معرفی مجموعه ای موفق، انجمن موج نور اصفهان همراه با آقای اسماعیل رفاهی

goftego

با سلام خدمت دوستان عزیز، دوست داران محترم مجله گفتگو. این بار در قسمت معرفی مجموعه های موفق، می پردازیم به انجمن موج نور. این نام برای ما آشناست. هر کدام از ما که آموزش رایانه دیده ایم، با سی دی های آموزشی این انجمن آشنایی داریم. اینبار از این انجمن خبر های بسیار خوبی شنیده ایم.

در خدمت آقای اسماعیل رفاهی نماینده محترم این انجمن هستیم. از ایشان می خواهیم تا خود برای ما از فعالیت ها و موفقیت های این انجمن بفرمایند.

(پیش از شنیدن توضیحات ایشان لازم به ذکر می دانیم که این مصاحبه در محیط اسکایپ ضبط شده. بنابر این اگر کیفیت آن به حد کافی مطلوب نیست، از شما شنوندگان محترم پوزش می طلبیم. همچنین، از آقای جواد ایزدی به خاطر همکاری صمیمانه در ضبط این برنامه کمال تشکر را داریم.)

رفاهی_ به نام خدا. من هم سلام می کنم خدمت شما خانم نوری عزیز و همچنین تشکر می کنم از آقای تهرانی که بانی ضبط این مصاحبه شدند.

اجازه بدهید قبل از هر چیز عرض سلام داشته باشم خدمت تمامی شنوندگان محترم مجله صوتی گفتگو.

همان گونه که شما فرمودید، من به نمایندگی از سوی اعضای محترم هیئت مدیره انجمن موج نور و همچنین تمامی اعضای این انجمن در خدمت شما هستم و امیدوارم صحبتی که می کنم برای شنوندگان مجله شما هم قابل استفاده و مفید باشد.

خدمت شما عرض کنم که انجمن موج نور اصفهان، در سال 1384 و با حضور تعدادی از استادان دانشگاه و تعدادی از نابینایان و نیز گروهی از افراد نابینا که در امور نابینایان دستی بر آتش داشته و به ما ملحق شدند تشکیل شد. اولین مجوز ما از سازمان بهزیستی و با تلاش دوستان اخذ شد. پس از آن در سال 1385 مجوز را از وزارت کشور و استان داری گرفتیم.

من به شرح فعالیت های انجمن می پردازم و اگر شما در این میان سؤالی داشتید به من ملحق شده و بفرمایید تا من در خدمتتان باشم.

اولین و مهم ترین موردی که ما در انجمن موج نور آن را پیگیری می کنیم، اقدام در جهت تألیف کتب خود آموز رایانه و تلفن همراه به نابینایان است. چون حوزه فعالیت ما به طور عمده نهادینه کردن استفاده از رایانه و تلفن های همراه عادی برای نابینایان با هدف دور زدن رایانه های خاص است و می خواهیم این را به جامعه بقبولانیم که درست است که نابینایان ممکن است به رایانه های خاص نیازمند باشند اما با استفاده از رایانه های معمولی نیز می توانند به امور مختلف بپردازند.

اولین فعالیت ما در همین راستا به طور خاص طراحی و ساخت یک اِستِدیو برای ضبط کتب نابینایان بود. البته این کار بعد ها انجام گرفت. در ابتدا ما کتب مورد نیاز را در منزل آقای نصر الله رضایی و با استفاده از رایانه شخصی ایشان و یک میکروفون معمولی ضبط می کردیم. ایشان در حال حاضر مسئولیت مدیر عاملی انجمن موج نور اصفهان را بر عهده داشته و در واقع حق بزرگی بر گردن تمامی نابینایان ایران دارند. زیرا ایشان اولین کسی هستند که دانش آموزان نابینا را در ورود به رشته رایانه و تحصیل در آن یاری رساندند. همچنین، ایشان به عنوان معلم خود من حق بزرگی به گردنم دارند. به همین دلیل جا دارد که از ایشان کمال تشکر را داشته باشم.

بعد ها در خانه ریاضیات اصفهان اقدام به ساخت اِستِدیو نمودیم که باز هم جا دارد در همین جا مراتب سپاسم را از مسئولین آن اعلام دارم. زیرا همین طور که پیشتر می رویم، احساس می کنم باید از بسیاری کسان تشکر نمایم که خدای نکرده حمل بر نا سپاسیم نگردد. بنابراین دست همه همکارانمان را در خانه ریاضیات اصفهان به گرمی می فشاریم. آقایان دکتر رجالی، دکتر دانایی و دوستانمان در شهرداری اصفهان که تلاش کردند تا همه گونه کمکی به ما بنمایند.

به هر حال کار ضبط کتب از خانه آقای رضایی به این اِستِدیو انتقال یافت و ما توانستیم حدود 35-6 کتاب خود آموز، در حوزه رایانه و تلفن همراه ضبط نماییم.

یکی دیگر از کار هایی که ما انجام دادیم،کسب مجوز مدرکICDL درجه 1 و 2 از سازمان فنی و حرفه ای است که ما از مسئولین این سازمان دعوت به عمل می آوریم تا برای نابینایان نیز بدون تفکیک آنان از دیگر افراد با برگزاری امتحاناتی که برای همه افراد عادی در جهت اخذ مدرک در نظر گرفته می شوند، این امکان فراهم شود تا آنان نیز بتوانند در کنار سایرین به تحصیل در رشته رایانه مبادرت ورزند. تا کنون حدود 80 90 نفر از نابینایان اصفهان موفق به اخذ این مدرک شده اند.

برگزاری کلاس های آموزش رایانه برای دانش آموزان نابینا در کنار بزرگسالان نابینا از دیگر فعالیت های ما به شمار می رود. این کار هدف شروع آموزش رایانه به صورت پایه ای انجام می گیرد و جالب است که بگویم: ما در انجمن برای کودکان مقطع ابتدایی کارگاه بازی هم برگزار کردیم که دوست خوبم آقای مجتبی خادمی مدرس آن بودند. فکر می کنم به یاری خداوند این دوره باز هم تکرار شود. ما حتی هزینه های مربوط به رفت و آمد دانش آموزان برگزیده را نیز از سوی انجمن پرداخت می کنیم.

مورد دیگر همکاری صمیمانه و تنگاتنگ ما با سازمان بهزیستی استان اصفهان است که در خلال آن ما توانسته ایم برای برگزاری بسیاری از کلاس هایمان از مرکز نابینایان هفتم تیر که زیر نظر سازمان مذکور اداره می شود بهره بگیریم. این کلاس ها برای دانش آموزان بزرگسال نابینا که عمدتاً هم شبانه هستند تدارک دیده شده. سازمان بهزیستی سی دی های ما را نیز تهیه کرده و به طور رایگان در اختیار این عزیزان و دیگر علاقمندانی قرار می دهد که یا بضاعت مالی کافی برای تهیه این آموزش ها ندارند و یا به هر دلیل مایلند از خدماتی که از سوی سازمان ارائه می شود استفاده نمایند. البه این امر شامل دوستانی است که در سازمان بهزیستی پرونده دارند.

ما در اِستِدیویی که در خانه ریاضیات اصفهان داریم، با بهره گیری از 10 دستگاه رایانه و همچنین 3 دستگاه برجسته نگار که از سوی آقای تهرانی به انجمن اهدا شده اند به امر آموزش رایانه به نابینایان با استفاده از همان کتب خود آموزی که تهیه کرده ایم مشغولیم.

نوری_ آقای رفاهی! توضیحات شما بسیار کامل بود. سؤالی که برای ما پیش می آید این است که آیا نابینایان علاقمند مقیم خارج از ایران نیز مانند نابینایان ایرانی که با سی دی های آموزشی شما آشنایی دارند قادر به تهیه این سی دی ها و استفاده از آنها خواهند بود یا نه و اگر امکان تهیه وجود دارد از نحوه آن برای دوستان ما بفرمایید.

رفاهی_ بله. سؤال بسیار بجایی بود. ما برای تمامی نابینایان اعم از داخل و خارج کشور کتب تولیدی را به صورت ارسال بسته های پستی ارائه می نماییم. ما به کشور هایی نظیر افغانستان، هلند امریکا و … بسته های آموزشی خود را ارسال نموده ایم. در اینجا باز هم لازم می بینم که از آقای جواد ایزدی که علاوه بر مراحل مختلف تولید کتب از جمله: صدا برداری، ویرایش و صدا گذاری کار ارسال بسته های پستی ما را نیز بر عهده دارند کمال تشکر و قدر دانی را داشته باشم.

دوستانی که مایل به دریافت محصولات آموزشی ما هستند می توانند با ارسال یک ایمیل به انجمن علمی-فرهنگی موج نور به نشانی: mojenoor84@gmail.com اقدام به خرید پستی نمایند. البته من این نوید را نیز به شنوندگان و دوستان عزیز می دهم که ما راه اندازی امکان خرید اینترنتی را نیز در دست داریم تا دوستان علاقمند بتوانند محصولات ما را از هر جای دنیا با استفاده از سایت انجمن به نشانی: www.mnsi.ir خریداری و استفاده نمایند.

نوری_ آقای رفاهی! شما هرگز در این اندیشه بوده اید که آموزش های خود را در محیط های مجازی نیز در دسترس نابینایان علاقمند قرار دهید؟

رفاهی_ بله. اتفاقاً پیشنهاد بسیار خوبی بود. ما در این فکر بوده ایم اما به طور جدی به آن نپرداخته ایم. من پیشنهاد بسیار خوب شما را در هیئت مدیره مطرح خواهم کرد و فکر هم می کنم از آنجایی که بسیار پیشنهاد خوبی است مورد استقبال قرار گرفته و تصویب نیز گردد. ضمن این که بابت ارائه چنین پیشنهاد ارزنده ای به عنوان نماینده انجمن از شما تشکر نیز می کنم.

نوری_ اگر امکان دارد از تولیداتتان در زمینه های کمک آموزشی برای ما بیشتر بفرمایید. گویا شما در زمینه های دیگر نیز تولیداتی داشته اید.

رفاهی_ تولید و تألیف کتبی در زمینه تحرک و جهت یابی. ما در حوزه دیگری وارد شدیم و آن تحرک و جهت یابی است. سه عنوان کتاب تألیف و تولید نموده ایم که دو مورد از آنها قبلاً موجود بوده و توسط ما به صورت گویا در آمده و یکی هم توسط خود ما تألیف شده اند.

حوزه دیگر تولید کتب دانش آموزان و دانشجویان نابیناست. در این زمینه با آموزش و پرورش استثنایی و همچنین سازمان بهزیستی همکاری های خوبی داشته ایم. آماده سازی کتاب SPSS برای دانشجویان نابینا و ریاضیات سال سوم دبیرستان برای دانش آموزان نابینا که البته مشکلات خاص خودش را داشت، از جمله اقدامات ما به شمار می روند.

تبدیل کتب در حوزه های دیگر از قبیل روان شناسی نیز از زمینه های فعالیت ما محسوب می گردد. البته این حوزه محدود تر است.

در رابطه با مناسب سازی کتب برای استفاده بهتر افراد نابینا باید بگویم: کاری که ما انجام داده ایم استفاده از نرم افزاری است که به کمک آن می توان با استفاده از جهت نماها روی تمامی قسمت ها و با بهره گیری از کلید های page up و page down روی سر فصلها حرکت کرده و با زدن کلید اینتر بخش مورد نظر خود را باز و اجرا نمایند.

مورد دیگر برگزاری کلاس های آموزش ریاضیات و آمار به دانش آموزان و دانشجویان نابیناست که در محل خانه ریاضیات انجمن موج نور انجام می پذیرد. این کلاس ها به ویژه مورد توجه بسیاری از سوی دانش آموزان نابینا قرار گرفته اند. زیرا همانگونه که می دانید آموزش این درس برای نابینایان یک امر مهم به شمار می رود.

نوری_ آقای رفاهی ما شنیده ایم که شما فعالیت های شایان ذکری نیز در زمینه مهارت آموزی و نیز کار آفرینی انجام داده و می دهید. اگر امکان دارد برای ما از مهارت ها و فنونی که آموزش می دهید و همچنین از اقداماتتان در راستای مناسب سازی مشاغل برای نابینایان بیشتر بفرمایید.

رفاهی_ بله. شنیده های شما درست هستند. ما شکر خدا توانسته ایم در این عرصه گام نهاده و راه بپیماییم که البته باید گفت عرصه پر از مشکلی هم هست. امیدواریم که توانسته باشیم اقدامات قابل قبولی را به انجام برسانیم.

کاری که جدیداً شروع به انجام آن نموده ایم، آموزش ماساژ به نابینایان است که در بسیاری از کشور های دنیا ثابت شده می تواند بهترین شغل برای افراد نابینا به شمار رود. زیرا این افراد با داشتن دستان توانا و نیز حس لامسه خوب می توانند به بهترین شکلی از عهده انجام این کار بر آیند. در این زمینه با سازمان فنی و حرفه ای وارد مذاکراتی شده ایم و آنان نیز با ما همکاری های خوبی کرده اند. همچنین، مؤسسه ای به نام مؤسسه ماساژ یانا به ما قول همکاری داده است. تفاهمنامه ای نیز با این مؤسسه به امضا رسیده است. کار ثبت نام دوستان نابینای دختر و پسر انجام شده. امتحانی مقدماتی نیز از ایشان گرفته خواهد شد. پس از گذراندن آموزش های لازم بازده کار این دوستان باید مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت موفقیت ما اقدام به آموزش دیگر گروه های نابینا نماییم.

کار دیگری که بسیار کار بزرگی است و البته هنوز به شکل کامل هم انجام نگرفته اجرای طرح دست های پژوهنده است. این طرح با پیگیری های جدی دکتر رحالی در دانشگاه علوم پزشکی در دست اجراست. طبق طرح مذکور دختران نابینا با استفاده از حس لامسه خود قادر به تشخیص غدد سرطانی در سینه خانم ها خواهند بود. این تشخیص همانگونه که می دانیم هر چه سریعتر انجام شود، می تواند در روند درمان و بهبودی تأثیر بیشتری داشته باشد. مقاله هایی که در این رابطه نگاشته شده ترجمه گردیده و نتایج آن مورد استفاده قرار خواهند گرفت. لازم به ذکر است که این طرح با الهام از کاری که به تازگی در کشور آلمان آغاز و با نتایج خوبی هم مواجه شده اجرا خواهد گردید.

خوشبختانه دفتر امور معلولین قم که وابسته به آیت الله سیستانی نیز هست، در این رابطه حمایت های لازم را از این طرح نموده و قول مساعد برای همکاری به ما داده است. دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز مشغول طی مراحل علمی آن است. زیرا به هر حال شرایط علمی و بهداشتی این کار باید محقق شود. لذا در پی گرفتن مجوز های مربوط هستیم. به امید خدا آموزش گروه اندکی از دختران را آغاز خواهیم نمود تا در صورت موفقیت طرح به آموزش گروه های دیگر بپردازیم.

در زمینه کار آفرینی نیز وارد عمل شده و امیدواریم بتوانیم خدمت شایسته ای انجام دهیم. یکی از اقدامات ما در این زمینه تولید نرم افزاری است که امکان ایجاد اشتغال نابینایان در محیط هایی مانند تاکسی تلفنی، موتور تلفنی و وانت تلفنی را فراهم خواهد آورد. این نرم افزار دارای یک دوره آموزشی کوتاهی هم هست که در صورت تمایل نابینایان علاقمند می توانیم در اختیارشان قرار دهیم.

کار دیگر ما در این زمینه، ایجاد امکان اشتغال نابینایان در مشاغل مختلفی نظیر اپراتوری رایانه، مغازه داری رایانه، برنامه نویسی که برخی دوستان مانند آقای محمد حاتمی که عضو هیئت مدیره ما نیز هستند در شرکت حسا به انجام آن مبادرت ورزیده اند، مشاوره که با نرم افزار های موجود برای نابینایان قابل دسترس شده است. در واقع دوستان نابینای علاقمند به این حرفه می توانند با استفاده از نرم افزار های مطالعاتی به مطالعه کتب مختلف در این زمینه پرداخته و به این کار مشغول گردند.

خبر دیگری که باید بدهم این است که ما توانسته ایم امکان استخدام 6 تن از نابینایان را در قسمت مرکز تماس و نه مرکز اپراتوری تلفن شرکت اسنوا تولید کننده لوازم خانگی فراهم آوریم. در این قسمت نابینایان پاسخ گوی مردم برای نصب گارانتی و مسائل دیگر خواهند بود. این کار را نیز با پاسخ گویی به تلفن ها و نیز بهره گیری از نرم افزار های تلفنی انجام می دهند. در صورت موفقیت من فکر می کنم شرکت های دیگر نیز مایل به چنین اقدامی خواهند بود.

کار دیگر ما ارتباط با مرکز آمار کشور است که چون ما آمار درست و دقیقی از نابینایان کشور، استان و حتی شهرستان اصفهان نداشتیم، از این مرکز تقاضا نمودیم تا در سر شماری های خود این آمار را به ما ارائه دهد که خوشبختانه این کار هم به خوبی انجام پذیرفته است.

کار دیگری که در زمینه اشتغال انجام داده ایم، برگزاری جلساتی تحت عنوان گشایشی در اشتغال نابینایان است که به صورت ماهانه انجام می شود. در این جلسات ما از صاحب نظران و کارشناسان اشتغال، نابینایان مطلع و نیز استادان دانشگاه و هر آن کس که می تواند کمکی در این زمینه به ما ارائه دهد دعوت به عمل می آوریم تا بتوانیم گام های مؤثری در این زمینه نیز برداریم. کار عمده ای که در این زمینه به انجام رسانده ایم تهیه سیاهه ای از مشاغلی است که برای نابینایان قابل انجام دادن است و تعداد این مشاغل به سی و اندی می رسد و البته دوستان نیز توانسته اند مشاغل دیگری را به این سیاهه بیفزایند. همچنین، توانسته ایم سیاهه ای از انجمن های فعال در زمینه نابینایان فراهم آوریم. تهیه سیاهه دیگری از آموزش های لازم در رابطه با مشاغل مختلف از زمانی که آموزش نابینایان در ایران نیز رواج یافته تا کنون دیگر فعالیتی است که به انجام رسانده ایم..

نوری_ لطفاً برای ما از فعالیت های خود در زمینه مناسب سازی محیط های شهری و اجتماعی برای نابینایان بفرمایید.

رفاهی_ یکی دیگر از زمینه های فعالیت ما که قدیمی تر هم هست، همین زمینه است. من به طور خلاصه به اقداماتی که در این زمینه انجام گرفته اشاره می کنم.

ما طرحی را برای مناسب سازی پیاده رو ها ارائه دادیم که شهرداری هم همکاری های خوبی با ما داشت. اولین جایی هم که مناسب سازی شد، نزدیکی خانه ریاضیات اصفهان بود که چند سال پیش صورت گرفت و امروزه بسیاری از پیاده رو های شهر مناسب سازی شده اند. اگر چه هنوز مشکلات بسیاری بر سر راه است. هنوز با استاندارد های جهانی فاصله زیادی داریم. در حال ادامه همکاری با سازمان طراحی شهری شهرداری اصفهان هستیم. هنوز نابینایان بسیاری هستند که از شرایط موجود و نوع مناسب سازی انجام شده رضایت کافی ندارند. امیدواریم که به نتایج خوبی برسیم. به هر حال آنچه مهم است این است که این کار در اصفهان شروع شده و بسیاری از مراکز مهم نظیر: خیابان آبشار که مرکز نابینایان هفتم تیر و بهزیستی استان اصفهان در آن واقعند، نزدیکی خانه ریاضیات اصفهان که مقر انجمن موج نور نیز هست و بسیاری جاهای دیگر شامل این طرح گردیده اند.

کار دیگر، مناسب سازی پایگاه های اطلاعاتی بسیاری از ادارات، بانک ها و روزنامه ها برای نابینایان است. از جمله توانسته ایم با بانک ملت همکاری های خوبی داشته باشیم. استفاده از همراه بانک و غیره از این جمله اند. با بسیاری از روزنامه ها رایزنی کرده ایم و این رایزنی ها همچنان ادامه دارد. تمامی این تلاش ها به منظور تسهیل امر بهره برداری نابینایان به صورت اینترنتی از خدمات مراکز موجود صورت گرفته و می گیرد.

کار دیگری که انجام شده، کار گویا سازی عابر بانک ها است. این کار بسیار زمان بر است و علتش هم این است که بسیاری از دستگاه های خود پرداز در ایران قدیمی بوده و نه تنها به نرم افزار های مورد نیاز مجهز نیستند، که قابلیت مجهز شدن به این نرم افزار ها را نیز ندارند. فکر می کنم باید با رایزنی هایی که با بانک مرکزی و دولت الکترونیک انجام شود بتوانیم موفقیت هایی در این عرصه نیز به دست آوریم. البته با بخش IT بانک مرکزی هم رایزنی هایی انجام شده و این کار در حال پیگیری است.

کار دیگر ما گویا سازی کارت خوان ها یا همان دستگاه های pose است که خود آقای رضایی که در این رابطه تخصص داشته و شرکتی در همین زمینه نیز دارند شدیداً در حال پیگیری آن هستند. البته امیدی به این نداریم که این کار در آینده بسیار نزدیک انجام پذیرد اما برای آینده نتیجه خواهد داد.

مسأله دیگر ارائه و پیگیری طرح گویا سازی اتوبوس های BRT است. از دو سال پیش این نوع از اتوبوس ها در یکی از خطوط در اصفهان راه اندازی شد و ما به فکر مناسب سازی آن برای استفاده بهتر نابینایان افتادیم و این طرح به سایر جاها نیز تسری پیدا کرد. دستگاه های لازم تهیه شده و آماده اند که باید راه اندازی شوند. در این سیستم نابینایان می توانند نام ایستگاه ها را پیش از رسیدن به آنها و همچنین این که از این ایستگاه ها چه کسانی می توانند استفاده کنند و نیز ایستگاه بعدی از طریق یک بلندگو بشنوند. این سیستم حتی برای افراد عادی هم که به هر دلیل نمی خواهند به خیابان نگاه کنند می تواند مورد استفاده قرار گرفته و مناسب هم باشد.

مناسب سازی بعضی از وسایل و لوازم مورد استفاده در زندگی مانند آرام پز و …. کار دیگریست که ما در صدد انجامش هستیم. برای مثال، یک آرام پز خریداری کرده و درجات آن را برای افراد نابینا مناسب سازی نموده ایم. همچنین برخی از وسایلی را نیز که به صورت گویا موجودند مانند فشار سنج و …، خریداری کرده ایم. در حال حاضر در اندیشه خریداری یک ترازو هستیم و وسایل دیگری مانند مایع سنج که البته باید با توجه به بودجه محدودمان صورت گیرد.

نوری_ آیا هرگز به این فکر بوده اید که از شرکت های تولید کننده این وسایل برای مناسب سازی آنان کمک بگیرید و سؤال دیگر این که در زمینه مناسب سازی محیط های اجتماعی با مسئولین این محیط ها صحبتی شده است یا نه؟

رفاهی_ این سؤال نیز باید به مسابه پیشنهادی تلقی شود که ما باید بابت ارائه آن از سوی شما تشکر کنیم. واقعیت این است که ما به این مقوله خیلی نپرداخته ایم. اما اگر شرکتی باشد که بخواهد چنین کاری انجام دهد ما از آن استقبال کرده و نمونه های تولیدی را به معرض نمایش خواهیم گذارد و از طریق سایت انجمن نیز کار اطلاع رسانی در رابطه با آن انجام خواهد گرفت. برای مثال دوستی یک ترازوی آشپزخانه گویا تولید کرده بود که از یک گرم تا 5 کیلو را اندازه گیری می نمود. یکی از انجمن ها در اصفهان آن را به نمایش گذارد. ما هم نمونه ای را از آن انجمن گرفتیم و در انجمن خود به نمایش گذاردیم. باشد که منبع درآمدی باشد برای تولید کننده اش.

در زمینه مناسب سازی محیط های شهری حقیقت این است که نه. واقعیت این است که مذاکره با بخش خصوصی بسیار دشوار است و کمتر جایی حاضر به سرمایه گذاری در این زمینه است. مثلاً شما نمی توانید رستورانی را بیابید که مدیر آن حاضر به مناسب سازیش برای نابینایان باشد. علت هم این است که اینان هنوز نمی دانند که این کار چه بازده اقتصادی می تواند برایشان داشته باشد. یکی دو نمونه انجام داده ایم اما به نتیجه موفقی نرسیده ایم. اما شاید بتوان با شیوه های جدیدتری به این کار پرداخت.

مطلبی که در پایان صحبت هایم باید به آن اشاره کنم، شرکت در سمینار های داخلی و خارجی است. در اینجا باید از آقای دکتر صدیقی مشکنانی قدر دانی نمایم که کتب خود آموز ما را از راه دور مورد بررسی کلمه به کلمه قرار داده و اشکالات ما را گوشزد می نمایند. ایشان همچنین به اتفاق مهندس نصر الله رضایی در نوشتن مقالات ما بسیار دخالت داشته اند.

لازم است خیلی سریع به تعدادی از مقالات ارائه شده در داخل و خارج اشاره کنم.

ICT for the blind در ژاپن، ICT conecting the disable to the real world for the blind در تونس، نابینا و رایانه عادی در شیراز و بسیاری دیگر که شاید در اینجا مجالی برای نام بردنشان نباشد.

نوری_ توضیحات شما بسیار کامل و عالی بود. در پایان در رابطه با طرح هایی بفرمایید که پیش طرحششان در انجمن موجودند.

رفاهی_ ما طرح های بسیاری را در دست انجام داریم که هنوز به نتیجه نرسیده اند. بسیاری از برنامه هایمان نیز معطوف به طرح های در دست انجام است. اما هر گونه طرحی که در زمینه ارتباط نابینایان و کم بینایان با جامعه بتواند کاربردی واقع شود از سوی ما مورد استقبال قرار خواهد گرفت و می تواند جز برنامه های آتی انجمن قرار گیرد. ما در این زمینه هیچ گونه محدودیتی نداریم. آماده همکاری با تمامی سازمان ها مؤسسات انجمن ها و مراکز مختلف در داخل و خارج از کشور هستیم و هر گونه نظر پیشنهاد و انتقادی را نیز با جان و دل می پذیریم..

نوری_ به عنوان سخن آخر اگر فرمایشی دارید برای ما بفرمایید.

رفاهی_ من هم از شما و تمامی کسانی که در تهیه مجله گفتگو دستی دارند تشکر می کنم و برای تمامی نابینایان پارسی زبان در هر کجای دنیا که هستند آرزوی موفقیت و سر بلندی می کنم. سخنانم را با یک شعر کوتاه به پایان برده و همگی شما را به خدای بزرگ می سپارم.

آیینه به دستت و نگاهت نور است، تاریکی و تو!؟ نه! به خدا نا جور است.

باید بنویسیم که در پرتو علم، هر کار برای من و تو مقدور است.

 

فریبا نوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *