ویژه نامه گفتگو، گزارشی از نمایشگاه “سایت سیتی” (SightCity)

Exhibition

با سلام خدمت دوستان عزیز!

بنا به درخواست برخی از دوستان، گزارشی از نمایشگاه “سایت سیتی” (SightCity) فرانکفورت را برایتان ارائه می داریم، قبل از هرچیزی از آقای دکتر اسکندر آبادی تشکر می کنیم که زحمت بسیاری کشیدند برای تهیه این گزارش. شما را به شنیدن این گزارش دعوت می کنیم که خالی از لطف نیست:

با درود بر شنوندگان عزیز مجله گفتگو، خوشحالم از این که باز می توانم در باره “سایت سیتی” (SightCity) گزارش کوچکی برای شما بدهم. این بار که سیزدهم نمایشگاه رایانه ای برای نابینایان در شهر فرانکفورت برگزار شد. این نمایشگاه بزرگترین، از نوع خود در جهان است، البته بعضی ها می گویند در اروپا است، من نمی دانم غیر از این چی ها [چه نمایشگاه هایی در جهان] است؟ [به هر حال] در این نمایشگاه ببینیم که تازه ها چی بوده!؟

خوب در این فرصت کوتاهی که البته من داشتم، همه غرفه ها را نتوانستم سر بزنم، ولی اکثرشان را به هر حال یک کوتاه نگاهی بهشان کردم، برای شما چند تا از این تازه ها را می گویم. امیدوار هستم که در یک فرصت بهتری بتوانیم باز مفصل تر در این باره صحبتی بکنیم.

اگر که یادتان باشد سال پیش که گزارش می دادم گفتم نمایشگاه “سایت سیتی” (SightCity) فقط برای نابینایان نیست، بلکه خوب بیناها و کسانی که علاقمند هستند به این تسهیلات نابینایی، حالا یا معلم هستند یا خویشاوندشان نابینا هستند به هر حال به نوعی بهشان مربوط می شود هم این نمایشگاه برای شان جالب است؛ و وسایلی است که برای آنها شاید جالبتر از نابیناها باشد. ولی این بار مشخصا برای خود نابینایان هم تازه هایی بود.

یکی از این تازها این است که: شما می دانید که این اسمارت فون ها این گوشی های هوشمند به اصطلاح ایران، این ها همه دیگر “کیپرد” (Keypad) ندارند، صفحه کلید ندارند و خلاصه فینگرتاچ (Finger touch) هستند، باصطلاح!

حالا یک آقای ارمنی تباری بنام آقای حِکیمیان، و یا همان حکیمیان خودمان، ایشان که در پارییس زندگی می کنند، با همکاری چند نفر دیگر و آن شرکت “کپتن” که قبلا یک جهت یاب، درست کرده، یک “ناوی گیشین” (Navigation) برای نابینایان درست کرده بود. اینها آمدند و یک گوشی هوشمند درست کردند که ترکیبی است از گوشی های “فینگر تاچ” و یک صفحه کلیدی هم پائین آن گذاشتند خیلی کوچک، که هم جا نگیرد و هم نابیناها مجبور نباشند یک صفحه کلید جدا بخرند و به نوعی وصل کنند، و هم این که خلاصه کار دو تا را انجام دهد. این سیستم البته سیتم “آندروید” است. ولی آقای حکیمیان خودش این تلفن را طراحی کرده. تلفنی است تقریبا شبیه همین سامسونگ ها، یا آیفون پنج، اگر بخواهم اندازه اش رابگویم، و کارهایش هم مثل “آندروید” [های] دیگر است. ولی خوب این صفحه کلید را که دارد، اگر که یک وقتی آدم دستش عرق کرده باشد، یا این که سرد باشد، نتواند با آن “فینگر تاچ” کار کند. می تواند خیلی راحت با این تلفن همان کارهایی را بکند که دیگران هم انجام می دهند.

در ضمن این “اپلیکیشن” (Application) هایی برای این تلفن است، همان هایی است که برای گوشی های اندروید است؛ و اینجوری نیست که سیستم بسته باشد، و مجبور باشید که از “اپلیکیشن” (Application) های آن تلفن استفاده کنید. در ضمن هم یک “ناوی گیشین” (Navigation) که هم شرکت کپتن درست کرده بود، توی این تلفن است، و خیلی هم خوب است، خیلی دقیق است. حالا کی این تلفن به ایران بیاید، و ایرانیان نابینان ما بتوانند از این “ناوی گیشین” (Navigation) تلفن استفاده کنند، من دیگر نمی دانم!

غیر از آن شرکت “هندی تِک” (HandyTech) که حتما دوستان خیلی هایشان می شناسند، یک شرکت معتبر آلمانی است یک یادداشت بردار “نت تیکر” (Not Taker) ی درست کرده، که البته این را قبل از نمایشگاه عرضه کرده بود، ولی خیلی تازه است. من آن را تازه دیدم؛ و کاملش هم کرده اند. این یادداشت بردار، یک خوبی که دارد، علاوه بر آنچه که همه این یادداشت بردارهایی که دارند، یک سری تسهیلات تازه ای هم دارد. اولا این که این یادادشت بردار ها خیلی سبک شده اند، و میشود اینها را در کیف گذاشت و اینور و آنور برد، و خیلی هم از قدیمی ها، سریعتر شده اند، یعنی این که می توان متن های خیلی بلند را در این ضبط کرد، و هم این که کارهای مختلفی از این بر می آید.

اسم یاداشت بردار “هندی تِک” (HandyTech)، “اکتیو استار” (Active Star) است، که رویش یک صفحه کلید معمولی وصل می شود، مثل صفحه کلید های لپ تاپ ها، که نابینایان می توانند به وسیله صفحه کلید معمولی بنویسد، و در ضمن خود این “اکتیو استار” (Active Star) هم یک صفحه کلید بریل دارد. اینها که چیر تازه ای نیست.

اما یک چیز کشو مانندی این دستگاه دارد، که اگر بکشید و بازش بکنید، یک محوظه ای دارد که آیفون 6 و آیفون 5، , اندروید را می توان تویش قرار دهید که هم توی آن باطری اش شارژ می شود، و هم این که خیلی راحت با “پلوتوس” وصل کنید به “اکتیو استار” (Active Star)، و به این ترتیب شما برجسته نگار هم داشته باشید. البته اگر آدم آن 7000 اوریویی داشته باشد، که بتواند همچو دستگاهی را داشته باشد.

ولی تازگی این دستگاه، بیشتر به نظر من بخاطر آن “ساند چیپ” (Soundchip) ی است که رویش گذاشته اند؛ یک برنامه نت نویسی موسیقی هم توی این “اکتیو استار” (Active Star) است که به کمک آن “ساند چیپ” (Soundchip) شما، آن نوتی را که به خط بریل می نویسید،دستگاه برایتان با صدا های مختلف می نوازد، و این کمک بزرگی است برای آنهایی که می خواهند نت نویسی کنند و اگر اشتباه نوشتند، همانجا بشنوند و اصلاح بکنند، و آهنگسازی بکنند.

نمایشگاه “سایت سیتی” (SightCity) فقط برای نابینایان نیست، برای کم بینایان هم هست و تا دلتون بخواد دوستان، من اسکنر های مختلف که خیلی سریع شدند اینها مثلا دستگاه “پروویژن” (Provision) که شرکت “بام” گذاشته بود این واقعا خیلی سریعتر شده بود و شما میتونستید یه کتابی رو در چند دقیقه با این اسکن بکنید همشون دیگه با دوربین هایی کار میکنند که دیگه سریع عکس اون برگه یا صفحه یا کتاب ها رو می گیرند و براتون میخونند و همشونم دوربین های خوبی یا ذره بینهای خوبی برای کم بیناها دارند که اونا میتونند استفاده بکنند از این و خلاصه یه کتاب خوان متحرکی با خودشون داشته باشند البته این اسکنرها و این نوع برنامه ها در آیفون و “اندروید” هم هست شما میتونید از این دستگاه ها هم به عنوان اسکنر استفاده کنید بد هم نیستند؛ یعنی یکی از نرم افزارهایی که خوب هم این کار رو انجام میده “k.n.f.b.reader” هست که قبلا نرم افزار خیلی گرونی بود اما الآن با 100 یورو میشه اینو خرید و با آیفون، من امتحان کردم خیلی خوبه.

نمایشگاه “سایت سیتی” (SightCity) محل ارتباط نابینایان و به خصوص متخصصان نابینا هم هست اونجا شما یه عده ای رو میبینید که از نرم افزارهایی صحبت میکنند که توی این نمایشگاه عرضه نشده ولی خب چون شما میری یه جایی که علاقه مندان به کامپیوتر هستند و کسانی که با این تسهیلات نابینایی سر و کار دارند هستند به یه چیزایی بر میخورید که جزء این نمایشگاه نیستند ولی این نمایشگاه باعث شده که شما از اینها اطلاع پیدا کنید ازجمله یه دستگاه “اورکم” هست که اینها متأسفانه نیومده بودند به نمایشگاه ولی خیلی ها صحبتشان رو می کردند و این “اورکم” دستگاهی است که اسرائیلی ها ساختند و نمیدونم شما دوستان از این “گوگل گلس” (GoogleGlass) چیزی شنیدید یا نه؟ “گوگل گلس” (GoogleGlass) یک عینکی است که افراد بینا به چشمشون می زنند و این “گوگل گلس” (GoogleGlass) حالت “ناوی گیشین” (Navigation) و اسکنر و خیلی چیزایی رو داره مثلا وقتی چشمتون به ساختمان بیفته میتونید ببینید این ساختمان چی هست و کی ساخته شده و خلاصه به ویکیپدیا وصل بشه و از این حرفها. همچین کاری رو هم این “اورکم” برای نابینایان میکنه از جمله جلوی یه تابلویی که بایستید میتونه این تابلو رو براتون بخونه یا اینکه بهتون بگه شما از چه چیزایی رد میشید و خلاصه چند تا کاری را که معمولا یه “گوگل گلس” (GoogleGlass) میکند، این “اورکم” انجام بده.

تعبیر کمتر و شاید بگم ناقصتری از همین “اورکم” در آیفون ها هم هست که اسم این نرم افزارش هست ” Tap Tap See” که “See” یعنی دیدن و اینم اینجوریه که شما همینطوری یک نابینا عکس میگیره چون این دوربین را طوری تنظیم کردند که نخواهی زوم کنی حتی بهتون میگه اطرافتون عکس چی هست عکس یه گلدون هست، عکس یه شخصی هست، این شخص چه لباسی پوشیده و از این حرفا.

صحبت این چیزا هم خلاصه در این نمایشگاه زیاد میشه و این بار هم بود.

نمایشگاه “سایت سیتی” (SightCity) امسال البته فوق برنامه هم زیاد داشت به خصوص چون دهمین باری بود که این فوق برنامه ها رو برگزار کردند خود نمایشگاه رو که گفتم سیزدهمین باره ولی این فوق برنامه ها دهمین باره که اجرا میشه اینکه از پروفسور شراگه که یکی از پروفسورهای معروف بخش تربیتی نابینایان هست دعوت کرده بودند و او درباره پیامدهای نابینایی صحبت میکرد و جلسات سخنرانی و فیلم و بحث و گفتگو زیاد بود هم در مورد پیامدهای نابینایی هم درباره علتهای نابینایی و هم اینکه در این باره صحبت می کردند که چه جوری میشه پیشگیری کرد از نابینایی. حالا از نظر بهداشتی یا از نظر مشورتی مثلا چه کارهایی باید کرد که این نابینایی کمتر پیش بیاد.

از فوق برنامه های دیگه هم خانم هیسلر بود که ایشون در کنار “سایت سیتی” (SightCity) مجسمه هایی را که خودش ساخته بود رو آورده بود که خیلی خیلی جالب بودند اینها از پیکرهای انسان تا حیوانات و خلاصه مجسمه های دیگه ای که ایشون درست کرده بود و خیلی خیلی کار هنری جالبی بود.

صحبت آخر من هم در مورد یک دستگاهی است که بهش میگند “وب باکس” (Web Box) که این وب باکس، اوایل کار یه رادیوی اینترنتی بود که نابینایان هم بتونند ازش استفاده کنند خودشون بتونند این رادیوی اینترنتی را به کار ببرند خب حالا ما میدونیم خیلی از این دستگاه های یادداشت بردار هم رادیوی اینترنتی شدند یا اینکه دوستان نابینا با همون لپتاب های خودشون میتونند از رادیو های اینترنتی استفاده کنند اما این وب باکس چیزهای دیگه ای هم داشت از جمله اینکه روزنامه های محلی را در هلند که به خصوص این دستگاه خیلی کارش در هلند گرفته نابینایان میتونند این روزنامه ها را سفارش بدند به خصوص روزنامه های محلی که کمتر برای نابینایان تهیه و تنظیم میشه اینها رو این دستگاه میتونه براشون بخونه نه فقط روزنامه ها بلکه به کتابخانه های شهر وصل میشه و نابینا میتونه به صورت آنلاین و مجازی این کتابها رو یا این فایلها رو از کتابخانه قرض بگیره به هر ترتیب توی این دستگاه بیاره و بخونه و در ضمن به ویکیپدیا وصل میشه که هر لغتی رو که شما ندونید میتونید با یه سری گزینه هایی از ویکیپدیا در بیارید که این لغت مثلا چی هست.

خب در این فرصت کمی که من داشتم بیش از این نمیتونستم براتون گزارش بدم. امیدوارم که استفاده کرده باشید به خصوص این فرصت کم شد به خاطر اینکه من خیلی سخت تونستم از شهر کلن، بروم به شهر فرانگفورت. اینجا رانندگان قطار اعتصاب کردند و حد اکثر هر دو ساعتی یه قطار میاد و این قطارها انقدر پر بودند که حتی یکیشون را هم من نتونستم بگیرم. این ربطی به نمایشگاه و کامپیوتر و اینها نداره ولی خب برای اینکه بدونید این گزارش چرا انقدر مختصر شده براتون بگم فرصت خیلی کمی داشتم که دیدار بکنم از نمایشگاه “سایت سیتی” (SightCity).

پیشنهاد خود من به گردانندگان “سایت سیتی” (SightCity) امسال این بود که شما میتونید هر سال تحت یک شعاری نمایشگاهتون را برگزار کنید و یک مرکز ثقلی برای نمایشگاهتون بذارید که حول اون موضوع خلاصه بیشتر تحقیق بشه یا اینکه دعوتی بکنید از کسانی که بیاند و به اون موضوع بپردازند

درود بر شما. تا گزارش بعدی. اسکندر آبادی.

2 comments

  • سلام به مدیران سایت مخصوصا اقای اسکندرابادی عزیز ممنون از گزارش خلاصه شما از نمایشگاه مخصوص نابینایان و کم بینایانمن یه سوال داشتم می خواستم ببینم ایا این اسکنر هایی که برای کم بینایان وجود داره قیمتش چنده و زبان فارسی را هم پشتیبانی می کنه ممنون میشم بهم پاسخ بدید با تشکر

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *