معرفی کتابخانه ها همراه با آقای کامبیز اسدی

book

با سلام خدمت دوستان عزیز.

دوستان در خدمت آقای کامبیز اسدی هستیم، در بحث کتابخانه ها. از ایشان می خواهیم که خودشان را برای ما معرفی کنند و در مورد کتابخانه شان و فعالیتهای کتابخانه شان برای ما بفرمایند.

نوری: سلام آقای اسدی.

اسدی: من هم سلام عرض می کنم خدمت شما. خسته نباشید. کامبیز اسدی هستم. کتابدار بخش نابینایان کتابخانه عمومی فردوسی سنندج. من رشته الهیات خوانده ام در دانشگاه تهران، زیر شاخه تاریخ تمدن ملل اسلامی. 28 سالم است و 2 سال است که در کتابخانه عمومی سنندج، بخش نابینایان به بچه ها دارم خدمت می کنم.

نوری: آقای اسدی! از تاریخچه کتابخانه تان برای ما بفرمایید. این کتابخانه از کی فعالیتش را آغاز کرده و الآن هم در چه شاخه هایی دارد فعالیت می کند؟

اسدی: ببینید! بخش نابینایان کتابخانه عمومی سنندج به جرأت می توانم بگویم که یکی از قدیمی ترین کتابخانه های نابینایان است که دارد خدمت می کند. یعنی تاریخ طولانی دارد. از دهه هفتاد بخش نابینایان این کتابخانه تأسیس شده و دو کتابدار تا کنون عوض شده و من سومین کتابدار آنجا هستم.

نوری: آقای اسدی! ما از تولیدات کتابخانه تان دیده ایم. فعالیتهای کتابخانه شما در چه شاخه ایست و آیا هنوز هم کتاب تولید می کنید یا اگر هم قبلاً این کتابها را تولید کرده اید در چه عنوانهایی بوده؟ موضوعاتش چه بوده؟

اسدی: ببینید! ضبط کتب شکلش به این صورت بوده که قبلاً به صورت ضبط کتب روی نوار کاست بوده که تا حدود 4 – 5 سال پیش نیز ادامه داشته. حدود 700 عنوان کتاب ضبط شده روی نوارِ کاست داریم ولی بعد که ضبط کتب به صورت فایل های کامپیوتری رواج پیدا کرد، ما توانستیم عنوانهای بیشتری را بیاوریم در کتابخانه و داشته باشیم. ما تلاش کردیم که هارد بخریم و دو هارد خریدیم یک ترابایتی که روی یکی از هارد ها ما الآن 4800 عنوان کتاب داریم.

نوری: اعضای شما از چه طریقی می توانند این کتابها را دریافت کنند؟

اسدی: اعضای ما کتب را اگر در شهرستان خودمان باشند ما پیکی داریم که این کار را انجام می دهد. کسانی که نخواهند بیایند، یعنی یا پیر باشند و یا توانایی در رفت و آمد نداشته باشند ما این کتابها را به این شکل به دست آنان می رسانیم و بچه های دیگر هم که خودشان می آیند در کتابخانه و کتاب را می گیرند. ولی برای شهرستانهای دیگر را ما پست می کنیم و از طریق پست سکوگرام ویژه نابینایان کتابها را به دست بچه ها خواهیم رساند. کتبی که روی CD ضبط می شود دیگر برگردانده نمی شود. ولی در رابطه با کتب بریل کیفهای مخصوص داریم که کتابها در آنها جا می گیرند و روی این کیفها پوشش تلق مانندی هست که آدرس را در آن جا می دهیم و آن را پست می کنیم.

نوری: الآن هم استودیوی ضبط دارید؟

اسدی: زمانی که کتب روی نوار کاست ضبط می شد، ما استودیویی برای این کار نداشتیم. کتابدارهایی که داشتیم و بینا هم بودند، کار ضبط کتب را در همان فضا انجام می دادند. گاهی پیش می آمد که صدای محیط نیز ضبط شود. امروز هم که کتب را روی CD ضبط می کنیم استودیویی نداریم. از زمانی که من به عنوان کتابدار به این بخش آمده ام، به گوینده ها voice recorder می دهیم و آنها می روند و کتب را در خانه ضبط می کنند.

نوری: پس ضبط آزاد دارید؟

اسدی: بله.

نوری: از تعداد اعضایتان بفرمایید. چه تعداد اعضا دارید که به صورت مفید می آیند و از کتابخانه شما کتاب می برند؟

اسدی: ببینید! همین الآن که من دارم با شما حرف می زنم، ما مدارک 16 نفر را برای ثبت نام ارائه کرده ایم. یعنی در حال حاضر 100 عضو داریم و 16 تای دیگر هم در دستور است تا ثبت نامشان کنیم. بعد هم حدود 50 نفر دیگر هستند که بعد از پایان کار ثبت نام آن 16 نفر کار ثبت نامشان را شروع خواهیم کرد.

نوری: در ادامه هم توضیح بدهید که از چه طریقی شما عضوگیری می کنید.

اسدی: ما حدود 30 نفر عضو فعال داریم که هفتگی از ما کتاب می برند و به دنبال سفارش کتاب هم هستند. حدود 15 نفر هم هستند که اگر بخواهیم بگوییم، در ماه پیگیر هستند که بخواهند کتاب ببرند. بقیه هم که 2 ماه 3 ماه یک بار زنگ می زنند یا این که مراجعه می کنند. در رابطه با عضوگیری هم گروهی را من از طریق اسکایپ و ارتباطاتی که با عده ای از بچه ها داشتم اطلاعات شخصیشان را می پرسم و ثبت نامشان می کنم و عکسهایشان را می فرستند و یک کار مهم دیگری که ما در شهرستان سنندج انجام داده ایم این است که با بهزیستی کل استان در ارتباط هستیم و از آنها خواسته ایم که به مراکز بهزیستی همه شهرستانهای استان کردستان اطلاع رسانی کنند. ما کپی فرم ثبت نام را برایشان می فرستیم و آنها این فرمها را البته با اجازه خود بچه ها پر می کنند و به انضمام یک قطعه عکس برای ما ارسال می نمایند. در حال حاضر چند شهرستان به ما جواب داده اند که حدود 60 – 70 تا ثبت نام تا به حال داشته ایم.

نوری: آقای اسدی! اگر می شود برای ما توضیح بدهید که آیا مجموعه ای هم از شما پشتیبانی می کند؟

اسدی: کتابخانه ما نه. یعنی کتابخانه عمومی خب یک نهاد عمومیست. البته ما تلاشهایی کرده ایم. با نمایندگان حرف زده ایم تا بتوانیم یک سری تجهیزاتی را از قبیل کامپیوتر از آنان بگیریم اما تاکنون موفق نشده ایم. در کل هیچ حمایتی نشده.

نوری: در پایان اگر سخنی با دوستان دارید بفرمایید.

اسدی: من خیلی تشکر می کنم از این که این فرصت را در اختیار ما گذاشتید که کتابخانه سنندج را که بیش از 15 سال است دارد خدمت می کند به بچه ها معرفی کنیم. من خواهشم از افراد بینا این است که در جهت ضبط کتب برای بچه ها داوطلب شوند و ما را در ضبط کتب همیاری کنند.

نوری: ما برای شما و دوستانتان آرزوی موفقیت می کنیم. امیدواریم که موفقیت هایتان را بشنویم.

اسدی: ممنون و متشکرم.

فریبا نوری

3 comments

  • سلام کامبیز جان از همینجا دستت رو میفشارم برات آرزوی موفقیت های بیشتر دارم شاد باش و دیر زی

    پاسخ
  • سلام خانم نوری.وقتتون به خیر. خسته نباشید.
    خاطرم هست که سال گذشته قول دادم که یکی از اعضای فعال سایت شما باشم. منتاها شرایط طوری شد که توفیق سر زدن مداوم به سایت دست نداد. به هر حال اومدم تا بطور کلی بابت مطالب سایت و بطور اخص بابت این پست از شما تشکر کنم. جا داره از دوست خوبمون آقای اسدی که برای ارتقای سطح فرهنگی دوستان نابینا و کمبینا در خطه کردستان زحمت میکشند هم تشکر کرده و براشون آرزوی توفیق روزافزون کنم.
    سبز باشید.

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *