسط افراد پیشنهاد می شوند توضیح بفرمایید؟ آیا مجموعه ای هست که شما را در این راه حمایت نماید یا بچه ها خود این هزینه ها را تقبل می کنند؟

عابدی: عرض کنم که، سازمان فرهنگی- تفریحی شهرداری که این کتابخانه را اداره می کند، هر فصل بودجه ای را به منظور تولید کتاب در اختیار ما قرار می دهد. مقداری از این بودجه صرف تولید کتابهایی می شود که ما با مشورت کتابداران شهرداری انتخاب می کنیم و مقدار دیگری از آن نیز صرف تولید کتابهای درخواستی دوستان می شود که عمدتاً کتابهای دانشگاهی هستند. حالا بسته به بودجه ای که ما در هر فصل دریافت می کنیم، گاه ممکن است بتوانیم تمامی هزینه های تولید یک کتاب را تأمین نماییم و گاهی نیز ممکن است درصدی از این هزینه را بتوانیم تقبل نماییم و ما بقی را از خود متقاضی دریافت کنیم.

نوری: آقای عابدی، در رابطه با تعداد اعضای کتابخانه بفرمایید و نیز بفرمایید که علاقه مندان چگونه و از چه راه هایی می توانند به کتابهای شما دسترسی داشته باشند؟

عابدی: تأکید ما بر جذب اعضای بیشتر نبوده. هر چند که از کسانی که قصد پیوستن به کتابخانه ما را دارند استقبال کرده و می کنیم. زیرا هر قدر تعداد اعضای کتابخانه بیشتر باشد، حرف ما برای گرفتن بودجه بیشتر از شهرداری از پشتوانه قوی تری برخوردار خواهد بود. با این حال ما کتابهایمان را منوط به عضویت اعضا نکرده ایم. در حال حاضر تعداد 100 عضو داریم. اما تعداد کسانی که از کتابهای ما استفاده می کنند، بسیار بیشتر از اینها است. زیرا ما کتابهایمان را پس از تولید هم از طریق سایت پایگاه رسمی اطلاعات علمی نابینایان که جزئی از سایت دانشگاه تهران است و هم از طریق سایتهای دیگر که خصوصی تر هم هستند، مانند: سایت “گوش کن” در دسترس علاقه مندان قرار می دهیم. به گواهی تعداد دانلودهایی که از کتابهای ما صورت می گیرد، می توانم بگویم که تعداد کاربران ما بسیار بیشتر از کسانی است که برای ما فرم پر کرده اند. علاوه بر آپلود کردن کتابها بر روی سایتهای مذکور، ما کتابهایمان را به صورت پستی نیز برای اعضای داخل ایران می فرستیم. افراد هر ماه مجازند تا 10 عنوان کتاب تقاضا کنند که روی دیویدی برای شان ارسال می شود.

نوری:  مجموعه مجله گویای گفتگو و همچنین مجموعه کتابخانه گویای برلین برای شما و مجموعه تان آرزوی موفقیت هر چه بیشتر می کند.

عابدی: خیلی ممنونم. من هم امیدوارم شما در این کار فرهنگی که در پیش گرفته اید موفق باشید. زیرا موفقیت شما موفقیت ما هم هست و ما می توانیم کتابهای خود را از این راه به تمام فارسی زبانان دنیا و علاقه مندان کتابهای صوتی برسانیم.

نوری: خیلی متشکرم.

عابدی: خواهش می کنم. موفق باشید.

فریبا نوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *