دستاوردهای مناسب سازی شده برای نابینایان همراه با آقای حمیدرضا رضایی

blind chess

با سلام خدمت دوستان عزیز.

دوستان در بخش دستاورد ها این بار در خدمت آقای حمید رضا رضایی از استان فارس هستیم.

از آقای رضایی می خواهیم از خود شان برای ما بگویند. از فعالیت هایشان و در مورد شطرنج مناسب سازی شده شان، برای ما بفرمایند.

نوری: سلام آقای رضایی. متشکریم از این که وقت گذاشتید. بفرمایید.

رضایی: عرض سلام و ادب و ارادت دارم شما و جناب آقای تهرانی و همچنین خوانندگان مجله وزین گفتگو.

من حمید رضا رضایی هستم، همان طور که فرمودید از استان فارس، شهرستان شیراز، متولد سال 1360 هستم. تحصیلاتم در مقطع لیسانس در رشته مدیریت و برنامه ریزی آموزشی هست، در مقطع فوق لیسانس تحصیلات من در رشته تاریخ ایران باستان هست. در حال حاضر در مجموعه آموزش و پرورش استثنایی به عنوان آموزگار در خدمت دانش آموزان نابینا و کم بینا هستم.

نوری: آقای رضایی! برای ما از شرکت “آریوبرزن” بفرمایید. از این که چطور شد به فکر تأسیس این شرکت افتادید و نیز فعالیت هایتان در این شرکت برای ما بفرمایید.

رضایی: ببینید! در سال 1391 با توجه به شعار سال که حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی بود، من تصمیم گرفتم در حوزه ای که مربوط به نابینایان، کم بینایان و معلولین هست و اطلاعاتی دارم اقدام به ساخت و تولید تجهیزات ویژه این گروه و طیف داشته باشم. برای این کار لازم بود شرکتی تأسیس شود که من شرکت “آریوبرزن مهر زاگرس” را که نام کامل این شرکت است تأسیس کردم. این شرکت کارش تهیه و تولید، صادرات و واردات تجهیزات ویژه معلولین است. نامش را هم تحت تأثیر رشته خودم که تاریخ ایران باستان بود آریوبرزن گذاشتم. خب، اولین کارم هم که در این شرکت تولید کردم همین شطرنجی بود که دوستان تا حدی اطلاع دارند.

نوری: از تفاوت های شطرنجی که شما تولید کرده اید با شطرنج های قبلی و تدابیری که برای مناسب سازی آن اندیشیده شده برای ما بفرمایید.

رضایی: ببینید! قبلاً در دهه هفتاد شطرنجی تولید شده بود که جنس پلاستیکی داشت. این شطرنج خانه ها و مهره های سفیدش برجسته بودند. در حالی که استاندارد جهانیش این است که باید رنگ مشکی برجسته باشد. همچنین این شطرنج به لحاظ سایز مهره ها انطباقی با سایز صفحه نداشت. همچنین شکل و ظاهر مهره ها باز استاندارد نبود و با شکل واقعی مهره های شطرنج فاصله زیادی داشت.

همچنین شماره گذاری هایی که در اطراف صفحه از 1 تا 8 وجود دارد و نیز حروف a تاh که ویژه داوری در مسابقات هستند روی این صفحه ها وجود نداشتند. باز از نقاط ضعف این شطرنج ها این بود که خانه های سفید برجسته به مرور زمان از روی صفحه کنده می شد و جدا می شد و این مشکلاتی را به وجود می آورد. همچنین مهره ها به جهت این که در داخل جعبه شطرنج نگه داری می شد و کیفی برای این منظور برای آن ها در نظر گرفته نشده بود به دلیل سر و صدایی که ایجاد می کرد باعث می شد که افراد نشنوند.

ما اول همه اینها را بررسی کردیم. خانه ها و مهره های مشکی را مطابق استاندارد جهانی برجسته کردیم. سایز مهره ها را با برنامه نویسی کامپیوتر با صفحه منطبق کردیم. همچنین شکل مهره ها شکل واقعی مهره های شطرنج های استاندارد است. خب، بینید! قبلاً که مهره ها روی صفحه های قبلی استاندارد نبود، افراد نابینا فقط خود شان با خود شان می توانستند بازی کنند ولی با این صفحه جدید چون که استاندارد هست و عمومیت دارد، می توانند با همه افراد و افراد بینا هم بازی بکنند. شماره گذاری دور صفحه را هم برای مخصوصاً مسابقات رسمی انجام داده ایم و برای پیشگیری از تولید صدا هم ما یک کیف تولید کرده ایم که مهره ها داخل کیف قرار می گیرند و کیف مجدداً داخل جعبه. ضمن اینکه خود جعبه نیز داخل یک کیف قرار می گیرد. چون در نمونه قبلی داخل یک جعبه کارتونی بود که بعد از مدتی مستهلک می شد. در مورد خانه های برجسته هم ما یک ترکیب چسب جدیدی را به وجود آوردیم که این خانه ها به هیچ وجه از روی صفحه جدا نشوند.

بعد از آن شطرنج پلاستیکی که در دهه هفتاد تولید شد، یک شطرنج چوبی ساخته شد که خب یک سری از استاندارد ها را رعایت کرده بود. اما مشکلات زیادی داشت. از جمله این که حجم بالا و وزن سنگینی داشت که حمل و نقل آن را برای دوستان نابینا و کم بینا به ویژه بانوان و به ویژه در زمان هایی که مسابقات در استانهای دیگری برگزار می شد با دشواری همراه می ساخت. مشکل دیگری که داشت این بود که مهره های آن چوبی نبود. این شطرنج دارای مهره های پلاستیکی آماده ای بود که از بازار خریداری شده بود. افراد نابینا نیازمند این هستند که مهره های شطرنج توسط پایه در سوراخ هایی که روی صفحه تعبیه شده اند قرار گیرند. پایه های این مهره ها به دلیل اینکه بعداً در زیر مهره ها قرار داده شده بودند، متناسب با سوراخ های تعبیه شده روی صفحه نبوده و به دلیل نا همسانی جنس این مهره ها با پایه هایشان گاهی اتفاق میفتاد که پایه مهره ها به سرعت شکسته شده و یا پنس هایی که سر مهره های مشکی چسبانده شده بودند کنده شوند. و این برای افراد نابینا مشکلاتی را ایجاد می کرد.

شطرنجی که ما ساخته ایم با دو تا کیفی که دارد دارای وزنی معادل 860 گرم بوده و در واقع یک شطرنج مسافرتی به حساب آمده و خیلی راحت قابل حمل و نقل است. در رابطه با مشکل شکسته شدن پایه ها هم چون پایه های مهره های شطرنج ما در قالب ساخته شده اند امکان شکست وجود ندارد.

در حال حاضر در مسابقات رسمی شطرنج در کشور از شطرنج ما استفاده می شود. اما دوستان ما در هیئت های ورزشی و سازمان بهزیستی بر این تصورند که این شطرنج ها فقط باید برای کسانی خریداری شود که به صورت قهرمانی فعالیت می کنند. در حالی که این رشته می تواند عمومیت داشته باشد و همه دوستان نابینا وارد این رشته شوند و لزومی هم ندارد که حتماً وارد عرصه قهرمانی شوند. همه می توانند به عنوان یک ورزش فکری و تفریحی از آن استفاده نمایند. در شرایطی که در جامعه امروز مسائلی نظیر آلزایمر و فراموشی به وجود آمده این وسیله می تواند به لحاظ فکری و فعالیت های فکری به دوستان کمک بکند و یک نوع بازی اجتماعیست. چون در واقع یک شخص نابینا باید با یک نفر بازی کند و آن یک نفر می تواند یک فرد بینا باشد. حتی یک فرد نابینا می تواند از این بازی در اماکن عمومی نظیر پارک ها نیز استفاده کرده و از این طریق دوستانی را نیز پیدا کند. کما این که اتفاقات جالبی هم در این رابطه رخ داده. خیلی از دوستان نابینا این بازی را نمی دانند که می توانند آن را از طریق هیئت های ورزشی و سازمان بهزیستی فرا گرفته و خب از این طریق بتوانند با سایرین ارتباط برقرار نمایند.

نوری: آقای رضایی! از شطرنج که بگذریم، در رابطه با بهدیدی که شما عرضه می کنید برای ما بفرمایید. نیز بفرمایید این بهدید چه تفاوت هایی با بهدید هایی که قبلاً در بازار عرضه می شده و در دست دوستان هست دارد؟

رضایی: ببینید! ما یک بهدید و در واقع یک درشت نمایی را به صورت وارداتی در اختیار داریم. تفاوتش با بهدید های مشابه که در خود ایران ساخته شده این است که بهدید های ساخت کشور مان معمولاً به تلویزیون وصل می شوند و قابل حمل نیستند و خودشان مانیتور مستقل ندارند. اما این بهدید وارداتی ما مانیتور مستقل دارد که یک مانیتور 4.3 اینچی هست که در واقع فرد می تواند آن را روی کتاب، دفتر، قبض آب، برق، گاز، و هر نوشته ای قرار دهد و به هر میزانی که تمایل دارد اندازه نوشته را بزرگ کند و بتواند مطلب را بخواند. ضمن این که برای انواع بینایی رنگ بندی مختلف دارد. فرد می تواند پس زمینه را مشکی کند و خط را سفید یا پس زمینه را آبی کند و خط را سفید و به همین ترتیب. این وسیله کمتر از 200 گرم وزن دارد و قابل حمل است. شخص می تواند آن را با خود حمل کرده و به دانشگاه، بانک یا هر جای دیگری که ممکن است به آن نیاز داشته باشد ببرد. این وسیله هم با برق کار می کند و هم دارای یک باتری قابل شارژ است که می تواند برای 3.5 ساعت متوالی کار کند. حتی در تاریکی مطلق می توان برای مطالعه از این وسیله استفاده کرد.

نوری: بهدید تولید چه کشوریست و اگر دوستان بخواهند از چه طریق می توانند از شما درخواست تهیه آن را داشته باشند؟

رضایی: ببینید! بیشتر بهدید هایی که در دنیا تولید می شوند ساخت کشور های آلمان و ایرلند و بعضی کشور های دیگر هستند. اما بهدید های وارداتی ما کار چین هستند. البته شاید این در ذهن دوستان به این شکل باشد که اجناس چینی اجناس خوبی نیستند اما اجناس چینی به شکلی هستند که با توجه به این که سیاست اقتصادی چین سیاست مشتری مداری است این اجناس چینی می توانند هم بد ترین اجناس دنیا باشند و هم بهترین اجناس دنیا. آنچه که ما وارد کرده ایم در واقع بهترین و با کیفیت ترین اجناسی هستند که چین تولید کرده و دقیقاً از روی نمونه های اروپایی تولید کرده اند.

دوستان می توانند از 3 طریق با ما در تماس باشند. یکی از طریق ایمیل بنده به نشانی: hr.rezaii.teacher@gmail.com دیگری از طریق اسکایپ بنده با آیدی: rezaiishiraz1 و دیگری از طریق شماره تلفن همراه بنده: 09173388297. از این 3 طریق می توانند ارتباط برقرار کرده و نوع و تعداد کالای مورد نیاز شان را اعلام نمایند. ما یک شماره کارت یا یک شماره حساب به آنها ارائه می دهیم. مبلغ و وجه مورد نظر را واریز می کنند. آدرسشان را باز از همین 3 طریق می توانند برای ما ارسال نمایند. ما کالا را از طریق پست برای آنها ارسال می نماییم. با توجه به وضعیت و موقعیت مکانیشان در کشور، معمولاً بین 3 تا 5 روز کالای مورد درخواستشان به دستشان می رسد.

نوری: اگر بخواهند با چه قیمتی در بازار موجود است؟

رضایی: ببینید! ما دو مدل داریم که یکی 1500000 تومان قیمت گذاری شده و دیگری هم 1700000 تومان. ببینید! بهدید هایی که در ایران ساخته می شود با این که این مزایا را ندارند با قیمت هایی به مراتب بالا تر از این در بازار ارائه می شوند. برخی از دوستان هم که گاه اقدام به واردات بهدید از خارج از کشور نموده بودند با قیمت هایی چند برابر این اقدام به فروش آنها کرده بودند.

نوری: ممنونیم. آقای رضایی! مصاحبه شما در ویژه نامه روز عصای سفید پخش خواهد شد. اگر صحبتی با دوستان نابینا در رابطه با مناسب سازی فرهنگ استفاده از این وسایل دارید بفرمایید.

رضایی: ببینید! اولاً من در مورد این وسیله ای که خودم تولید کرده ام و کلاً دوستان نابینایی که تولید کننده هستند انتظار دارم از مجموعه دوستان نابینایی که در بهزیستی ها، در آموزش و پرورش استثنایی، فدراسیون ورزش های نابینایان و کم بینایان هیئت های ورزشی و انجمن های نابینایی مشغول هستند، این دوستان با مجموعه شان صحبت کنند و از تولید کننده حمایت کنند که در واقع باعث دل گرمی برای تولیدات بعدی و کاربردی تر شود.

نوری: آیا شما برای اطلاع رسانی در رابطه با شطرنج به مشکلی خورده اید یا فرهنگ استفاده از این وسیله در میان نابینایان وجود دارد؟

رضایی: ببینید! خب ما تا آنجایی که امکان داشته از طرق مختلف اطلاع رسانی کرده ایم. اما یک مسئله ای که وجود دارد این است که دوستان خیلی وقت ها منتظر این هستند که سازمان های متولی و حمایتی اقدام به خرید این وسایل بکنند و وسایل را در اختیار دوستان قرار دهند. ولی واقعیت این است که با توجه به بودجه های محدود سازمان هایی نظیر سازمان بهزیستی به عنوان بزرگترین سازمان متولی و حمایتی افراد معلول قطعاً این امکان وجود ندارد که با توجه به این بودجه بخواهند برای افراد نابینا و کم بینا و حالا سایر معلولین تمام تجهیزات توانبخشی را خریداری بکنند. زیرا سازمان بهزیستی یک بودجه خاص و مشخص دارد با مددجو هایی که از طیف های مختلف هستند. خب، فقط معلولین مددجوی سازمان نیستند. حالا گروه های دیگری مثل کودکان بی سرپرست، بد سرپرست، زنان سرپرست خانوار و خیلی گروه های دیگر تحت پوشش مجموعه سازمان بهزیستی هستند. طبیعیست که با بودجه ای که برای طی سال برای این سازمان تعیین می شود آنها قادر به خرید تمام تجهیزات نابینایی و کم بینایی و معلولیتی نخواهند بود. بنابراین انتظار می رود که دوستان خودشان اقدام نمایند برای خرید وسایلی که واقعاً مورد نیازشان است. برای مثال ممکن است دوستی نیازمند عصا باشد. تا بخواهد صبر کند تا نوبتش برای دریافت عصا برسد شاید نیاز باشد سالها منتظر بماند که بتواند یک عصا داشته باشد. بنا براین پیشنهاد من به دوستان به خصوص کسانی که صاحب مشاغلی نیز بوده و قدرت خرید خوبی هم دارند این است که منتظر کمک نهاد های حمایتی نمانند. این کمکها بیشتر ویژه افرادیست که شغل و درآمدی ندارند.

نوری: شما در رابطه با مبلغ بهدید فرمودید که دو مدل موجود است. آیا ممکن است برای دوستانی که خواستار خرید شطرنج هستند بفرمایید که چه هزینه ای را باید بپردازند؟

رضایی: ببینید! شطرنج را ما در حال حاضر 40000 تومان قیمت گذاری کرده ایم. در حالی که هزینه ای که برای تولید این وسیله شده هزینه ای شاید نزدیک به همین قیمت است. اما ما با توجه به قدرت خرید افراد نابینا به دنبال سود آوری بخصوصی نیستیم. ما حقیقتا با توجه به نیازسنجی که کردیم و مشکلاتی که در رابطه با شطرنج های موجود پیشین خدمتتان عرض کردم، یک وسیله ای را تولید کرده ایم برای خدمت به همنوعان خودمان.

نوری: برای شما آرزوی موفقیت می کنیم و آرزو داریم موفقیت های هر چه بیشتر شما را از دور و نزدیک بشنویم.

رضایی: سپاسگزارم از شما که این فرصت را در اختیار بنده گذاشتید که با دوستان ارجمند و مخاطبین فرهیخته مجله وزین گفتگو، گفتگویی داشته باشم.

نوری: ممنونیم. موفق باشید.

فریبا نوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *