معرفی نرم افزار Daisy

daisy

صحبت امروز ما درباره فورمت dazy است. همان طور که گفتم این فرمت در سال های 1994 در سوئد به وجود آمده و در ابتدا تحت کپی رایت سوئدی ها بوده است. ولی در سال 1996 کنسرسیومی در دنیا با حضور بسیاری از شرکت های تولید کننده کتب گویا برای نابینایان تشکیل می شود که اقدام به توسعه این فرمت نموده و تمامی کتابخانه های دنیا را به بهره گیری از آن تشویق می نماید.

این فرمت در آن زمان نسبت به نوار های کاست مزیت های بسیاری داشته است. اما امروزه نیز با این که فورمت های بسیاری برای دست یابی به کتب شنیداری وجود دارد نیز باز مزیت های بسیاری نسبت به آنها دارد. تا حدی که شاید بهتر بود که نه فقط برای کتبی که برای نابینایان تولید می شوند، که برای تمامی کتب شنیداری تولید شده در دنیا مورد استفاده قرار می گرفت. اما بسیاری از ناشرین به دلایل تجارتی، از پذیرش این فورمت برای ارزه کتب خود سر باز می زنند.

برای این که بتوان به مزیت dazy نسبت به دیگر فورمت های موجود پی برد، باید در ابتدا تفاوت میان کتب معمولی و گویا را مورد بررسی قرار داد. در کتب گویا برای جا به جایی از قسمتی به قسمت دیگر با مشکلات متعددی مواجه خواهیم شد. زیرا برای مثال،در کتابی که مدت زمان خوانش آن به 7 یا 8 ساعت می رسد، یافتن مطلبی معین کار ساده ای نیست. حال آن که فورمت dazy این کار را ساده کرده و این سهولت زمانی مشهود خواهد بود که خواننده قصد دارد مطلبی را از میان مطالب کتابی علمی پیدا کند. به عبارت دیگر، می توان گفت که استفاده از این فورمت بیشتر زمانی اهمیت می یابد که کتاب های تولید شده حالت مرجع داشته باشند. در کتاب هایی مانند رمان این عهمیت کم تر خواهد بود.

فورمت مذکور، این کار را در 6 سطح امکانپذیر می سازد. در این فورمت، قسمتی وجود دارد که شامل تقسیم بندی هایی از بزرگ به کوچک است و کاربر می تواند با یک فرمان ساده در آن از جلدی به جلد دیگر، از قسمتی به قسمت دیگر، از فصلی به فصل دیگر، از زیر فصلی به زیر فصل دیگر، از پاراگرافی به پاراگراف دیگر، و حتی از جمله ای به جمله دیگر کتاب حرکت نماید. این امکان به خصوص در کتاب های حقوقی می تواند بسیار مفید واقع شود. زیرا این کتاب ها بیشتر از هر کتاب دیگری شامل تقسیم بندی های یاد شده هستند. حال آن که در دستگاه های پخش mp3 این امکان فقط در دو سطح برای کاربر فراهم شده است. یکی، امکان حرکت از جلدی به جلد دیگر و دیگری، امکان حرکت از فصلی به فصل دیگر، آن هم در صورتی که هر فصل خود به تنهایی در یک فایل ذخیره شده باشد. همچنین، این امکان برای کاربر فورمت dazy وجود دارد که هر قسمتی از کتاب را حتی بدون توجه به این که مربوط به کدام فصل است، به دل خواه برگزیده و از آن جا به قسمت دل خاه دیگر برود.

امکان دیگری که این فورمت برای کاربر فراهم می سازد، قابلیت علامت گذاری روی قسمت های مختلف برای مراجعات بعدی او است. در تمامی دستگاه هایی که این فورمت را اجرا می کنند، می توان هزاران نقطه از کتاب را علامت گذاری کرد که به مدد این امکان مراجعات مکرر به قسمت های مورد نظر و همچنین نُت برداری و خلاصه نویسی برای کاربر آسان خواهد گردید.

از امکانات دیگر دستگاه های پخش کننده این فورمت، می توان به امکان ادامه مطلب، درست از همان جایی که کاربر در آخرین مطالعه به آن رسیده بوده است اشاره کرد. البته دستگاه های دیگر نیز باید این امکان را داشته باشند. ولی در حال حاضر تنها dazy دارای چنین امکانی است. همچنین، کاربر در دستگاه های پخش کننده این فورمت قادر است، از زمان و قسمتی که قصد مطالعه اش را دارد، مطلع شود که چنین شرایطی در دستگاه های پخش mp3 وجود ندارد. این است که این فورمت برای کتاب خواندن به عنوان بهترین فورمت شناخته شده.

در حال حاضر سه گونه dazy به شرح زیر وجود دارد. نوعی از این فورمت قابلیت پخش کتاب شنیداری را به همراه فایل متنی آن دارا است. تهیه این نوع بسیار دشوار است. بنابر این شرکت های تولید کننده ای که کار تولید کتاب با فورمت مذکور را برای نابینایان بر عهده دارند، معمولاً از انواع دیگر استفاده می کنند که در آنها یا فقط قسمت شنیداری و یا قسمت متنی کتاب قابل اجرا است. اما به هر حال، در هر سه ی این انواع، امکان علامت گذاری روی قسمت های مختلف کتاب برای کاربر وجود دارد. در نوع متنی نیز اگر کاربر نابینا از برجسته نگار برخوردار باشد، می تواند روی قسمت های مورد نظر خود علامت گذاری کرده و حتی تمامی امکانات ذکر شده این فورمت را نیز مورد استفاده قرار دهد.

کتب تولید شده با این فورمت به صورت mp3 بوده و تمامی دستگاه های پخش mp3 نیز قابلیت پخش آنها را دارا هستند. اما نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد از دست رفتن قابلیت dazy در صورت پخش کتاب های dazy شده با دستگاه های پخش mp3 خواهد بود. زیرا در این صورت دستیابی به جزئیات کتاب به سادگی میسر نخواهد شد. بنابر این توصیه می شود که برای شنیدن و استفاده بهتر از کتاب های ضبط شده با این فورمت از ضبط صوت مخصوص استفاده شود.

یک سری فایل های دیگر با پسوند smil هم در این فورمت وجود دارد که به تنهایی قابل اجرا نبوده و کارشان تنها ایجاد امکان حرکت از قسمتی به قسمت دیگر کتاب و علامت گذاری روی آنها است.

برای کسانی که این کتاب ها را با استفاده از رایانه، مورد استفاده قرار می دهند، برنامه های متنوع dazy به صورت رایگان در سایت های مختلف موجود است که کاربران می توانند با دانلود آنها به بهره گیری از این کتاب ها اقدام نمایند.

یکی از این برنامه ها که تحت ویندوز هم هست ami نام دارد که از سایت open office به طور رایگان قابل دانلود بوده و امکان گوش دادن به کتاب های dazy را برای کاربران فراهم می سازد.

آن چه در این مرحله اهمیت دارد، این است که باید دید، آیا کاربر می خواهد فقط کتابی dazy شده را بخواند یا خود می خواهد کتابی را به این فورمت تبدیل نماید یا این که قصد دخل و تصرف در کتابی را با استفاده از این فورمت دارد.

در حال حاضر نابینایانی که از این فورمت و کتاب های تولید شده با استفاده از آن بهره می گیرند، فقط قصد خواندن کتاب را دارند که این امر با استفاده از برنامه dazy یا بهره گرفتن از دستگاه های پخش کننده این فورمت کاری ساده به شمار می رود.

آن چه به ویژه در ایران از اهمیت بسزایی برخوردار است، تولید کتاب به صورد dazy از روی کتاب های عمدتاً فصل بندی نشده ای است که پیش تر غالباً یا بر روی نوار های کاست ضبط شده و یا کتاب های ضبط شده روی cd هستندکه مراجعه به آنها بسیار مشکل بوده و فقط می توان از آغاز تا پایان آن را پشت سر هم خواند.

حال برای تبدیل یک کتاب به صورت dazy باید با استفاده از برنامه ای مبدل بهره گرفت که قابلیت تبدیل کتاب به این فورمت را داشته باشد. پس از این مرحله ما کتابی داریم که به فورمت dazy در آمده است. در مرحله بعد با استفاده از فرمان های موجود در این فورمت می توان ابتدای کتاب، بخش، فصل و … را مشخص نمود. همچنین، با استفاده از فورمت یاد شده، حتی می توان قسمت مربوط به معرفی شماره نوار کاست را که وجود آن در غالب جدید موردی ندارد، حضف نمود.

اگر شما بخواهید کتابی را با استفاده از دستگاه plekstalk گوش کرده و یا این که کتابی را به فورمت dazy تبدیل نمایید، باید به این شکل عمل کنید:

وقتی منوی دستگاه را باز می کنید از شما سؤالی پرسیده می شود مبنی بر این که آیا می خواهید فایلی تازه ایجاد کنید یا قصد باز کردن فایلی را دارید.

شما اگر بخواهید کتابی را با استفاده از این دستگاه گوش کنید که قبلاً به فورمت مورد بحث تبدیل شده، باید فرمان باز کردن فایل را اجرا نمایید. سپس باید با استفاده از کلید tab به محل باز کردن فایل رسیده و فایل مورد نظر را به همان روش معمول در حافظه یافته و باز کنید.

باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که وقتی روی کتابی قرار می گیرید، نمی توانید تمامی فایل ها را به یک باره انتخاب و باز کنید. بلکه فقط یک فایل برای شما نشان داده می شود که با نام ncc مشخص شده است.

پس از باز کردن این فایل است که شما با مراجعه به منوی دستگاه خواهید توانست با استفاده از نشانگر های راست و چپ، فرمان حرکت به سطوح مختلف مورد نظر خود را اجرا نمایید. نکته قابل توجه دیگر این است که همه کتاب ها دارای تمام شش سطحی که در بالا ذکر شد، نبوده و تعداد سطوح در منو بستگی به نوع تقسیم بندی هر کتاب دارد.

همان گونه که پیشتر گفته شد، می توان با استفاده از دستگاه های پخش کننده فورمت dazy و نیز، رایانه به آسانی اقدام به گوش کردن کتاب مورد نظر نمود. وقتی هم که کتاب را می بندید، در همان نقطه ای که مطالعه تان را متوقف کرده بودید خواهید ماند و به هنگام بازگشت مجدد به این برنامه می توانید از همان جا مطالب کتاب را دنبال کنید.

ساختن کتاب به صورت dazy برای تولید کنندگان کتب گویا از اهمیت بسزایی برخوردار است. به همین منظور روش انجام آن را مرحله به مرحله برای شما توضیح خواهم داد.

در ابتدا، باید به صورت هم زمان هر دو برنامه dazy و plekstalk گشوده شود. سپس در منوی برنامه plekstalk فرمان ایجاد فایل جدید اجرا گردد. در مرحله بعد، به همان شیوه متداول باید نام و مکان فایل مورد نظر مشخص گردد. باید دقت شود که نام فایل به دلیل قدیمی بودن این برنامه نباید بیش از 8 حرف باشد. در صورت تمایل برای نوشتن نام کتاب، باید این کار را فقط روی فولدر آن و نه روی فایل های تشکیل دهنده اش انجام دهیم. سپس باید روی گزینه ایجاد فایل رفته و آن را اجرا نماییم. در این جا باید گزینه ایجاد فولدر را تأیید کنیم. در این مرحله کتابی خالی که فقط شامل یک کادر است در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در این جا باید به تعدادی سؤال پاسخ گفته شود.

سؤال اول، عنوان کتاب است که باید نوشته شود. اگر هم تمایل داشته باشید می توانید جای آن را خالی بگذارید. در صورت نوشتن عنوان کتاب، امکان دیده شدن تیتر آن به صورت نوشتاری به هنگام باز کردنش در رایانه توسط کاربر فراهم خواهد گردید. اما این که این عنوان به صورت شنیداری نیز قابل دسترس باشد بستگی به ضبط کتاب خواهد داشت.

سؤال دیگری که در برابر کاربر قرار می گیرد و در صورت نا آشناییش با این برنامه، ممکن است برایش روشن نباشد، مربوط به سرعت ضبط کتاب است. هر چه سرعت ضبط کتاب بالاتر باشد کیفیتش نیز بالاتر خواهد بود. اما باید این نکته را نیز مورد دقت نظر قرار داد که تولید کتاب با سرعت های بالا فضای بیشتری را نیز اشغال خواهد کرد. در صورت بهره گیری از پایین ترین سرعت، می توان 100 ساعت کتاب را روی یک cd ذخیره نمود. برای روشن تر شدن مطلب باید گفت که سرعت ها از 16 تا سرعت های بالاتر مانند 128 و … در این برنامه موجودند که ضبط با سرعت 16 تا 64 کتابی با کیفیت مونو و از آن بالا تر با کیفیت استریو تولید خواهد نمود. اما همان گونه که گفته شد، از آن جا که سرعت های بالا حجم بیشتری را نیز اشغال می کنند، بنابر این تولید کنندگان همواره با مد نظر قرار دادن این نکته سعی در کاهش حجم کتاب دارند.

مرحله بعدی پس از مشخص کردن گزینه مربوط به این قسمت، پاسخ به این سؤال است که: می خواهید جمله ها به چه صورتی باشند؟ منظور این برنامه از جمله دستور زبانی کلمه نیست. بلکه مقصود تعداد کلماتیست که گوینده پیش از هر سکوت می خواند. البته میزان این سکوت نیز هایز اهمیت است. برای مثال، در برنامه plekstalk به طور پیش فرذ، سکوتی معادل 0.4 ثانیه موجب تلقی کلمات قرار گرفته پیش از آن به عنوان یک جمله خواهد شد.

جمله بندی در این برنامه بسیار مهم است. زیرا اگر گوینده ای کتابی را بسیار تند تر خوانده باشد، باید زمان بندی پیشفرذ برنامه را از 0.4 به کم تر از این حد و اگر کند تر خوانده شده باشد نیز باید به بیشتر از این مقدار تغییر داد. اهمیت این زمان بندی وقتی مشخص می شود که بخواهیم جمله ای را از قسمتی به قسمت دیگر ببریم. اگر سرعت خوانش گوینده ای بالا باشد، ممکن است برای مثال، 10 دقیقه طول بکشد تا گروهی از کلمات که توسط برنامه مذکور، یک جمله تلقی شده اند به پایان برسند. در این صورت جا به جایی و ترتیب بندی درست کتاب، کاری بسیار دشوار خواهد بود. در چنین شرایطی خود شما باید جملات را مشخص نموده و کار جا به جایی را انجام دهید. بنابر این زمان بندی میان جملات باید به شکلی معقول صورت گیرد تا فاصله میان کلمات نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد. در بیشتر موارد اگر کتابی با سرعت متوسط خوانده شده باشد می توان همان زمان پیش فرذ را مورد استفاده قرار داد.

سؤال دیگر، مربوط به فایل هاییست که باید در یک مجموعه به عنوان یک کتاب قرار گیرند. در این قسمت می توان با استفاده از کلید tab به قسمتی رسید که امکان دسترسی به بخش های مختلف حافظه و در پی آن دسترسی به فایل های شنیداری مورد نظر وجود خواهد داشت. اما همان گونه که قبلاً هم گفتم، باید توجه داشته باشید که کتابی که در مرحله اول تولید می شود یک کتاب خالیست که باید مطالب آن توسط خود شما از میان فایل های مربوطه تعیین و ترتیب بندی شود. به همین دلیل باید پیش از اجرای قسمت مربوط به تبدیل فایل های mp3 وارد منوی place talk شده و ساب منوی tools را باز کنید. در این قسمت باید به گزینه audio import رسیده و آن را اجرا نمایید. این کار موجب تبدیل فایل های مورد نظر شما به فورمت dazy خواهد شد. سپس فایل های مورد نظر خود را در حافظه یافته و آنها را برای تبدیل انتخاب نموده و پس از آن، گزینه تأیید را انتخاب کنید. بهتر است که همه این فایل ها در یک فولدر قرار گرفته باشند. زیرا به این ترتیب یافتنشان بسیار آسان تر خواهد شد.

در گام بعد، شما باید گزینه شروع را انتخاب و اجرا نمایید. تبدیل فایل ها بسته به حجمشان به طول خواهد انجامید. گاهی ممکن است تبدیل یک کتاب طولانی، به زمانی بین نیم تا یک ساعت نیاز داشته باشد. همچنین، شما در خلال انجام این فرایند، توسط برنامه مذکور در جریان پیشرفت کار قرار خواهید گرفت.

پس از اتمام این مرحله که باز توسط برنامه اعلام می گردد، باید باز به منوی tools رفته و گزینه build book را انتخاب و موقتاً اجرا نمایید. انجام این کار به شما فایل هایی با پسوند smil خواهد داد که فقط با استفاده از آنها خواهید توانست کتاب تولید شده را روی همه دستگاه ها اجرا نمایید. در صورت انجام ندادن این فرایند، شما قادر به استفاده از کتاب تولید شده روی هیچ دستگاهی به جز همان place talk نبوده و کتاب عملاً غیر قابل استفاده خواهد بود.

با تمامی آن چه که گفته شد، هنوز کتاب شما به طور کامل dazy نشده است. برای انجام این کار باید یا تمامی کتاب را شنیده و روی قسمت های مختلف مشخص کنید که قصد ایجاد عنوانی جدید را دارید و یا این که سرعت پخش را بالا برده و تلاش نمایید به قسمت های مختلفی که باید از هم مجزا شوند با صرف زمان کم تری دست یابید. همچنین باید توجه داشت که مشخص نمودن سطح هر عنوان در dazy امری ضروری به شمار می رود. این کار جا به جایی شما را در بین سطوح مختلف تسهیل خواهد نمود.

کار دیگری که می توان در dazy کردن یک کتاب مورد توجه قرار داد صفحه بندی آن است که من آن را توصیه نمی کنم. زیرا برای کسی که کتابی شنیداری را مورد استفاده قرار می دهد مگر در مواردی که قصد تحقیق و پژوهش در میان است، اطلاع از شمارگان صفحات چندان هایز اهمیت نیست. تازه اگر هم چنین قصدی در میان باشد، باید توجه داشت که کتابی که توسط خوانده مورد استفاده قرار می گیرد از نظر تعلق داشتن به انتشارات آ« با کتابی که توصیه شده تطابق داشته باشد. در ثانی گاه دیده می شود که صفحات اولیه کتاب به گونه ای دیگر شماره گذاری می شوند و شماره گذاری صفحات متن اصلی کتاب دوباره از 1 شروع می شود که این خود مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

خواندن فهرست مطالب نیز با توجه به کم اهمیت بودن اعلام شمارگان صفحات در کتاب های گویا امریست که من آن را توصیه نمی کنم. اما در صورت خوانده شدن فهرست یک کتابنیز می توان همین بخش را به صورت یک عنوان در نظر گرفته و در تقسیم بندی ها مورد توجه قرار داد. به گونه ای که خود فهرست یکی از عناوین کتاب را تشکیل دهد.

کسانی که برای شنیدن کتاب dazy شده از دستگاه dazy استفاده می کنند، به دلیل امکان قرار گرفتن هر عنوان در سطح خاص خود، به سادگی قادر به دست یابی به عنوان مورد نظر خویش با حرکت در سطوح مختلف خواهند بود. در حالی که فردی که از دستگاه های دیگر برای شنیدن کتاب dazy شده بهره می گیرد، به طور مثال، به منظور دسترسی به عنوان مورد نظر از بین 200 قسمتی که در دستگاه خود مشاهده می کند، باید تمامی سطوح دیگر را برای رسیدن به آن پشت سر گذارد.

زمانی که شما cd را در داخل دستگاه قرار می دهید، dazy نام کتاب را نیز می تواند برای شما اعلام نماید. اما این امر زمانی میسر خواهد شد که شما عنوان را در ابتدای کتاب داشته باشید. به سخن دیگر اگر میزان سکوت در ابتدای فایل به حدی باشد که برنامه آن را یک جمله محسوب نماید، شما همان سکوت را به عنوان نام کتاب خواهید شنید. این مشکل را می توان با حضف سکوت موجود مرتفع نمود.

اگر بخواهید تمامی مشخصات کتاب در ابتدا شنیده شود، باید همه جملات مربوط به این بخش که توسط گوینده خوانده شده را با بهره گیری از dazy در هم ادغام و به صورت یک جمله در آورید. این کار به همان نحوی که پیش تر درباره تفکیک جملات از هم گفته شد امکان پذیر است که به آن خواهم پرداخت.

در این مرحله باز باید کتاب build book شود. اما با همه اینها هنوز کتاب برای کسانی که با وسایلی به جز dazy کتاب را مورد استفاده قرار می دهند به همان صورت اولیه قابل شنیدن خواهد بود. به سخن دیگر هیچ یک از تغییرات اعمال شده بر روی کتاب برای این افراد قابل دسترس نخواهد بود. برای رفع این مانع، باید از طریق منوی tools به گزینه export رسیده و آن را انتخاب و اجرا نمود. در پایان، باید مجدداً کتاب را build book نمایید تا تعسیم بندی های انجام شده برای دیگران نیز قابل استفاده باشد. تنها کاری که خواننده باید روی آن انجام دهد علامت گذاری روی قسمت های مد نظرش برای مراجعات بعدی است. البته این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که این علامت گذاری ها فقط جنبه شخصی داشته و اگر کتابی علامت گذاری شده توسط یک خواننده به خوانندگان دیگر انتقال یابد قادر به مشاهده این علامت گذاری ها نخواهند بود.

پس همان گونه که گفتم استفاده از کتاب های dazy شده می تواند موجب دسترسی خواننده به تمامی تقسیم بندی های آنها ظرف زمانی چند دقیقه ای گردد. در حالی که دسترسی به مطالب کتبی که روی کاست ضبط شده بودند مستلزم صرف زمان بسیار بیشتری بود. حتی گاهی شاید یک نصف روز زمان لازم بود تا بتوان به مطلبی در لا به لای مطالب و انبوهی از کاست ها دست یافت. همچنین، دسترسی به مطالبی که به صورت فایل های mp3 ضبط شده اند نیز می تواند ما را با همین مشکل مواجه سازد. زیرا در این فورمت هم به دلیل فصل بندی نشدن مطالب نیاز به جستجوی مطلبی از میان انبوهی از مطالب کتاب خواهد بود.

برای جلسه نخست، من فکر می کنم بهتر است که مطلب را از این طولانی تر نکنیم. اما اگر برای استفاده از این فورمت به ظرایف و دقایق بیشتری نیاز داشتید، می توان برای جلسات بعد آموزش آنها را نیز مد نظر قرار داد. پایه مطلب این جلسه این بود که شما اولاً به فواید dazy پی ببرید و ثانیاً بدانید که کتاب گویا را از چه طریق می توان dazy کرد.

در این فورمت نیز مانند غالبی که در برنامه word در دسترس کاربر است، می توان تمامی عملیات مربوط به ویرایش از قبیل: copy, cut, paste و … را انجام داد. همچنین می توان با استفاده از همین عملیات بسیاری از تپق ها و تکرار ها را نیز حضف نمود. در نوار های کاست دیده می شد که مطلب نوار بعدی یا لبه دوم نوار از یک یا چند جمله پیش تر که در قسمت قبلی خوانده شده بود مجدداً تکرار می شد. علت هم این بود که گوینده قصد داشت، قسمت جاری را از ابتدای پاراگراف بخواند. اما از آن جایی که چنین عملی در dazy موردی ندارد می توان و در واقع باید این تکرار ها را حضف نمود که انجام این عمل نیز با استفاده از این فورمت و با بهره گیری از عملیاتی که ذکرشان رفت، ممکن خواهد شد.

نکته ای که باید در اعمال ویرایش های مورد نیاز با استفاده از این فورمت انجام گیرد، این است که در حضف یک مطلب باید به شکلی کاملاً محتاطانه عمل کرد. زیرا در نسخه ای که من از آن استفاده می کنم، در صورت حضف یک مطلب دیگر به هیچ وجه نمی توان آن را باز یابی کرد. مگر این که فایل های mp3 را از نو یه صورت dazy در آوریم. زیرا در فایل های اصلی تا زمانی که build book نکرده ایم، تغییری صورت نمی گیرد.

حضف به دو شکل، ممکن است صورت گیرد. در روش اول، می توان قسمتی را که در واقع شامل یک عنوان است حضف و آن را در جایی دیگر قرار داد. در این روش همان گونه که انتظار می رود مطلب حضف شده قابل باز یابی مجدد خواهد بود. زیرا قسمت حضف شده در غالب یک عنوان قرار است از جایی به جای دیگر انتقال یابد و آسیبی به هیچ یک از بخش های کتاب وارد نخواهد آمد. حتی می توانید از حضف آن انصراف داده و آن را در همان جای اولیه خود قرار دهید.

در روش دوم اما، باید از طریق منوی edit plekstalk گزینه حضف یک عنوان را انتخاب و اجرا نمایید. در این صورت است که دیگر نخواهید توانست به مطلب حضف شده دسترسی مجدد داشته باشید. زیرا مطلب حضف شده، دیگر نه در غالب یک عنوان که در غالب بخشی از کتاب از دست رفته است.

حال اگر سؤالی دارید که در رابطه با همین دستگاه plekstalk است، بفرمایید تا به آن پاسخ دهم. زیرا من با تمامی امکانات این دستگاه آشنایی دارم. البته میزان آشمایی من با دیگر اشکال dazy تا این حد نیست.

سپاس گزاریم. بسیار کامل بود. فقط یک سؤال کوچک و آن این که: چگونه می توان یک پاراگراف یا حتی جمله را در میان کتاب با استفاده از این فورمت یافت؟ آیا برای هر پاراگراف یا حتی جمله نیز باید عنوان بندی صورت گیرد یا نه؟

برای جمله ها معمولاً عنوان بندی نداریم. اگر بخواهید فایل را با ضبط صوت پخش کنید، می توانید با یک بار فشار دادن کلیدی که فایل را با سرعت بیشتری به جلو می برد یک جمله به جلو و با فشار دادن کلیدی که فایل را به عقب می برد یک جمله به عقب حرکت نمایید. البته ممکن است جمله ای کوتاه یا بسیار بلند باشد که این بستگی به نحوه جمله بندی و در واقع زمان بندی که برای تفکیک جمله ها در dazy اعمال شده و نیز به سرعت گوینده در خلال خوانش کتاب خواهد داشت. اما کوچک ترین واحد برای جا به جا کردن در کتاب یک جمله است و شما نمی توانید واحدی کم تر از یک جمله را در کتاب جا به جا نمایید. بنابر این برای جا به جا شدن در یک سطح کوچک، باید جمله به جمله حرکت کرده و ویرایش های مورد نظر خود را اعمال نمایید. زیرا جمله ها دارای شماره بندی نیستند. شما می توانید یک عنوان را از روی شمارگان تعیین شده یافته و به آن دسترسی پیدا کنید. اما این کار در رابطه با جملات امکان پذیر نیست. اهمیت این مطلب زمانی بیشتر مشخص می شود که شما قصد ایجاد تغییری را در کتاب داشته باشید. واحد های تعیین شده برای dazy به منظور اعمال تغییرات یا جمله و یا عنوان هستند.

سؤال دیگری که ممکن است مطرح شود در رابطه با امکان باز کردن فایلی جدید و copy کردن قسمتی از کتاب ضبط شده است. آیا چنین امکانی وجود دارد که بتوان فایلی جدید را باز و از مطالب کتاب چیزی را در آن copy نمود؟

متأسفانه لا اقل در برنامه plekstalk چنین امکانی وجود ندارد. زیرا این کار مستلزم ایجاد یک فایل dazy جدید خواهد بود. شما نمی توانید قسمتی از یک فایل را وارد بخش مد نظر از یک کتاب نمایید. مگر این که آن را به قسمتی مجزا تبدیل و سپس از طریق منوی tools به قسمت audio import رفته و این فرمان را اجرا نمایید. اگر کتاب دوم نیز به وسیله dazy خوب عنوان بندیشده باشد، می توان به فصول مختلف آن دسترسی یافته و آن فصول را به کتاب اول اضافه نمود.

البته می توان فایل های یک کتاب را در انتهای کتاب قبلی قرار داد که این عمل به منظور تسهیل در امر خواندن کتاب های چند جلدی بسیار مفید فایده خواهد بود. روش کار نیز به این ترتیب است که: کتاب اول مورد نظر را گشوده و از طریق منوی tools به قسمت dazy import رفته و کتاب دوم مورد نظر خود را انتخاب نموده و فرمان را اجرا نمایید. در این روش در واقع دو کتاب به یک کتاب تبدیل شده اند.

حتی می توان یک فایل mp3 را به انتهای یک کتاب یا حتی به هر قسمت دیگری افزود. به این ترتیب که: به قسمت مد نظر رفته و باز از طریق منوی tools گزینه audio import را انتخاب و فایل مورد نظر را یافته و فرمان را اجرا نمایید.

مطلب ذکر شده درباره نبود امکان الحاق بخشی از یک عنوان یک کتاب به فایل جدید، یکی از ضعف های dazy بوده و ضعف دیگر آن نیز نبودن امکان در نظر گرفتن پاورقی ها در غالب یک عنوان است. می توان گروه هایی برای این منظور ایجاد نمود. اما خواندن یک صفحه و پاورقی های آن در غالب عنوان به صورتی مجزا و شماره بندی شده مانند غالب های دیگر پیشبینی شده در این برنامه مقدور نیست.

پست های مرتبط

بدون پست مرتبط یافت نشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *