جامعه نابینایان اصفهان همراه با آقای ناطقی

Users

با سلام خدمت شما خوانندگان و شنوندگان مجله گفتگو.

در این شماره در خدمت جناب آقای ناطقی، نماینده محترم جامعه نابینایان اصفهان هستیم. همان طور که شما دوستان عزیز هم می دانید، قدمت برخی از انجمن های فعال در زمینه امور نابینایان به بیش از ده ها سال می رسد. از جمله این انجمن ها می توان به جامعه نابینایان اصفهان اشاره نمود. همان گونه که اطلاع رسانی هم شده، یکی از دست آورد های شگفت انگیز از محصولات این جامعه به شمار می رود. حال از آقای ناطقی می خواهیم که ضمن بیان مطالبی پیرامون تاریخچه جامعه نابینایان اصفهان و عمده فعالیت های این انجمن در این رابطه توضیحات لازم را برای ما بفرمایند. پیشاپیش از دوستان عزیزی که شنونده این مصاحبه هستند بابت نا مطلوب بودن کیفیت صدا پوزش می طلبیم. این مصاحبه در محیط اسکایپ ضبط گردیده. ضمناً از آقای جواد ایزدی هم که ما را در ضبط این مصاحبه یاری فرمودند کمال تشکر را داریم.

به نام خدا و با عرض سلام. من فرهاد ناطقی نماینده جامعه اسلامی نابینایان اصفهان هستم.

این جامعه در سال 1375 با همکاری جمعی از نابینایان نخبه از جمله: آقای محمد نیکزاد، آقای سمیعی، آقای هادیان و … تأسیس شده است. ایشان از افراد موفق اصفهان به شمار رفته و پیش از انقلاب نیز انجمنی را تأسیس کرده بودند که آن هم بسیار موفق بود.

از جمله محور هایی که این جامعه فعالیت خود را طبق اساس نامه با هدف پرداختن به آنها آغاز نموده می توان به اشتغال، دفاع از حقوق معلولین، ورزش و همچنین بحث ازدواج و نیز ارتباط با مجموعه های اداری و مجلس در راستای پیگیری امور نابینایان اشاره نمود.

حدود 18 سال از تأسیس این جامعه می گذرد و در این مدت توانسته ایم با ادارات ارتباط تنگاتنگی داشته باشیم و تعدادی از نابینایان را در بخش های خصوصی و دولتی به کار گماریم. این جامعه هم اکنون 3000 عضو دارد و از آن جا که مدتی است اشتغال در بخش های دولتی با محدودیت هایی مواجه شده، این جامعه به تأسیس کارگاهی در سال 1389 و در پی آن به کار گماری حدود 25 نفر از نابینایان علاوه بر اوپراتوری تلفن در بخش تولیدی و منتاژ کاری کارخانه جات نیز پرداخته است. علاوه بر این، اشتغال خانواده های نابینایانی که با معلولیت های دیگری نیز مواجه و برای اشتغال با مشکل رو به رو هستند در برنامه های جامعه قرار دارد تا از این رهگذر گامی در جهت از میان برداشتن مشکلات معیشتی آنان برداشته باشیم.

ورزش، حوزه دیگری است که جامعه در آن به فعالیت پرداخته. این حوزه از حوزه های بسیار هایز اهمیت برای نابینایان به شمار می رود. زیرا در صورت نپرداختن به آن این گروه دچار آسیب های جسمانی و روانی خواهند شد. تلاش این جامعه بر آن بوده که با همکاری سازمان های مختلف استخر هایی را برای نابینایان در نظر بگیرد. زیرا از نظر ما نرزش های آبی هم به لحاظ روحی ورزش های مناسبی به شمار می روند و هم آسیب دیدگی در ورزش شما برای افراد کم تر از ورزش های دیگر رخ می دهد. بر همین اساس توانسته ایم از 2 3 استخر در اصفهان سانس های اختصاصی بگیریم. در رشته دو میدانی مرزش کاران ما توانسته اند به کسب مقام های جهانی نایل آیند. در رشته های وزنه برداری و پاور لیفتینگ نیز به همین شکل توانسته اند موفقیت های جهانی کسب نمایند. در رشته شنا که خود من نیز عضو تیم شنای استان اصفهان هستم توانسته ایم به مقام های کشوری دست یابیم.

دیگر حوزه ای که ما در آن مشغول به کاریم و فعالیت های دوستان نیز در این زمینه بیشتر است، انجام تحقیقاتی در رابطه با وسایل کمک آموزشی و توان بخشی برای نابینایان است. گروهی که در این بخش فعالیت دارند، موفق به ساخت ترازوی آشپزخانه دیجیتالی شده اند که به صورت گویا می تواند در اختیار افراد نابینا قرار گیرد. مشکلی که بر سر راه تولید این گونه وسایل وجود دارد عدم دریافت کمک های لازم از سوی سازمان ها و نهاد های مربوطه در جهت تولید انبوه آنهاست.

شما فرمودید که 3000 عضو دارید. آیا تمامی این اعضا محدود به خود استان اصفهان می شوند؟

از آن جا که ما این انجمن را تحت عنوان جامعه نابینایان استان اصفهان تأسیس نموده ایم بنابر این نابینایان همین استان را نیز تحت پوشش داریم. البته ما در شهر هایی چون شاهین شهر، شهرضا، زرین شهر،کاشان، خمینی شهر و چند شهرستان دیگر نیز دارای دفتر نمایندگی هستیم که از سوی دفتر اصفهان در زمینه های مختلف حمایت می شوند.

اگر ممکن است برای ما از فعالیت های تفریحی و اجتماعی خود بفرمایید.

ما در طول سال برای دوستان اردو هایی را در داخل و خارج از استان و نیز در استان های مجاور برگزار می کنیم. در رابطه با اردو های کشوری سالی یکی دو بار دوستان را با همراهی خانواده به قشم می بریم. اردو هایی به شمال کشور داریم. در تابستان اردو هایی را برای مناطق سردسیر مانند اردبیل و ارومیه برگزار می نماییم. تمامی برنامه های مربوط به هماهنگی، اسکان، جا به جایی و غذا بر عهده جامعه است. همچنین بخشی از هزینه ها را نیز جامعه بر عهده می گیرد. در رابطه با سفر های زیارتی نیز دوستان را معمولاً به مشهد اعزام می کنیم و اخیراً به کربلا نیز به صورت هوایی اردو هایی اعزام می شود.

هر چند وقت یک بار جلساتی را برگزار می کنیم تا در طی آن دوستان علاوه بر آشنایی با فعالیت های یک دیگر به مشکلات و درد دل های هم نیز گوش کنند. ما نیز در خلال برگزاری چنین جلساتی می توانیم با بهره گیری از نقطه نظرات دوستان به اصلاح فعالیت های خود و در نتیجه ارائه بهتر خدمات به دوستان نایل آییم.

در ادامه برای ما بفرمایید که اگر گروهی از خارج از ایران که در حوزه های مربوط به نابینایان مشغول به فعالیت هستند قصد ارتباط داشتن و همکاری با جامعه را داشته باشند از چه طریقی باید اقدام نمایند؟

ما خیلی دوست داریم با دوستان خارج از کشور ارتباط برقرار کنیم. زیرا در مسافرت هایی که من هم پیش تر به تعدادی از کشور ها داشته ام امکاناتی را در زمینه کمک توان بخشی برای نابینایان دیده ام که در این سو یا به دلیل عدم همکاری دولت و یا به دلایل دیگر وجود ندارد. این دوستان می توانند ما را در زمینه انجام مذاکراتی در راستای واردات برخی از این امکانات و وسایل و نیز تکنولوژی تولید برخی دیگر از آنها یاری نمایند. زیرا در این جا هم دوستانی هستند که واقعاً به این وسایل نیازدارند. از سوی دیگر برخی از کتبی که در کشور های دیگر چاپ و تولید می شود در ایران موجود نیست. ما از کمک های فکری دوستانی که مایل به همکاری هستند به گرمی استقبال می کنیم.

حال از دست آورد جدید، یعنی از ترازوی گویایی که به زبان فارسی برای دوستان نابینا قابل استفاده است بفرمایید.

شکل معمولی این ترازو ساخت اصفهان است. اما ما نمونه ای را که از انگلیس وارد شده و گویا هم بود به منظور مهندسی معکوس برای دست یابی به تکنولوژی تولید آن باز کردیم. چون من خود کارشناس ارشد در رشته مدیریت درمان هستم، به دلیل ارتباطات تنگاتنگ با دوستانمان در زمینه تجهیزات پزشکی و همچنین پارک فن آوری اصفهان و نیز تعدادی از دوستان نابینای فعال در زمینه برنامه نویسی که البته در سازمان هسا (سازمان هواپیمایی استان اصفهان)، طی یک فرایند شش هفت ماهه این دستگاه تولید شد. مشکل عمده ما در زمینه گویا کردن این دستگاه به زبان فارسی بود. زیرا در خارج از ایران نیز روی آن کار زیادی نشده بود. بنابر این دوستانی که از آنها یاد شد، در این زمینه کمک های شایانی به ما رساندند. از این پس ما قادریم هر وسیله ای را که نیاز به گویا سازی داشته باشد به زبان فارسی به صورت گویا در آورده و در اختیار دوستان نابینا قرار دهیم.

با تشکر از توضیحات خوب شما. در پایان اگر صحبتی برای دوستان دارید بفرمایید.

اولاً من به خاطر گفتگویی که ترتیب دادید از شما تشکر می کنم. ما سال هاست که در تلاشیم تا تشکل های نابینایی در تمام سطح کشور را به صورت یک شورا که مدیریت واحدی هم داشته باشد در آوریم. مانند بسیاری از شورا هایی که نظایرشان در کشور های دیگر نیز موجود است. برآیند این شورا نیز باید به گونه ای باشد که چند نفر به عنوان سخن گوی نابینایان کل کشور به انتقال خواسته ها و صحبت های دوستان نابینا به دولت و مجلس و حتی جوامع بین المللی بپردازند. بنابر این به عنوان سخن آخر از دوستانی که یا به صورت فردی و یا در قالب انجمن های نابینایی در فعالیتند خواهش می کنم این وحدت را به گونه ای به وجود آورند که فعالیت های عمده نابینایان به صورت هر چه متمرکز تر و در نتیجه هر چه مؤثر تر انجام پذیرفته و از موازی کاری جلو گیری به عمل آید. زیرا بسیاری از همین فعالیت های موازی هستند که اغلب به هیچ نتیجه مطلوبی هم نمی رسند. من از این مجله تکشر می کنم که هم موجبات معرفی جامعه را فراهم آورده و هم به ما این امکان را داد تا به طرح خواسته هایمان بپردازیم.

ما هم به مجموعه شما خسته نباشید گفته و برایتان آرزوی موفقیت می کنیم.

پیروز و پایدار باشید.

فریبا نوری

پست های مرتبط

بدون پست مرتبط یافت نشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *